• üst edit2: yöneticinin twitterdaki açıklaması silinmiş ama paralel ve yine akıllara zarar resmi açıklama gelmiş armatörden.
    https://www.denizhaber.net/…yapildi-haber-89574.htm
    savunulacak neyi var bu olayın diye düşünüyorum düşünüyorum bulamıyorum, owner olarak gereği yapılacaktır deyin. sorumlulara karşı adaletle işbirliği yapın. doğal sebep nasıl oluyor anlayamıyorum, bir stajyer kamarasında hasta olup ölüyor yahu. stajyeri ve okulunu suçluyorsunuz eğitim yetersiz diye... bu olayı halka belki izah edebilirsiniz, ama denizcilere izah edemezsiniz. takipçisi olacağız.

entry:
    mustafa koç adında kimilerinin kardeşi, kimilerinin ağabeyi, annesinin babasının evladı, bir çoklarının da dostu, devre arkadaşı ve öğrencisi 19 yaşındaki hayatının baharındaki stajyer kardeşimiz...
    twitter adresi:
    https://mobile.twitter.com/mustafakocd son twitleri gerçekten çok çarpıcı ve üzücü. mekanı cennet olsun.

yanımdaki bir stajyer arkadaşın sınıf arkadaşıymış olaydan bu şekilde haberim oldu.
    yeni mezun birisi olarak söylüyorum denizcilik sektöründe stajyerlere her türlü mobbing, işkence normal ve olağan karşılanıyor. bu kadar olmasa da benzerlerini yaşadım, bundan daha fazlasını daha kötüsünü yaşadıklarını anlatan arkadaşlarım oldu. artık buna bir dur denmesi lazım.

sorumluları eğer varsa cezalandırılması için kamuoyu oluşturulması gerekiyor yoksa sektördeki biri olarak diyorum ki bu yapılanlar yanlarına kar kalacak.
    ekşiye inanıyorum, adaletin yerini bulması için, çocuklarımızın ölmemesi, öldürülmemesi için, ailesinin isteğiyle kamuoyu oluşturalım.

ölen kardeşimizin abisinin twitterı;
    https://twitter.com/…tatus/1150796406598328321?s=20
    lütfen rt edelim.

"mustafa koç , 19 yaşında piri reis üniversitesi deniz ulaştırma işletme mühendisliği 1. sınıf öğrencisiydi. chemfleet ve armador tankers firmaları aracılığıyla 3 aylık gemi stajı için istanbul'dan hindistan'a hareket etti. fırtınadan dolayı stajyer olduğu gemi gannet s, limana yanaşamadı ve 11 gün boyunca hindistan'da, firmanın aracı olduğu hijyenik olmayan bir otelde konaklamak zorunda kaldı.11 günün sonunda staj yapacağı gannet s gemisine katıldı ve 18 gün boyunca günde ortalama 20 saat çalıştırıldı. ayrıca yatması gereken kamarada guardlar kaldığı için kendisine revirde kalması söylendi. geminin a/c(havalandırma) sistemi bozuk ve sebebi belirsiz olmakla birlikte kaldığı revirdeki vantilatör alınmış olduğundan dolayı, ortalama 45 derece olan bir revirde uyumak zorunda kaldı. gemide stajyerlerin temizlemesi yasak olan bir tankı(20 metre derinliğinde, 1 metre açıklığı olan ve ortalama sıcaklığı 50 derece olan kapalı alan) birinci zabitin seçenek bırakmaması sebebiyle temizledi. normal şartlarda bile tank temizlemek tank içerisindeki kalıntılardan dolayı oldukça riskli. mustafa koç bunun gibi koşullar altında 18 gün çalıştırıldı ve ailesine de bu koşulların uygun olmadığını belirtti. 11 temmuz sabaha karşı 4 civarında vardiyası olmasına rağmen yorgunluğundan dolayı uyandırılmadığı iddaa edildi. sonrasında sabah 8 civarında uyandırılmak için odasına girildiğinde cansız bedeni bulundu.

