şükela:  tümü | bugün
 • moldova sosyalist parti lideri. rusya uzun zaman komunist partiyi desteklemisken son donemde komunistlerin yan cizmesinden oturu sosyalistlere yoneldi.
  30 ekim seciminde dodon ilk turda kilpayi baskanligi kaciracak gibi gozukse de ikinci turda ipi gogusleme niyetinde. batici tayfa mecliste ustunlugu elinde bulundursa da gecen sene moldova icin buyuk para olan 1 milyar dolarin liberaller tarafindan yutulmasi dodon icin buyuk bir firsat oldu ve ozellikle yaslilar dodon'u olumune destekliyor.

  gencler arasinda bu ulkeden birsey olmaz, buradan tuymek lazim dusuncesi hakim. o yuzden oy verme yuzdeleri dustu.
  liberali, komunisti, sosyalisti, baticisi farketmiyor bu ulkede, hepsi nasil cebi daha fazla doldururum derdinde.

  gagavuzlar olumune ruscu bu arada. dodon'a oy verdiler ekseriyetle.
 • moldova sosyalist partisi adına aday olduğu başkanlık seçimleri ilk turunu yüzde 49'un üzerinde oy alarak seçimi bitirmeye çok yaklaşan rusya'ya yakın 1975 doğumlu politikacı. ikinci turda muhtemelen ipi göğüsleyecektir. kendisi, aslen ekonomist olup, daha önce ülkesinde ekonomi bakanlığı da yapmıştır.

  web sitesi - http://dodon.md/

  wikipedia - https://en.wikipedia.org/wiki/igor_dodon
 • 13 kasim moldova devlet baskanligi secimi neticesinde moldova devlet baskani secilen rusya yanlisi siyasetci.
 • moldova'da da ukrayna ve başka birçok doğu avrupa ülkesinde olduğu gibi batı yanlıları ve batı karşıtları var. batı karşıtları aynı zamanda rusçu, avrupa'ya mesafeliler, avrupa değerlerinin ülkede eşcinselliği yaygınlaştıracağı gibi ilkel inançları var. dodon da rusçu tayfadan ve rusya tarafından da destekleniyor. daha önce kişinev belediye başkanlığı seçimlerini kaybetmişliği var. yaşından 10-15 yaş büyük gösteren tombul bir birey. sağcıların çoğu gibi riyakar ve paragöz. sosyalist partiden olduğuna bakmayın, oranın sosyalistleri esasında batı yanlılarından daha sağcı birçok açıdan değerlendirildiğinde. dodon'da da yolsuzluk gırla ama "avrupa'ya yanaşırsak ülkemize suriyeli mülteciler gelecek" gibi yalanlarla cahil kitleyi uyutuyor ve malı götürüyor. anadili romence olanların çoğu, bilhassa moldova'nın romanya ile birleşmesini savunanlar bu adamı hiç sevmiyorlar. özellikle italya gibi batı avrupa ülkelerinde yaşayan moldovalılardan oy alamadı. gagavuzlardan ve transnistria bölgesinden ise büyük destek gördü.
 • 13 kasım 2016 tarihinde devlet başkanlığı seçimini oyların yaklaşık %54'ünü alarak kazandıktan sonra, ilk icraatı olarak moldova'nın resmî dilini rumence'den rusça'ya çeviren rusya yanlısı moldova devlet başkanı.

  euronews.com; moldova'da rusya yanlısı igor dodon dönemi resmen başladı
 • ab karşıtı ve rusya yanlısı adımlar atmaya devam eden moldova lideri.

  http://aa.com.tr/…ndaki-ab-bayragi-indirildi/714666
 • başkanlık yetkilerini arttıran anayasal değişiklikler öneren moldova lideri.

  http://www.constitutionnet.org/…e-powers-head-state