şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir devin düşüşü adlı romanın yazarı. rus devrimini ve sonrasını yaşamış, gördüklerine dayanamayıp daha sonra rusya'yı terk etmiştir.
 • sovyetler birliği gizli bilgilerini batıya kaçırarak soğuk savaşın resmen başlamasına neden olmuş kişi.
 • sovyetler'in elinden zor kurtulan bir dönem efsanesi. yazar, şifreci ve ajan. hem mealen, hem de mecazen ajanlık yapınca ortamın bir tarafına kar suyu kaçırmıştır.
 • 1945'te 109 gizli belgeyi sovyetlerden kaçırarak, kanada'ya iltica eder. bu belgeler, sovyetler'in kanada,ingiltere, abd'ndeki önemli bir casus şebekesini açıklamış ve bu alanda batılıların eline geçebilen tek ve en değerli doküman olmuştur.sovyetlerin atom bombası hakkındaki istihbarat çalışmalarını ve projede çalışan bilim adamlarından allan nunn may sovyetler’e aktardığı bilgilerin olduğu bu belgeyi almak için stalin büyük uğraş vermiş ve sovyetler gouzenko'ya ottawa'da bir operasyon düzenlemişlerdir. fakat başka bir ajan olan stephenson tarafından gouzenko ölümden kurtulmuştur. bu olaydan sonra 40 yıl sürecek olan soğuk savaş başlamıştır
 • 13 ocak 1919'da rusya rogachev'de doğan, ilk eğitimini öğretmen olan dul annesinden alan, 1938'de moskova mimarlık fakültesine başlayan, üçüncü sınıftayken rusya'nın 2. dünya savaşına girmesiyle askeri istihbarat akademisine gönderilen, mimarlık fakültesindeyken tanıştığı svetlana gusev ile evlenen, istihbarat akademisini 1943 yılında bitirince teğmen rütbesiyle kanada ottawa'daki sovyet büyükelçiliği şifre memurluğuna atanan, 1945'te 109 gizli belgeyi sovyetlerden kaçırarak, kanada'ya iltica eden yazar.

  bu gizli belgeler, sovyetler'in kanada,ingiltere, abd'deki önemli bir casus şebekesini açıklamış ve bu alanda batılıların eline geçebilen tek ve en değerli doküman olmuştur. sovyetlerin atom bombası hakkındaki istihbarat çalışmalarını ve projede çalışan bilim adamlarından allan nunn may sovyetler’e aktardığı bilgilerin olduğu bu belgeyi almak için stalin büyük uğraş vermiş ve sovyetler gouzenko'ya ottawa'da bir operasyon düzenlemişlerdir. fakat başka bir ajan olan stephenson tarafından gouzenko ölümden kurtulmuştur. bu olaydan sonra 40 yıl sürecek olan soğuk savaş başlamıştır.

  gouzenko'ya ve ailesine sovyetlerin saldırısından korumak amacıyla kanada hükümeti tarafından farklı farklı kimlikler verilir. gençlik yıllarında kısa hikâyeler yazmasına karşın,en önemli eseri, eleştirenbir devin düşüşü'dür (the fall of a titan). kitabın ojinali 600 sayfadır ama gouzenko 200 sayfalık bir nüsha olarak kısaltmıştır. kitapta gerçek olan şahısların isimleri değiştirilerek, gerçek olaylar anlatılmaya çalışılmıştır. kitabın kahramanı mihail gorin'in maksim gorki olduğu bilinir. sovyet ihtilalinin hazırlık aşamasından 1954'e kadar geçirilen safhalar ve bu ihtilale katkısı olan insanların o günkü durumları izlenir. igor, 1954 yılında bir devin düşüşü ile kanada'da governor-general edebiyat ödülünü almış, 1982'de kanada mississauga'da kalp krizi sonucu ölmüştür.

  kaynak: wikipedia
 • insanlıktan utanıyorum. bak: bir insanoğlu çıkıyor; ısınmak, yemek pişirmek, yolunu aydınlatmak için ateşi keşfediyor; başka birisi çıkıp aynı ateşle, keşfedenin tabanlarını dağlıyor. birisi ağaç kesmek, ev yapmak, kayık yapmak için balta dediğimiz aleti buluyor; diğer bir insanoğlu aynı balta ile muzaffer naralar atarak onun başını uçuruyor. ve bu hep böyle gidiyor.