şükela:  tümü | bugün
 • igumenitza diye okunup, yunanistanın batı kıyısında yer alan küçük kent.
 • minoan lines'in italya'ya feribot seferleri yaptigi kücücük kent
 • (bkz: egnatia odos)
 • ancona, bari ve brindisi den kalkan feribotlarin demir attiklari liman kenti. kücük ama sevimli. yardim sever yerlileri ve bünyesinde bulundurdugu onlarca seyahat acentesi ile dikkat cekiyor. bir cok acentede türkce konusan eleman bulundugu icin bilet rezervasyonu yaparken pek zorluk cekilmiyor.

  italya-yunanistan üzeri sila yolu duraklarindan sadece biri. daha sonrasi* icin:

  (bkz: ioannina)
  (bkz: larissa)
  (bkz: thessaloniki)
  (bkz: kavala)
  (bkz: alexandroupolis)
  (bkz: ipsala)
 • erasmus öğrenci değişim programı ile geldiğim yer küçük liman kenti. yaklaşık 10.000 kişilik bir nüfusa sahip, küçük olmasına rağmen cok sayıda cafe ve bar bulunur. tei of epirus üniversitesinin yabancı dil ve balıkçılık departmanları da bu şehirdedir. yunanistan'ın italya'ya ve avrupaya açılan kapısı gibidir. liman civarında çok sayıda türk ve araç görseniz bile şaşırmazsınız. feribot seyahat şirketlerinde çalışanların tamamı az da olsa türkçe konuşur. yerli halkı bizim tipik anadolu insanına benzer. hatta 1920'li yıllarda buraya göç eden ve türkçe bilen yunanlar da var şehirde. özellikle gün batımı inanılmaz güzeldir igoumenitsa'da.
 • yunanistan'da feribotu beklerken 5-6 saat geçirdiğim, kendisine hayran bırakan bembeyaz bir kıyı şehridir. henüz iş hayatına atılmamış şahsıma, emekli olunca buraya yerleşsem hayalleri bile kurdurtmuştur.
 • sevimli liman kenti. trieste ancona brindisi bari gibi limanlara seyahat için kullandığımız güzergahtı pek çok gurbetçi gibi. zira gına gelmişti soyguncu ibne bulgar polislerinden ve gümrüklerinden. "komşi hani viski" diyen yüzsüz domuz suratlıları görmektense kasaba minnet etmeyip çükümüzü kesip yediğimiz bir güzergahtır bu. yol uzar birazcık ama cruz seyahati buna dahil olduğu için koymaz. zira kullandığınız firmanın en dandiği anek lines gibi deli dehşet bir firmadır. amaaaa bu sevimli liman kentine ulaşmak için kullandığınız yol... işte o cehennem azabıdır. zira dağların arasından yedi ceddenize yetecek hatim indirmenize vesile olan korkunçlu virajlı acaip yüksek daracık patikalardan gidersiniz. gerçi son seferimizde böyle binlerce metre aşağıda tünel çalışmaları vardı ama son durum nedir bilmiyorum. yolu şöyle özetleyeyim virajlardan bazılarında otobüslerin dönebilmesi için uçurumkısmına ahşap desteklerden çıkma yapılmış. zira viraja otobüs sığamıyor. bu yola boş mide ile çıkmıyorsanız mutlak surette yanınızda boş poşet bulundurmanız sizin ve aracınızın döşemeleri açısından elzemdir. ha bi de limanın girişi dubalarla otoyol gibi çizilmiş gemiler içinden geçiyor filan çok hoş bir görüntü oluyor küpeşteden izlerken. bi de limanda durup yüzünüzü denize döndüğünüzde sağınızda kalan o ağaçlıkların arasında harika bir kumsal var. geminizin saatine daha varsa veya vaktiniz bolsa mutlaka uğramak gerekir.
 • bayramda istanbul'dan yola çıkıp google maps e göre 9 saat 1 dakikada varacağım şehir. eğer google maps haklı çıkarsa, tatilleri bundan sonra ion adalarında yapacağım.
 • yunanistan'ın batısının liman şehirlerinden mümkün olan en kuzeydeki. deniz kıyısındaki şehir çok ama çok küçüktür ve görülmeye değer *hiçbir şey* yoktur. hastası olduğum yunan mutfağına ait börekleri sunan bir sahil kafesinde beslenebilirsiniz. eğer feribota baya bir zaman varsa dağ yollarından döne döne yakınlardaki parga şehrini mutlaka ama mutlaka görmenizi öneririm. yolunuz selanik'e doğru gidiyorsa biraz genişten alıp meteora'yı da ziyaret edebilirsiniz. igoumenitsa'da geçirdiğiniz vakit 1 saati geçiyorsa kendinize yazık ediyorsunuz demektir.
 • italya'ya feribotla geçmek için geldiğim kişi başına iki mekan düşen sanırsam kasaba. ufak bir yer olmasına rağmen çok fazla mekan bulunmakta. yolun ikiye bölündüğü yerden sonra bristot adlı mekanı öneririm. biranın yanında mütiş atıştırmalar gönderiyorlar. internetten araçlı veya araçsız bilet alanlar için verebileceğim bilgi şehir girişindeki terminalden check-in yapmanız gerekmekte.