şükela:  tümü | bugün
 • kırklareli'nin demirköy ilçesi'ne bağlı iğneada beldesi saka gölü mevkiinde bulunan ve 2007 yılı sonlarında kurulmuş milli park. 3155 ha'lık alana sahip olan milli park yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan iğneada longoz ormanlarını içerisinde barındırmaktadır. türkiye'nin 39uncu milli parkı olan alan erikli, saka ve mert göllerini de kapsar ve çok zengin bir ekosistem üzerinde yer alır. sahip olduğu statünün verilmesinde iski'nin rezve deresi'nden borularla istanbul'a su taşıma planı kilit rol oynamıştır. iğneada longozları daha önce üzerinden boru hattı geçmesi yasak olan yaban hayatı geliştirme sahası iken bu plan doğrultusunda boru döşenmesine izin verilebilen milli park statüsüne alınmıştır. alandaki taban suyu seviyesi biraz daha düştüğü takdirde longoz ormanlarını kaybedecek olması nedeniyle ömrü pek uzun olacakmış gibi görünmeyen milli parktır.
 • bu yıl canlı sayısında artış kaydedilmiş olan avrupa'nın en büyük longoz ormanlarının bulunduğu park.
 • civârında köylerdeki güzel insanların da söylediği gibi "internette biraz abartılan" millî park.

  güzel değil demiyorum, güzel. ama kamp kurmak için doğru tercih değil gibi. ormanın içine kamp kurmak yasak. kamp alanı da rezâlet. hiçbir tesis (tuvalet vs.) mevcut olmamakla birlikte ormanın karşısında inanılmaz sinek barındıran küçücük bir alan.

  longoz ormanı epey büyük ve güzel. kamp kurmanın yasak oluşu da bir enteresan. ama o güzelim ormanın tahrip olmasından iyidir.

  buraya gideceklere tavsiyem; kesinlikle sinek ilacıdır.
  ayrıca, beğendik köyü çok güzel. karşısında rezve nehri ve bulgar köyü olan rezovo var. beğendik'e en yakın köy olan sislioba'dan daha yakın rezovo ve şirin duruyor uzaktan.

  bölge olarak gezilmek istenirse; demirköy, sislioba ve beğendik köyü gezilmeli. hatta demirköy'ün balaban kısmına gidebilirseniz, köyün kahvesine girin; odun çayı isteyin. kenan abi'ye de selam söyleyin.
 • yapısı itibariyle varoluşu yağmur suyu ve hava neminden çok taban sularına bağlı olan, ileriye dönük yapılacak projelerde(istanbul'a su taşıma..vb) bu gerçekliğin göz önünde bulundurulması gereken milli park. nadir bulunan bir ekosistem olmasından mütevelli bazı spesifik türlere ev sahipliği yapar. (bkz: dişbudak), (bkz: kızılağaç), (bkz: göl soğanı), (bkz: su menekşesi), (bkz: kara leylek)...vs . tarzan filmlerinde görülen bir ağaçtan diğerine atlanabilecek devasa sarmaşıklar, suyun içinden çıkan ağaçlar, yabani böğürtlenler ve vişne ağaçları, neredeyse 50 metre öteyi göremeyeceğiniz derece sık ağaç dokusu, yine bu sık ağaç dokusundan her daim gölgede kalan orman zemini gibi etmenlerden yağmur ormanlarında dolaşıyormuş hissine kapılırsınız.

  içerisinde 3 adet göl bulundurur mert, saka, hamam. mert gölüne ulaşım parkın içinden bataklık ve sazlıklara biriken sulardan ötürü mümkün değilken hamam gölüne ulaşım arabayla göle 200 metreye kadar mümkündür. bundan sonra ormanın içine açılan patikalardan göl kıyısına gidilebilir. burada en dikkat edilmesi gereken şey kesinlikle yanınızda sinek kovucu bulundurmak ve o gün için parfüm sıkmamak. parfüm ve şampuan kokusu sinekler için o kadar cezbedici ki bu durumda sinek kovucuların etkisi dahi sınırlı kalabiliyor. kimi yerlerde sinek çokluğundna koşmak zorunda kalıyorsunuz. kendi gözlemim sinek kovucular sineklerin teninize konmasını engellemekle beraber peşinizi bir an olsun bırakmayan yüzlerce sineği uzak tutmaya yetmiyor.

  kamp yapmak isteyenler için ise; ormanların içine kamp yapmak haliyle yasak. iğneada ve mert gölü arasında bir kamp alanı var ancak oldukça pis gözüktüğü için biz girmedik, iğneada'dan beğendik'e doğru giderken ise dallas büfe'nin orada bir kamp alanı daha var lakin yan yana kurulmuş onlarca çadır ve piknikçilerden ötürü ortamın zeytinburnu sahilden hallice olmasından mütevelli kamp yapmanın hiç bir mantığı olmadığına kanaat getirip başka yerler bulmak üzere (bkz: beğendik köyü)ne doğru yol aldık. yol üzerinde doğal camping yazan bir tabelayı takip ederseniz sizi dağ başındaki bir çiftliğe götürüyor. burada münzevi bir hayat ve kendine kocaman bir çiftlik oluşturan(yapay göl oluşturup alabalık yetiştirmek dahil) bir adamın evinin bahçesinde kişi başı 25 lira ödeyerek kamp yapma imkanı var ancak beğendik köyünün arkasındaki sırt bölgede kamp yapmak isteyenler için en uygun yer. kendi başınıza bulmak pek mümkün olmadığı için köylülere sormak en iyisi. tepede olduğu için çadır kurarken karadenizin tüm rüzgarı ve soğuna maruz kalacağız sansak da ilginç bir şekilde bölge hiç bir şekilde rüzgara maruz kalmadı.
 • kırklareli sınırları içinde bulunan ve istanbul'a iki saatlik bir mesafede bulunan longoz ormanları, 219 kuş türü ile 544 bitki türünü barındırmaktadır. yalnızca türkiye'nin değil avrupa'nın da en büyüğüdür.
 • yılın ilk kampını haftaya burada açmayı düşündüğüm ve daha önce gitmediğim yer.

