şükela:  tümü | bugün
  • "bastımda kırıldı iğdenin dalı !" diye giden bir türkü vardır..
    türküye kadar geçtiğine göre dikkate alınmalı, iğdelere temkinli basılmalıdır..
    dalları böylesine kötü nam salmış bir başka ağaç olarak incir'i sayabiliriz..
  • (bkz: iğdeli)
  • hurmanın gelişememişi gibi duran bir meyve.. yediğinizde leblebi tozu yutmuş gibi yutkunursunuz bir süre..
  • garip bir tadi vardir igdenin. mayhosla tatli arasi birsey denilebilir sanirim. arka arkaya bolca tukettiginizde agzinizda garip bir tat biraktigi yetmezmis gibi, bir de dudaklarinizi uyusturup, buzusturur (bkz: ne dedim ben simdi)
    ayrica igde yerken gulmemeniz de akillica bir davranis olacaktir zira uzerindeki tozlar aniden bogaziniza kacabilir ki ben bugun bunu yasadim
  • ağacı en güzel olan meyvelerden.
  • baharda evin her tarafına dallarından koyulması gereken; mis kokusu iç açan, "bahar gelmiş" dedirten, eskilere çocukluğa alıp götüren; yaprakları buzlu zeytin yeşili olarak tarif edilebilen göz alıcı iğde*; bir seferde 1 kilo yenebilecek*, etrafı ve üstübaşı pislik içinde bırakan en sevilesi yemişlerdendir.

sonra tozlanmış,bulanık çocukluğumu hatırlarım yıllar önceki,
    bahara rastlayan bayramlardan,
    iğde çiçeği kokusu gelir burnuma,
    mayıs ayında açan iğde ağaçlarından..*
  • agacinin onunden gecersiniz, sizi ceker cicekleri..
    sanki buyuldur..
    toplar koyarsiniz, arabaya bahar dolar..
    otel odasindaki bardaklarda suya doyurur, karsiliginda huzurla uyursunuz..
    "sehrine gotur beni" diye bagirir sabahin kor vakti..
    yerden sekiz bin yukseklikte de etkilidir..tum hostesler gulumser, kahveniz zamaninda gelir..
    koparilisinin uzerinden saatler gecer, o hala koksuyla basinizi dondurur..
    taksi soforu sigara icmekten vazgecer..
    kapici bir nefes cekip, baska gunaydin der..
    sehrinizde yagmur yagar, igde kokusu size gunesle gulumser..
  • cogu arkadasima ilk ben tattirdim bu igdeyi, kimi cok sevdi, kimi tukurdu. ben sahsen hastasiyim, gordugum yerde dayanamam, alirim. fakat kotu bir ozelligi var, cok yendiginde bagirsak gazi yapar, karninizi sisirir. bir de sonbaharda yetisiyor bildigim kadariyla ve yagmur yemeden toplanmalari gerekiyor. yagmur yagdiktan sonra karariyorlarmis.
  • sokaklarda oyun oynarken yollari gozlenen yasli amcalarin sattigi, eski tip bakir terazilerde tartarak avuclarimiza doktugu, anilarda kalmis bir enstantanedir igde, keciboynuzu ve kirik leblebi ile beraber.
  • kusmaya çalıştığım şey.