şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 2001'deki ekonomik krizde birçok banka gibi ihlas finans'ın da battığını ve arkasında binlerce mağdur bıraktığını hatırlatan avukat celal ülgen, ihlaszedelerin hakkını alması için 1 yıl süre kaldığını söyledi. ülgen şu uyarıyı yaptı:

  yuvalar yıkıldı:
  ihlas finans'ın batması, birçok ailenin yoksulluğa sürüklenmesine, birçok yuvanın yıkılmasına sebep oldu. para yatıranların dini hassasiyetler ile bu kuruma yönlendiği açık. bankalar yerine finans kurumlarının tercih edildiği, para yatıranlar tarafından helal et gibi helal faizin hedeflendiği, finans kurumunun da politikasının bu doğrultuda olduğu bilinmektedir.

  suç işlendi:
  ihlas finans'ın o dönem tmsf'ye devredilmemiş olması büyük bir suç. bu işin sorumluları, 4969, 5020 ve 5411 sayılı yasaları ihlas finans için uygulamamakla görev suçu işlemiştir. 5411 sayılı bankacılık kanunu'nda bu tür alacakların tahsili amacıyla geriye etkililik unsuru açıkça getirilmiştir. yasanın bu açık hükmü karşısında bile ihlas finans hakkında bir işlem yapılmamış ve ihlas finans kendi haline bırakılmıştır.

  20 yıllık zaman aşımı:
  4389 sayılı kanun ve bu kanunu değiştiren 5020 sayılı kanun hükümleri çerçevesinde, alacaklı bankanın alacağı hazine alacağı sayılmaktadır. bunlar tıpkı fon alacakları hükmünde kabul edildiğinden, fon alacaklarına ilişkin davalarda ve takiplerde 20 yıllık zamanaşımı süresi uygulanabilecektir. bu süre, 5411 sayılı kanunda yer alan açık hüküm gereği, geçmişe etkisi kabul edilerek fiilin gerçekleştiği tarihten başlayacaktır. yani çanlar zaman aşımı için çalıyor. ihlas finans mudileri son 1 yılda alacaklarını almadıkları taktirde -ki bu bugün için artık imkansızdır- bir daha alamayacaklardır. siyasi iktidarı göreve davet ediyorum.

  haber
 • ihlas finansa para yatırmaya dini hassasiyetler sebep olmuşmuş.
  hani faiz haramdı, hani faiz parası yiyen cehennemlikti.
  yoksa ihlas finansa yatan paranın faizi haram değil miydi?

  (bkz: bu ne perhiz bu ne lahana turşusu)