  özellikle yaz aylarında sivrisinek sebebiyle çok mağdur olan yorumu okudum. ortamın sulak oluşu düşünülürse şaşırtıcı değil.

  mayıs ayı içinde sivrisinek vakası yaşar mıyız bilen varsa yeşillendirsin.
 • milli parkın ana kaynak değerleri; avrupa ölçeğinde çok sınırlı yayılışa sahip, korunabilmiş, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunan en önemli subasar (longos) ormanların bulunması, iğneada ve çevresinde farklı ekosistemlerin bulunmasıdır (tatlı su, tuzlu su ekosistemleri).
  avrupa çapında nadir ve eşsiz bir örneği ile zengin bir yaban hayatını ihtiva etmesi, delta, tatlı su bataklıkları, turba alanları, sulak saha ve orman ekosistemleri kaynak değerlerini oluşturmaktadır.
  kızılağaç, karaağaç, dişbudak, meşe, gürgen, kayın, kara kavak, ak kavak, söğüt az sayıda ıhlamur ve gürgen sahada bulunmaktadır. ayrıca geyik, karaca, tilki, kurt, tavşan, domuz, yaban kedisi, kuğu, yaban ördekleri, yaban kazları, çulluk, tahtalı, engerek kör yılan, su yılanı vb. türler yaban hayatını oluşturmaktadır.
  iğneada ve çevresi ülkemizde birbiriyle ekolojik olarak bağlı ekosistemler zincirini oluşturan ender yerlerdendir. longoz ormanları ve yaprak döken karışık oldukça boylu ağaç türlerinden oluşan orman vejetasyon tiplerini bünyesinde barındırır.
  kıyı kumulları, longoz ormanları ile birlikte iğneada’nın en hassas ekosistemlerini oluştururlar. kıyı kumulu üzerinde zengin ve ilginç bitki türleri bulunur. sahil, ön cephe kumul ve sabit kumul bitki örtüleri son derece iyi durumdadır. avrupa'nın güneydoğusuna özgü dişbudak-meşe-kızılağaç orman tipinin en sulak bölümlerinde kızılağaç ve dişbudak, nispeten daha kuru bölümlerde ise saplı meşe başta olmak üzere çeşitli meşe türleri baskındır.
  buna ek olarak tırmanıcı bitki türleri ormanın en belirgin özelliğidir. bu orman toplulukları karadeniz'in güneybatı sahillerinde görülen çok nadir ve önemli habitatlar olup, 'longoz' şeklinde adlandırılır. üst tabakada ağaç katında yer alan baskın bitkiler kızılağaç, dişbudak, kayın ve akçaağaç’tır. aynı zamanda tropik orman özelliği gösterdiği için sarılıcı bitkiler açısından da zengindir.
 • kamp yapmak için gidecekleri bilgilendirmek isterim.

  öncelikle biz kamp yapmadık burada. sebebi de karımla gitmem ve ortamın bize biraz tekinsiz gelmesi. burada bulunduğum 1 saat içindeki gözlemlerimi yazacağım.

  öncelikle çok çok çok pis. çöp dağları var etrafta. yerler çöp ve plastik içinde. bir çok uzun dönem çadırcılar var. dibinde derme çatma kulübelerin olduğu yerler var. biz gittiğimizde garip garip tipler dolanıyordu sağda solda ama bu bize de denk gelmiş olabilir. tesisin girişinde kimsenin kullanmak istemeyeceği kadar pis bir tuvalet var. ben askerde bile bu kadar pis tuvalet görmedim. ayrıca sivrisinekten yine losyon falan sürüp kurtulabiliyorsunuz ancak inanılmaz bir kara sinek vardı biz gittiğimizde. kulağımıza ağzımıza girmeye çalışıyorlardı. günübirlik piknik alanı gibi bir yer zaten. ben internetteki çok güzel, cennetten bir köşe yorumlarına aldanıp 600 km yol gittim ve hiç kalmadan edirneye devam ettim. eğer ormanın iç ve sık kesimlerinde kamp yapabilirim diyorsanız çok güzel olabilir. ancak kıyıya yakın kalacaksanız beklentilerinizi aşırı düşük tutup gidin derim. açıkçası biz biraz konforlu kamp arayanlardanız. o yüzden bize uymadı ancak rahat bir ortam sizi beklemiyor. bunu bilerek gidin.
 • yakın zamanda yok olacak bir yerdir. kesinlikle longoz değeri temelinde girişi yasaklanmalı ve koruma altına alınmalıdır. bunca zaman yaratılan tahrifat ve pislik temizlendikten sonra kontrollü olarak gezilebilir duruma getirilmesi gereken yer. gezi kısmı çevreci görevliler nezaretinde olmalıdır.