• -bu entry bilgi içermiyor-

iğneada, kıyıköy, demirköy ve limanköy... benim için babam demek. her yaz bazen günübirlik bazen konaklamalı giderdik. hele bazen aklımıza eserdi sonbaharda, hadi derdik gidelim!

ama ben babamı kaybettim ve bir daha hiç gitmedim, gitmeyeceğim bu eşsiz doğa harikasına...
  • hafta sonu için istanbul'dan iğneadaya gitmeyi planlıyoruz. orada neler yapılır, nerede kalınır, nasıl bir yer daha önce gitmiş olanlar fikir verebilir mi? bilenler gidenler bilgilendirirse cok sevinirim.

yeşillerinizi bekliyorum.

aracımız var.

edit: cok fazla mesaj geliyor gittiniz mi diye. evet gittik. eğer bayramda gitmeyi düşünüyorsanız tavsiye etmiyorum.
  • bayramın 2. günü 4 kişi istanbuldan yaklaşık 200 km yol yapıp gittik. eşsiz ormanlarına diyecek söz yok mükemmel. ama şunu söyleyebilirim ki günübirlik gitmeyi planlıyorsanız ve internetten videolarını izleyip gitmeye karar verdiyseniz büyük bir hayal kırıklığı yaşayacaksınız. internette videolar falan aşırı abartı ve o videolar kandırmaca diyebilirim. kamp için gidiyorsanız kesinlikle gidin. istediğinizi alırsınız. hele o mert gölü hiç mi hiç internetteki gibi değil. çok çok önemli uyarı! otobandan sonra yaklasık 20-25 km taşlık ve toprak alandan gideceksiniz. eğer arabanız sedan veya hb ise ve arabanızı seviyorsanız o arabalarla gitmeyin. suv ve 4x4 jeep varsa sıkıntı yok. arabanın altını vurup yağ akıtanı mı dersiniz, arabanın tanponunu bırakan mı dersiniz o derece. arabamın ön ve arka takımının ağrı bir bakıma ihtiyacı var bu geziden sonra. neyse yazının özeti internetteki videolar kandırmaca. iğneada sahiline vardığımda neredeyse ağlayacaktım üzüntümden
  • 3 günümü geçirdiğim istanbul'a 3-4 saat mesafedeki ilk başta basit gibi görünenen sonrasında sevilen tatil beldesidir.
    ulaşımı metro turizm ile yaptık.bir koltuğa 3 kişi oturan mı dersiniz,ayakta yolcu mu dersiniz,yani dolmuştan farkı yok.alternatif istanbul seyahat var ama onun da çok farklı olacağını düşünmüyorum.
    kalma işini ise parlak resort otelde yaptık.günlük 250 tl idi.otel temiz,kahvaltı fena değil,3 güler yüzlü genç arkadaşın çekip çevirdiği oteldi.iğneada resort otel en büyük oteli denizi tam görüyor ama tuzlu tabi.şit pansiyonun konumu da iyidi.mert gölüne giderken bahçeli tek katlı müstakil evler vardı onlar da alternatif olabilir.
    yeme içme olarak kasap köfte isimli bir yerde yedik.porsiyon küçük ve pahalı idi.onun karşısındaki kardeşler lokantası lezzet açısından daha iyidi.fiyatlar ise aynı idi.
    sahilde rakı balık için uygun yerler var.içinde pahalı olanlarda ucuz olanlarda mevcut.
    sahili çok geniş ve bolca kumlu sığ bir sahil.denizini gayet beğendim.sadece fazlaca otumsu bir şeyler vardı.
    kampçılar için inanılmaz bir rota olsa gerek.longoz ormanları,mert gölü ve iğneada sahil inanılmaz 3'lü olmuş. mert gölünde kano ile ormanın içlerine kadar gidebiliyorsunuz.ve inanılmaz keyif verici.özellikle güneş batarken..
    belde de a101,bim ve migros mevcut.
    son olarak gidip memnun kaldığım..bir daha gideceğim güzel bir belde..
  • iğneadaya ait pek çok güzel şey var görmesini bilene.nitekim son zamanlarda gereksiz kalabalık ve özellikle kendini bilmez turistler yazın bizleri canından bezdiriyor o ayrı.kamp yapmaya gelip çöpünü etrafa saçanından tutta sahilde kadınlara yiyecek gibi bakanından çık yani.bu yüzden gelmeyin güzel kardeşlerim gerek yok.
  • öncesinde yapılan plan sonucu bu haftasonunu geçirdiğimiz, trakya'nın yazlık bi ilçesi.

kamp alanı olarak, çadırımdan çıkıp hemen kumsaldan denize gireyim demezseniz, önerebileceğim yer limana doğru giderken "doğal tatil köyü"nü geçtikten sonra limana tam girmeden sağdaki boş alan. gece belli bir saate kadar alkol alan geçenler-yaşlılar olsa da karışanın-görüşenin olmadığı bir alan. etraftaki köpekler, yavruları olmasına rağmen, saldırgan değillerdi. yemeğinizi paylaştığınız zaman sizin çok iyi korumalığınızı bile yapıyorlar.

longoz ormanları uzun yürüyüşler için güzel bir yer, şehirde olmadığınızı tam olarak hissettiriyor. hamam golü bir yere kadar araçla ulaşım için de uygun bir konumda. arazi aracı dışında çok yaklaşmanızı tavsiye etmem.

