şükela:  tümü | bugün
 • kırklareli'nin demirköy ilçesi'ne bağlı iğneada beldesi saka gölü mevkiinde bulunan ve 2007 yılı sonlarında kurulmuş milli park. 3155 ha'lık alana sahip olan milli park yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan iğneada longoz ormanlarını içerisinde barındırmaktadır. türkiye'nin 39uncu milli parkı olan alan erikli, saka ve mert göllerini de kapsar ve çok zengin bir ekosistem üzerinde yer alır. sahip olduğu statünün verilmesinde iski'nin rezve deresi'nden borularla istanbul'a su taşıma planı kilit rol oynamıştır. iğneada longozları daha önce üzerinden boru hattı geçmesi yasak olan yaban hayatı geliştirme sahası iken bu plan doğrultusunda boru döşenmesine izin verilebilen milli park statüsüne alınmıştır. alandaki taban suyu seviyesi biraz daha düştüğü takdirde longoz ormanlarını kaybedecek olması nedeniyle ömrü pek uzun olacakmış gibi görünmeyen milli parktır.
 • bu yıl canlı sayısında artış kaydedilmiş olan avrupa'nın en büyük longoz ormanlarının bulunduğu park.
 • civârında köylerdeki güzel insanların da söylediği gibi "internette biraz abartılan" millî park.

  güzel değil demiyorum, güzel. ama kamp kurmak için doğru tercih değil gibi. ormanın içine kamp kurmak yasak. kamp alanı da rezâlet. hiçbir tesis (tuvalet vs.) mevcut olmamakla birlikte ormanın karşısında inanılmaz sinek barındıran küçücük bir alan.

  longoz ormanı epey büyük ve güzel. kamp kurmanın yasak oluşu da bir enteresan. ama o güzelim ormanın tahrip olmasından iyidir.

  buraya gideceklere tavsiyem; kesinlikle sinek ilacıdır.
  ayrıca, beğendik köyü çok güzel. karşısında rezve nehri ve bulgar köyü olan rezovo var. beğendik'e en yakın köy olan sislioba'dan daha yakın rezovo ve şirin duruyor uzaktan.

  bölge olarak gezilmek istenirse; demirköy, sislioba ve beğendik köyü gezilmeli. hatta demirköy'ün balaban kısmına gidebilirseniz, köyün kahvesine girin; odun çayı isteyin. kenan abi'ye de selam söyleyin.
 • yapısı itibariyle varoluşu yağmur suyu ve hava neminden çok taban sularına bağlı olan, ileriye dönük yapılacak projelerde(istanbul'a su taşıma..vb) bu gerçekliğin göz önünde bulundurulması gereken milli park. nadir bulunan bir ekosistem olmasından mütevelli bazı spesifik türlere ev sahipliği yapar. (bkz: dişbudak), (bkz: kızılağaç), (bkz: göl soğanı), (bkz: su menekşesi), (bkz: kara leylek)...vs . tarzan filmlerinde görülen bir ağaçtan diğerine atlanabilecek devasa sarmaşıklar, suyun içinden çıkan ağaçlar, yabani böğürtlenler ve vişne ağaçları, neredeyse 50 metre öteyi göremeyeceğiniz derece sık ağaç dokusu, yine bu sık ağaç dokusundan her daim gölgede kalan orman zemini gibi etmenlerden yağmur ormanlarında dolaşıyormuş hissine kapılırsınız.

  içerisinde 3 adet göl bulundurur mert, saka, hamam. mert gölüne ulaşım parkın içinden bataklık ve sazlıklara biriken sulardan ötürü mümkün değilken hamam gölüne ulaşım arabayla göle 200 metreye kadar mümkündür. bundan sonra ormanın içine açılan patikalardan göl kıyısına gidilebilir. burada en dikkat edilmesi gereken şey kesinlikle yanınızda sinek kovucu bulundurmak ve o gün için parfüm sıkmamak. parfüm ve şampuan kokusu sinekler için o kadar cezbedici ki bu durumda sinek kovucuların etkisi dahi sınırlı kalabiliyor. kimi yerlerde sinek çokluğundna koşmak zorunda kalıyorsunuz. kendi gözlemim sinek kovucular sineklerin teninize konmasını engellemekle beraber peşinizi bir an olsun bırakmayan yüzlerce sineği uzak tutmaya yetmiyor.

  kamp yapmak isteyenler için ise; ormanların içine kamp yapmak haliyle yasak. iğneada ve mert gölü arasında bir kamp alanı var ancak oldukça pis gözüktüğü için biz girmedik, iğneada'dan beğendik'e doğru giderken ise dallas büfe'nin orada bir kamp alanı daha var lakin yan yana kurulmuş onlarca çadır ve piknikçilerden ötürü ortamın zeytinburnu sahilden hallice olmasından mütevelli kamp yapmanın hiç bir mantığı olmadığına kanaat getirip başka yerler bulmak üzere (bkz: beğendik köyü)ne doğru yol aldık. yol üzerinde doğal camping yazan bir tabelayı takip ederseniz sizi dağ başındaki bir çiftliğe götürüyor. burada münzevi bir hayat ve kendine kocaman bir çiftlik oluşturan(yapay göl oluşturup alabalık yetiştirmek dahil) bir adamın evinin bahçesinde kişi başı 25 lira ödeyerek kamp yapma imkanı var ancak beğendik köyünün arkasındaki sırt bölgede kamp yapmak isteyenler için en uygun yer. kendi başınıza bulmak pek mümkün olmadığı için köylülere sormak en iyisi. tepede olduğu için çadır kurarken karadenizin tüm rüzgarı ve soğuna maruz kalacağız sansak da ilginç bir şekilde bölge hiç bir şekilde rüzgara maruz kalmadı.
 • yılın ilk kampını haftaya burada açmayı düşündüğüm ve daha önce gitmediğim yer.

  özellikle yaz aylarında sivrisinek sebebiyle çok mağdur olan yorumu okudum. ortamın sulak oluşu düşünülürse şaşırtıcı değil.

  mayıs ayı içinde sivrisinek vakası yaşar mıyız bilen varsa yeşillendirsin.