şükela:  tümü | bugün
  • savsama, boşlama, savsaklama.
  • //(...)

cezaevi yıllarının sonuna doğru bir başkasına âşık olarak önce karısından ayrılmak isteyip sonra da barışmanın yollarını ararken, "piraye beni ihmal etmeseydi, bütün bunlar olmazdı..." gibi bir söz etmişti.

piraye'nin nasıl yaşadığını bilenler, bu "ihmal" sözüne bir anlam verememişlerdi. sonra o otel buluşmalarındaki utanç bunalımları, gardiyanın evinde kalma önerisi yüzünden çıkan tartışmayı falan öğrenince, anladılar "ihmal" sözcüğünün ne anlama geldiğini.

piraye'nin ruhsal yapısı, cinsel konulardaki utangaçlığı, bu "ihmal" işini çözümlemeye yatkın değildi...

(...)//

memet fuat

iç. "nâzım hikmet" (yaşamı, ruhsal yapısı, davaları, tartışmaları, dünya görüşü, şiirinin gelişmeleri), adam yayınları, 4.b., istanbul-ekim 2001, s. 306.
  • vurdumduymazlık,adam sendecilik, boşvercilik
    sağlık, aile, arkadaş, sevgili, eş, iş böyle kayar gider adamın elinden, zaman acımaz, bağışlamaz bu hatayı
  • doğru bir şekilde yapılması halinde, mühendisliğin temelidir.
  • dürüstlük katsayısı abarırsa, binanın çökmesine neden olacak bir mühendislik terimi.
  • bir küçük iskender şiiri..

nerede eğilmişti ilk kez bir kadın
    nehre doğru ve şelaleye düşürmüştü
    yasak çocuğunu

nerede eğilmiştim ilk kez korkusuzca
    yüzüne doğru ve gözyaşlarına düşürmüştüm
    erkeksiz soyumu

bütün resimlerimizden kesip çıkarttım gözlerimizi
  • türk borçlar hukukunda kusurun bi derecesidir. özensizlik, tedbirsizlik ya da yetersizlik sebebi ile bir zarara sebep olmanız durumunda kusurunuzun derecesi ihmaldir.. ağır ihmal ve hafif ihmal olarak ikiye ayrılır.

ağır ihmal, dürüstlük kuralına uygun bir insanın** yapmayacağı ihmali yapmak olarak söylenebilir.

hafif ihmal ise dikkatli bir insanın* yapmayacağı bir ihmali yapmak olarak anlatılabilir.
  • fiziksel olarak yanımda olmana karşın, duygusal olarak bana ulaşamama durumun.
  • ikili ilişkilerde dişi kişinin aldatmasının başlıca sebeplerindendir.
    erkek için iş, araba, futbol, erkek arkadaşlar, iş toplantıları, memleket meseleleri vs kadının önüne geçerse kadın arayış içersine girer ve ihmal etmeyecek birini bulmakta zorlanmaz.
    o yüzden akıllı olun ve kadını bu psikolojiye sokmayın. bence.
  • kasıttır.