üstteki entrylerde yolların bozuk olduğunu söyleyen arkadaşlar sanırım longoz milli parkı içinden ulaşım sağlamışlar. saray->vize->demirköy yolundan ulaşım sağlanırsa toprak-bozuk yol karşınıza çıkmıyor.

mert gölünde kano ise gerçekten büyüleyici bir etkinlik. sazlık kısımda oyalanmayip içerilere giderseniz gerçek longoz ormanı terimine şahit oluyorsunuz.

sezonda iğneada'ya uğrarsaniz da "bisiklet kafe"ye uğrayıp tostlarını denemenizi tavsiye ederim.
  • anlaşılan birçok yazarın büyük hayallerle gidip hayal kırıklığı yaşadığı yer.
  • düzenli buraya giden gelen biri olarak tatilcilere birkaç şey söylemem gerekiyor aklıma geldikçe ekleme yaparım.
    ulaşım etkisinden dolayı kitle genel olarak iyi. rahatsız edilme vs. gibi problemi olmuyor. yolda keskin değişik virajlar var gelecek özellikle amatör şoförler gece yola çıkmasın.
    gelenler çoğunlukla kampçı hemen her yere kamp kurmak mümkün. ister longoz'a ister sahile ister mert gölü'ne. benim tavsiyem mert gölü'ne gelmeden önceki ayrımdan sağa girmeniz ve içlerde kaybolmanız yönünde. aşırı huzurlu sessiz yerler var.
    denizi temizdir ama mevsime göre dalgalı olabilir gitmeden rüzgar durumuna bakınız. iğneada merkezde şok a101 bim hepsi var. oradan alışveriş yapabilirsiniz. hatta hiç kamp eşyanız olmasa bile buradan tamamlayabilirsiniz. heykelin olduğu yerdeki a101'de hemen her kamp eşyası var.
    gelmişken mutlaka kanoya binin en son 1 kano (ister 1 ister 2 kişi) 50 tl'ydi zam yapıp yapmadıklarını bilmiyorum. nereye gideceğiniz size kalmış isterseniz gölden sağa ayrılan yol var milli parkın yeşilliklerini kanodan görebilirsiniz. çok sinek var haberiniz olsun. manzara harika bol mavi ve yeşil sıfır insan sesi, sıfır gürültü. telefon da çekmiyor ayrıca.
    uygun zamanda gider ve uygun insanlarla tanışırsanız bulgaristan'dan gelen ucuz alkollerle de haşır neşir olabilirsiniz.
    aracınız varsa araçla yoksa otostopla limanköy'e ya da sınır köyü beğendik'e de gidebilirsiniz.
  • buradaki olumsuz yorumlara takılıp gitmekten vaz geçilmemesi gereken bir yerdir kanımca. geçen hafta sonu kamp yaptık o bölgede, mert gölünün hemen sağındaki merkeze nisbeten yakın bir alanda yapmamıza rağmen ne rahatsız eden ne gürültü çıkaran oldu.

sinek problemi ile karşılaşmadım elbet vardır ama öyle katil sinekler adam öldürüyor diyecek kadar da abartı bir durum değil yaz aylarında evde ne kadar oluyorsa orada da o kadar vardı, sahilini çok beğendim fakat duş olayı kamp yapıyorsanız sıkıntılı biraz, bir adet duş ve tuvaletini kullanabileceğiniz alan var onlara da burun kıvırırsanız artık kamp alanında damacanayla kendiniz çözeceksiniz o işi

en merak ettiğim kano turuna katılamadım çünkü saatleri dolmuştu tavsiyem eğer kano turu yapacaksanız erkenden gidip kendinize bir saat ayırtmanız olacaktır, onun haricinde doğası havası gerçekten şahane bir yer, sırf kanoya binebilmek için bir iki hafta sonra tekrar gitmeyi düşünüyorum.

ek olarak eğer dönüşte cehennem şelalelerine uğrayayım gibi bir düşünceniz var ise işte esas vaz geçmeniz gereken kısım bence bu, cidden ne yolu yol ne şelalesi şelale öyle yarım metre yüksekliğinde bir su akıyor o kadar. şelalelere inmeden yukarıda derme çatma barınaktan bir kendince görevli arkadaş var, her gün aracın karterini delen birine denk geldiğini söylüyor yol işte o kadar bozuk ve taşlık.
  • 2 sene önce yazın kamp yapmaya gitmiştim. gayet memnun kalmıştım. güvenilir bir yer, her yaz giden bir arkadaşım var motorun üstünde anahtar bırakıyordu. hatta bir gün cüzdanını düşürmüş, ulaşıp geri vermişler.
hesabın var mı? giriş yap