şükela:  tümü | bugün soru sor
 • cocukları korkutmak icin uyduruldugunu tahmin ettigim bir iskence gereci. cingenelerin cocuklari kacirip igneli ficiya kapattiklari anlatilirdi zavallilara. ben yemezdim ama bunca zaman sonra hala hatirladigima gore bir sekilde etkilemis demekki. (bkz: cocuk psikolojisi)
 • dolap versiyonunu engizisyonun cellatlarinin icat ettigi, icinde 10 santimlik civiler bulunan iskence aleti
 • neronun hocası apyondan gelen eski bir inanıs. fısıh bayramındaki hamursuz denilen ekmege bir hristiyan cocuk kanı katmak, yahudi olmayan bir cocugun kanını katmak gibi yahudilige dusman cevrelerin uydurdugu batıl inanıs.
 • bu isimdeki kitap sebiylürreşad ve büyük doğu dergisinde de çok zaman yazıları yayınlanmış olan ve anti-sabatayist ve anti-siyonist bir yazar olan cevat rıfat atilhan'a aittir. yahudiler tarafından senede bir defa "müslüman asıllı bir kız çocuğunun" hayvani bir şekilde kurban edilmesi töreninden bahseder kitap. genellikle ya yetim sahipsiz olan -ve umumiyetle de kız- bir çocuk seçilirmiş ya da kayıp veya faili meçhul cinayet veya başka bir imaj verilerek gerçekleştirilirmiş bu sapık sadist ayin..

  tevrattaki talimat şöyledir:yiğitlerin etini yiyeceksiniz ve dünya beylerinin kanlarını, kuzuların ve ergeçlerin, kanını içeceksiniz ve sizin için kestiğim kurbandan, doyuncaya kadar yağ yiyeceksiniz ve sarhoş oluncaya kadar kan içeceksiniz.(tevrat, hezekiel bölümü, 39. bap, 18 ve 19. cümleler.)bunun içindir ki, yahudilerin yılda en az bir kere yahudi olmayan insanların kanından bir damla içmesi vaciptir.

  yahudilerin, kaçırdıkları yahudi olmayan çocukların kanını almak için kullandıkları yöntemlerden birisi iğneli fıçıdır. fıçının içi iğnelerle kaplıdır. çocuğu fıçının içine canlı olarak kapatan hahamlar, ardından fıçıyı dakikalarca yuvarlarlar. sonunda fıçının dibinde bulunan musluk açılır ve toplanan kan ayinlerde kullanılmak yada mayasız bayramında yenilen mayasız ekmeklere karıştırılmak üzere alınırdı.yahudilikte, insan kanının ikinci bir kullanım yeri ise pessah(mayasız) bayramları olmuştur. pessah bayramında, bir hafta boyunca mayasız ekmek yapılır ve yenir. yahudilerin bazı kollarına göre, bu ekmeklerin en makbul olanları içine insan kanı katılanlarıdır. bazı tarihçilerin bildirdiklerine göre, pessah bayramları, avrupada her yıl küçük çocukların kaybolduğu dehşet dönemleri olmuştur.işte yahudilerin bulundukları ülkelerden sürülmelerinin nedenlerinden birisi de bu sapık adettir.

  özellikle ispanyada, kan içme olayları defalarca gündeme gelmiş, bu olaylar halk arasında büyük huzursuzluk meydana getirmiştir. sayısız çocuk kaybolmuş, cesetlerin bir kısmı kanı tamamen çekilmiş durumda bulunmuştur. osmanlı imparatorluğuna geldikten sonra da, yahudilerin bazı kolları, bu sapık adetlerine devam etmişlerdir. osmanlı zabıtlarında bu konuda gelişmiş pek çok olay vardır. bunların en önemlileri 1715 te amasyada, 1840 ta şamda ve rodosta, 1633te, 1843te ve 1866da istanbulda, 1863te, 1868de, 1870de izmirde kayda geçen olaylardır. bu olaylarda pek çok yahudi suçlu bulunmuş ve idam edilmiştir.istanbul kadılığı 1715te(11şevval 1128) olan kan içme olayında, ahmed isminde bir türk çocuğunu kaçırıp kanını içen menahim, sabetay ve avram isimli üç yahudiyi idam cezasına çarptırmıştır.

  bu da benim notum : filistin’de de her yıl 100’den fazla çocuk kaybolmaktadir.

  haa bu arada konudan "tamamen alakasız olarak" münevver karabulut'un kurbanlık koyun gibi boğazının testere ile kesildiği tarih 3 mart 2009. size ev ödevide 7 adar. bakın bakalım 7 adar nedir hangi tarihe denk gelmektedir..
 • tanzimat döneminde bütün tebaanın(ortodoks, protestan , yahudi ) eşit haklara sahip olmasına yönelik çalışmalardan rahatsız olan ortodokslar ( yahudi ve protestan cemaatlerinin güçlenmemesini istemediklerinden) özellikle yanya , tırhala, selanik gibi vilayetlerdeki rumların şikayet dilekçelerin hemen hepsinde bulunan hikaye.

  ayrıca dilekçelerde "meryem ananın bir kadın ve çocuğa rüyada göründüğü, yahudilerle ticaret yapılmamasını kendilerine tembih ettiği" belirtiliyormuş.

  kaynak: ilber ortaylı - imparatorluğun en uzun yüzyılı (bölüm:osmanlı tariinde babıali asrı)
 • osmanlı devleti'nin duraklama döneminde girişilen ıslahat hareketleri sırasında, asilerin ve suç işleyenlerin içine atılarak öldürüldüğü içi iğne dolu fıçı. yedikule'deki zindanlarda örnekleri bulunmuştur.
 • yahudi şeriatı kanı mekruh addeder, bundan dolayı hikaye asılsızdır.
 • osmanlıda daha ziyade rumlar ile yahudilerin arasında çıkan bir sorundur. rumlar kaybolan çocuklarının yahudiler tarafından kanlı hamursuz ekmeği yapmak için kaçırıldığını iddia eder. çoklukla çocuk mağaradan, yayladan, dağdan falan bi yerden gelir. olay asılsızdır. 1840'da dönemin sultanı abdülmecid'in bu olayın artık yaşanmamasına dair yazdığı bir ferman vardır. özeti şöyledir:

  "anılan cemaatın din kitaplarını tetkik eden bilirkişilerin geçerli tahkikatına göre anılan cemaat insan kanı şöyle dursun hayvan kanı bile kullanmalarının tamamen yasak olduğunun anlaşılması dolayısıyla bu yüzden ileri sürülen iftiralar yüzünden anılan cemaat mensuplarının böyle beyhude bir konu için taciz ve rahatsız edilmemeleri..... gerek ibadetleri sırasında gerek güvenlik ve asayişleri hususunda kimse tarafından haksız olarak kesinlikle rahatsız edilmemeleri"

  fermanın aslı 500. yıl vakfı türk musevileri müzesinde görülebilir.
 • bir benzeri için (bkz: iron maiden)
 • çok sıkıntı ve üzüntü veren durum veya şey.