• dostoyevski'nin, kendi hayatının parasızlık ve çaresizlikten kumara başladığı bir bölümünden esinlenerek yazdığı, hareketli konusu, akıcılığı ve renkli karakterleriyle bir çırpıda okunan en güzel romanlarından biri.
  • vecdi güney çevirisiyle sosyal yayınlardan çıkan dostoyevski eseri...okunmalı..
  • dostoyevski'nin filmi de çekilen romanı.
  • kumar oynayan kisinin duygularini tamamiyle yansitan kitap, bira icerek sinemada film izlemenin zevkini bana tattiran, fakat muthis bir iseme ihtiyaciyla tuvalete giderek sonunu goremedigime yandigim film.
  • mükemmel bir dostoyevski romanı. cok akıcı.
  • sahaflarda en sık rastlanan kitaplardandır. okuyup da polina'ya uyuz olmamak elde değildir.
  • eserdeki dalga geçen kız tipi, dostoyevski nin ezik karakterlerinin yanında fazlaca sırıttığı gibi, eserin başında -eserin sonunu söyleyebilme- yetisine okuyucuyu kavuşturduğunda, "hay ben böyle acıklı hikayenin.." dedirten zor bir kadın olduğunu anlatan sit-com tadındaki bir klasiktir.

odanın içinde geçen diyalogların bitişiyle, -sahneden çıkar.- olan biteni gayet zekice atmosfere uydurulmuştur. eseri okuyup, yazarını bilmeyen biri, çok rahatlıkla bu dostoyevski nin eseridir, diyebilir. şayet rus edebiyatında bağımsız çalışmanın, okyanus misali derinliğini anlamaya kalkışırsak, bu roman; o okyanustaki bir piranha balığıdır.o kadar acımasızdır. evettir.
  • insanoğlunun iki obsesyonunu yani aşk ve parayı anlatan güzel bir dostoyevski romanı.
  • beni yine benden almis bir dostoyevski romanidir. kendi ruhunun bu kadar derinliklerine inen bir adami okurken, onun roman karakterlerinden biri oluvermek ne kadar da kolaylasiyor. dostoyevski kendi tutkusunu o kadar samimi anlatmistir ki, romanin kahramanlari rulet masalarinda tum varliklarini yitirirken,siz de kendi tutkularinizla yuzlesirsiniz. bir yandan da mahvettigi kendi hayatini dusunursunuz, iciniz sizlar. ama ona boyle eserler yazdiran da bu komplike, bir okadar da patolojik boyutlarda gezinen ruh hali ve bu hali bize aktarabildigi muazzam dehasidir. yine de insan benim gibi dostoyevski hayrani olunca, kitabi okurken keske hayati daha duzgun olsaymis, adamcagiz daha mutlu olsaymis da, varsin kumarbazi yazmamis olsaymis diyor.
hesabın var mı? giriş yap