şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: rontgenlemek)
 • çok güzel görüntüler elde edilebildiğinden günümüzde de kullanılan, hatta farklı bir dal haline gelmiş olan, görüntüde sıfır lens bozulması ile mercekli kameralara karşı büyük bir avantaj sağlayan basit kamera türü. bir kutu ve bir parça metal ile kolayca üretilebilmektedir.
 • ahmet elhan 'ın iğne deliğinden çektiği istanbul fotoğrafları platform'da sergilenmişti.yaşadığı şehri masal yerine çevirmişti.
 • kibrit kutusundan bir iğne deliği kameranın yapım aşaması için
  (bkz: http://www.matchboxpinhole.com/index.html)
 • pinhole-iğne deliği- kameranın tanımı, hangi optik kurallarına göre görüntü oluşturduğu gibi konulara değinerek ufak güzel bir bilgilendirici yazı oldu.

  kamera obscura olarak da bilinen iğne deliği(pinhole) kamerası, kapalı bir kutu veya hazne şeklindeki basit bir optik görüntüleme cihazıdır. yan taraflarından birinde, ışığın doğrusal yayılması yoluyla kutunun karşı tarafındaki dış alanın bir görüntüsünü oluşturacak küçük bir delik bulunur.
  objektifi-merceği- olmayan, ancak ufak bir diyafram açıklığına sahip basit bir kameradır; bir cisimden gelen ışık, diyafram açıklığından geçer ve pinhole kamera efekti olarak bilinen kutunun karşı tarafında ters bir görüntü oluşturur.

  iğne deliğine sahip kamera görüntüsü ışığın doğrusal yayılımı temelinde oluşturulmuştur. ışıklı bir nesnenin yüzeyindeki her nokta, her yönde ışık ışınlarını yansıtır. delik, bu ışınların belli bir sayısının geçmesini sağlar ve bunlar, nesnenin ters görüntüsünü oluşturur. şekil 1 delik ne kadar küçük olursa görüntü netleşir. bununla birlikte, ışık aslında bir dalga olgusudur ve bu nedenle, açıklık boyutları ışık dalga boyunun boyutlarıyla uyumlu hale gelir gelmez, kırınım meydana gelir. başka bir deyişle, eğer delik çok küçükse, görüntü bozulur.
  iğne deliği kameralarında birden fazla delik açılması ve var olan deliğin büyütülmesi gibi ekstra gözlemler yapılabilir. ilkinde(birden fazla delik) birden çok görüntü üretirken, ikincisi(deliğin büyütülmesi) nesnenin bulanık bir biçimde çoğaltılmasını sağlar, artık net bir görüntü oluşturmaz.

  şekil 2’de deliğin büyük olduğu durum karşılaştırılmıştır. bu durum da nesnenin birden fazla kopyası ekranda farklı boyutlarda görünür. aşırı ışınlar mavi ve kırmızı olarak gösterilir, merkezi görüntü ışınları önceki gibi siyahtır.
  açıkça görüleceği üzere, küçük delik daha az ışığa izin veriyor ve görüntü daha büyük delikteki bulanık görüntüye göre daha net.
  özetlemek gerekirse, ekrandaki belirli bir noktadaki ışık, yalnızca nesnenin tek bir noktasından gelebildiğinde net bir gerçek görüntü ortaya çıkabilir. ışık birden fazla noktadan erişebilirse, görüntü bulanık olur.

  şekil 3'te iki delik örneğini düşünüyoruz. şimdi, cisimdeki her nokta ekrandaki iki noktaya karşılık gelmektedir. iki net görüntü oluştuğunu söyleyebiliriz.

  kaynaklar
  k p zetie 2017 phys. educ. “what is an image?”
  halima flynt and michael j ruiz 2015 phys. educ. “making a room-sized camera obscura”
 • fotoğraf makinesinin atası, ışığın kağıda hapsedildiği bir kara delik mekanizması. fotoğrafa meraklı çocuklara işin mekaniğini kavrayabilmeleri için kullandırılabilecek bir pratik. sağda solda videoları var evde kendi imkanlarınızla da yapabilirsiniz, ya da hazır paket olarak satılan kitlerden alabilirsiniz.