şükela:  tümü | bugün soru sor
 • doğudaki en alçak ovadır, fön rüzgarlarıyla ısınır diye öğretmişleri; alçak olması ve ılık olması pamuk ekimini elverişli hale getirir..
 • halki azeriler ve kurtlerden olusan il. ayrica memleketimdir de. ardahan'la birlikte demirel tarafindan il yapilmistir. nevruz kutlamalariyla, pamuk uretimiyle ve kayisisiyla meshurdur. 3 ulke ile komsudur. ermenilerin aleyhimizde dunya capindaki faaliyetlerine cevaben, ermenilerin ww1'de yaptiklarina ithafen koca bir anit yapilan sehir (bkz: soykirim aniti ve muzesi). ayrica dilucu sinir kapisi da bu ilde bulunur.

  il trafik no: 76
  telefon kodu: +90 476
  ilçeler: iğdır (merkez), aralık, karakoyunlu, tuzluca.
  ilgi çekici yerler: selçuklu kervansarayı, sürmeli kalesi.
  komşuları: ağrı, kars

  iğdır kenti, meyve ve bu bölge coğrafyası için hiçte olağan sayılmayacak pamuk yetiştirilen geniş ve verimli bir ovada yer almaktadır. incil'de , tufan suları çekildiğinde, nuh ve ailesinin ağrı dağından bu verimli ovaya indiklerinden söz edilmektedir. buradan da, çok muhtemelen, insanlığın daha sonraki kuşaklarının yetişeceği fırat ve dicle nehirleri arasına yerleştiler. ağrı dağı en güzel bu ovadan görülür. uranyan anıtları,13. yüzyıldan kalma selçuklu kervansarayı ve karakale başlıca ziyaret yerleridir. iğdır ile aralık arasında, karakoyun köyünde,anıtsal mezartaşlarının bulunduğu 15. yüzyıla ait etkileyici mezarlık da görülmeye değer yerlerdendir. pamuğun yetiştiği nadir bölge olan iğdır verimli ve büyük bir ova üzerindedir. kutsal kitap incile göre; nuh tufanında sular geri çekilince nuh ve ailesi verimli iğdır ovası çevresinde bulunan ığdır dağından aşağı inerek buradan onların nesli fırat ve dicle nehirlerinin güney ve batısına insanoğlunu tekrar üretmek için yerleştiler. bu ovadan ağrı dağının en güzel manzarası görünür. şehrin yanındaki ziyaret edilebilecek urartulara ait anıtlar, 13.yüzyıla ait selçuk karavanları ve karakale vardır.
  http://www.igdir.gov.tr/
  ve son olarak (bkz: sefer usta)
 • alması*, kayısısı* ile bilinen, ama pamuk, kapruz gibi bitkilerin de yetiştiği güzel il...bir zamanlar kars'a bağlı bir ilçe idi, yanılmıyorsam tugay (ya da tümen) yığmak için il yaptılar...

  birbirini sevmeyen il-ilçeler söz konusu olduğunda; kars ile çakışırdı (il olduktan sonra nasıl durum, bilmiyorum)....nüfüsunu kürtler ve azeriler oluşturur ki, bu iki halk bölgedeki çatışmaların en şiddetli olduğu zamanlarda bile birbirleri ile kardeş kardeş yaşamayı bilmişlerdi...
 • malatya'nın hekimhan ilçesine bağlı köylerinden biri...
  iğdir köyü'nün bir de web sitesi war...

  http://www.igdirkoyu.com/
 • yüzölçümü: 3.539 km²

  nüfus: 142.601 (1990)

  il trafik no: 76

  türkiye'nin doğu sınırında yer alan iğdır, efsanevi ağrı dağı ile görülmesi gereken bir ildir.

  ilçeler:

  iğdır (merkez), aralık, karakoyunlu, tuzluca.
 • turkiye'nin son noktasi..
 • bozbas adında ömrümde yediğim en yağlı yemeğe sahip ilimiz.
 • meyva sebze yetisir hatta dogunun deposudur bile denebilir. bol miktarda cafe vs. vardir. dogu icin guzel, hareketli bir sehirdir.
 • sehirlerarasi otobuslerin kalkisinin her zaman saatlerce geciktigi ve buna kimsenin itiraz etmedigi tuhaf bir sehir.misal oglen 13:00 otobusu aksam 18:00 da kalkabiliyor..
 • ığdırın en sıcak mekanı -her anlamda bu- muhtemelen kuru temizlemeci mevlut polat efendi hanesidir. bir de ığdır a ramazanda gelinmesin, aç kalınmasın, şeker de yenebilsin, keçi sarması da.