mustafa koç, staj öncesi gemi adamı olmak için detaylı sağlık kontrollerinden geçmiş ve gerekli olan aşıların tamamını yaptırmıştır. kendisinin daha öncesinde herhangi bir sağlık problemi bulunmamaktadır. mlc standartlarına göre bu çalışma koşulları uygun olmamakla birlikte bu ilk defa karşılaşılan çalışma şartları değildir. türk denizcilik firmaları, gemide bulunan stajyerleri kurallara uygunsuz ve ağır şartlarda çalıştırmaktadır ve bunun gibi yüzlerce olay vardır. bu ve bunun gibi olayların son bulması için ailesi ve arkadaşları kamuoyu oluşmasını istemektedir.
    https://www.pirireis.edu.tr/…bassagligi-mustafa-koc"
  • malesef daha öncede oldu böyle bir olay. üzücü gençlerin kaybı. umarım hukuk doğru işler.
  • durumun titizlikle incelenip gereğinin yapılması gerekiyor. ne acı verici bir olay.
  • acilen gundeme gelmesi gereken cinayet. (bkz: up)

gunde 20 saat calismak nedir arkadas. ben 22-23 yaslarindayken yazin hem tatil yapar hem calisirim diye bir yerde ise girmistim. irlandali birkac kisi ayni anda isten cikinca benim de fazla mesai yapmam gerekti. oyle agir bir is falan da degil yalniz, sadece kasada musteri bekliyordum her gun 16 saat boyunca. 5-6 saat de uyku. hava cok sicak oldugu icin ve genelde tek, bazen ise kiz arkadasimla kaldigim icin evde ciplak oturuyordum. bir sure sonra biyolojik dengem bozuldu. evde mi iste mi oldugumu unutmaya baskadim. is yerinde ciplak miyim diye uzerimi kontrol ediyordum, hangi ulkede oldugumu bile unutuyordum. sabah kalktigimda kendimi babamin evinde saniyordum. hafiza deseniz surekli gidip geliyordu zaten, herkesin ismini unutuyordum. bildiginiz kafayi yemek uzereydim yani. en sonunda dayanamadim, isten ciktim zaten.

gunde 20 saat agir iste calismak insani oldurur. bu apacik bir cinayettir.
  • okurken üzüldüm gerçekten. umarım hak ettikleri cezayı alırlar.
    stajyerlerin, ucuz işgücü olarak görüldüğü iş ve eğitim-öğretim sistemimiz var. stajyere fazla mesai yaptıran işvereni de gördüm, maaşını ödemeyeni de. allah belanızı versin emek hırsızı köpekler.
  • aç gözlü köpeklerlele dolu bir şirkettir. insan hayatının hiç önemi yok bunlar için.
  • kesinlikle ayrıntılı olarak üzerine gidilmesi gereken olaydır. denizcilik fakültesi öğrencisiyim ben de, bizim de abilerimizden insanlık dışı gemi şartları ve çalışma saatleriyle ilgili duyduklarımız var. psikolojik olarak sağlığı yerinde olmayan, altındakilere ve stajyerlere acı çektiren birkaç zabit ve tayfa duyduk. stajyerlerin hepsi gemiye çıkmadan önce genel sağlık kontrolünden geçiyor, kendisinin gemiye çıkmadan önce açık açık kendisini öldürebilecek bir hastalığa sahip olma olasılığı yok.
  • iddianın araştırılması adına up dediğim üzücü olay.
  • gündemde tutulması gerekilen üzücü olay.
  • destek için yukarı taşıyalım!

edit;başlık değişmesinden dolayı güncelleme
    söyleme göre ihmallerin özeti;

- günde ortalama 20 saat çalıştırılmak

- ortalama 45 derece olan bir revirde uyumak zorunda bırakılmak

- stajyerlerin temizlemesi yasak olan 20 metre derinliğinde, 1 metre açıklığı olan ve ortalama sıcaklığı 50 derece olan bir tankı temizlemek zorunda bırakılmak

- staja kabul edilirken tum sağlık şartları staj için uygun ve bir rahatsızlık bulunmazken, yukarida sayılan ihmaller neticesinde ilk otopsiye göre akciğer enfeksiyonuna bağlı ölüm açıklaması yapılmış.

bu kadar ihmal ve vurdumduymalik sonucu cansız bedeni bulunmuş genç arkadaşın.

allah ailesine ve kalanlarina sabir versin, çok üzücü.

doğruluğu araştırılmalıdır! ve iddalar doğruysa ölen geri gelmiyor fakat adalet sağlanmalı ve daha sonra yaşanacak buna benzer insanlık dışı uygulamalar tekrarlanmamalıdır, ihmallerde kimin sorumluluğu varsa bulunmalı, insan cani bu kadar hiçe sayılmamalıdır!!!
361 entry daha
hesabın var mı? giriş yap