şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ihbar tazminatı işverenin işten çıkardığı işçiye çalışmış olduğu süre ve maaşıyla orantılı olarak ödemek zorunda olduğu bir tazminattır. çalışılmış olunan süre ne kadar fazla ise o sürenin miktarına göre ihbar tazminatı belirlenir. örneğin altı ay ile bir yıl arasında çalışmışlığı olan bir işçi için ihbar tazminatı dört haftalık maaşıdır. ihbar tazminatında bir sene çalışmış olma koşulu yoktur. kıdem tazminatında ise bu koşul vardır.
 • kendi isteğiyle işten ayrılan yani istifa eden kişiye ödenmeyen tazminat.
  - 0-6 ay arası çalışmış bir işçinin ihbar süresi iki haftadır.
  - 6-18 ay arası çalışmış bir işçinin ihbar süresi dört haftadır.
  - 18-36 ay arası çalışmış bir işçinin ihbar süresi altı haftadır.
  - 36 ay ve üzeri çalışmış bir işçinin ihbar süresi sekiz haftadır.
 • kendi isteğiyle işten ayrılan yani istifa eden kişiye ödenmediği gibi ihbar süresine uymayan işçinin de çatır çatır ödemek zorunda olduğu tazminattır.

  (bkz: notification payment)
 • ihbar tazminatının mantığı şudur: işveren, işçiyi normal koşullar altında işten çıkarmak istediğinde, kendisine, iş araması için, işyerinde geçirmiş olduğu çalışma süresi ile orantılı olarak, süre vermekle yükümlüdür. bu sayede işçi, iş saatleri içerisinde işyerinden ayrılıp, kendisine yeni bir iş bakabilir ve işten ayrıldığında zor durumda kalmaz. ancak işveren, işçiyi çıkartmak istiyor ve fakat kendisine bu süreyi tanımak istemiyorsa, bu takdirde, işçinin iş bulmak için geçecek süredeki ihtiyaçlarını karşılamak maksadıyla, çalışma süresine göre hesaplanan bir tazminat ödemekle yükümlüdür. işte buna ihbar tazminatı denir.
 • ilgili linkte işe giriş ve çıkış tarihleri, aylık brüt ücret girilerek hesaplanabilmektedir.

  http://ynb.datassist.com.tr/tazminat1.jsp
 • ben hiç ihbar tazminatı ödememek için "seni iki ay sonra işten çıkaracağız" diyen işveren görmedim. zaten şirkette dursa maaş olarak aynı parayı alıyor, o zaman ver ihbar tazminatını da gitsin, zaten kalsa da çalışmasından hayır gelmez morali bozuktur, bir de işe devam eden çalışanlarına da zulüm, hep göz önünde.

  işçi de ben giderim hoca dedi miydi illaki de senden ihbar tazminatı alacağız diye tutturan işveren de olmaz hani, yol gidenindir.

  yine de haklı fesih daha iyidir. (bkz: cep telefonuyla konuşanı işten atmak)
 • şimdi işyeri işçiye işten çıkartılacağını aynı gün söyleyip ihbar tazminatını ödeyebiliyor.

  benim merak ettiğim bir durum var, şimdi diyelim ki işçi 14 şubat 2011de işe girmiş olsun. 31 ocak 2012de işten çıkartılacağı söylensin. bu durumda 6-12 ay arası çalışma süresi olduğu için 4 hafta ihbar süresi vardı, ancak şirket bu 1 aylık maaşa denk gelen ihbar tazminatını ödedi ve yarın gelme işe dedi. normalde 13 şubatta 1 yılını dolduracak olan işçi kıdem tazminatına da hak kazanacaktı. sadece 13 gün önce ihbar süresi ödenerek işten çıkartıldığı için kıdem tazminatına hak kazanır mı?

  yani sonuçta 4 hafta daha çalışması gerekiyordu ihbar süresi ile, şirket bunu ödeyerek çalıştırmadı ve o arada yılı da dolduğu için kıdem tazminatı alır mı?

  yoruma açık bir durum, yetkili abiler varsa beri gelsin
 • kişi kendi isteğiyle istifa edeceğini ilgili süre öncesi bunu işverene bildirdiğinde, ihbar tazminatına hak kazanıp kazanmadığı konusunu merak ettiğim tazminat.
 • kişi kendi isteğiyle istifa edeceğini, ilgili süre öncesi bildirirse kendi ödeyeceği ihbar tazminatını ödemekten kurtulur. işçi kendi isteğiyle ayrılırken zaten işverenin ihbar tazminatı ödemesi gibi bir durum yoktur. işçi kendi isteğiyle istifa eder ve bunu da ilgili süre öncesinde söylemezse zaten işçinin ihbar tazminatı ödemesi gerek(ebil)ir.

  edit büdüt: bir mühendis olarak 8-9 sene önce aldığım iş hukuku dersinden aklımda kalanlar. gidip bir avukata filan sorun gene de, gelip yakama yapışmayın sonra.