şükela:  tümü | bugün
  • hepimizin dönem dönem aklımızdan geçen soru. "rusya tonlarca domatesi iade etti" benzeri haberleri duyunca "elin oğlunun vatandaşına uygun görmeyip ülkesine sokmadığı zehirli gıdayı biz mi yutuyoruz" sorusu hepimizin aklına düşüyor.
    cevabı: kuvvetle muhtemel.

bülent şıkın aydınlatıcı yazısından öğrendiğimiz kadarıyla süreç şu şekilde işliyor: dönen gıda gümrükte bekletilirken ihracatçı firma tarım ve orman bakanlığı’na bağlı il müdürlüklerindeki ihracat işleri ile ilgili birime yazılı bir başvuru yapıyor. firma ürünün neden iade edildiğine dair bir beyanda bulunuyor. ve o beyana göre ürünler kontrol ediliyor. yani firmanın beyanı esas kabul ediliyor -ki zurnanın zırtladığı yer burası. kimse yoğurdum ekşi, domatesimde aflatoksin, kayısımda zehirli kimyasal var demiyeceği için muhtemelen "ebatı tutmadı", "ambalajını sevmediler" tarzı beyanlarla başvurularını yapıyorlar. iade ürün, gıda ve yem şubesi ihracat elemanları tarafından inceleniyor. çıkan sonuçlar "gıda güveniği bilgi sistemi" adlı internet portalına giriliyor. bu portal bağımsız denetçiye ve vatandaşa kapalı. dolayısıyla istismara ve görmezden gelmeye açık bi zemin.kaytarmaya, kayırmaya, yemlenmeye, "işin görülsün abi"ciliğe yatkın yurdum denetçileri için tadından yenmez bi kaynak yani. dürüst davranan, hak hukuk gözeten vicdanlılar da mutlaka vardır ama zincirdeki halkaların tamamının sağlam çıkacağını varsaymak fazla iyi niyet olur sanki. "bize bi şi olmaz" zihniyetinin toprağıyla yoğrulmuş ve efsun yutmuş kafaların davranış kodlarına ters bi kere.

bülent hoca tehditlere pabuç bırakmayan gözü pekliğiyle halkı bilgilendirmeye devam ediyor. bilgilenelim,bilgilendirelim.
    (bkz: kanser araştırmasını açıklamaya hapis cezası)

bu salla -yuvarla özetle yetinmeyip bülent hoca'nın bilimsel dilinden mevzuat açıkları üzerine yapılması gerekenleri ve yazının tamamını okuyun derim.
    http://m.bianet.org/…onen-gida-urunlerine-ne-oluyor
  • kimsenin günahını almak istemem tabii ama dün migrosta yumurtada indirim vardı. hem de ciddi bir indirim. üstüne internette ırak'a gönderdiğimiz 250 tır yumurta geri döndü diye haber okudum. insanın aklı karışıyor.
  • halk olarak ben yiyiyorum sanırım.indirim diye seviniyoruz ama neyse.belki de böyle değildir.
  • umarım iç piyasaya sürülüp sofralarımıza misafir edilmiyordur. illallah ettik sağlıksız gıdalardan. her şeyin genetiğiyle o kadar oynandı ki ninja kaplumbağalar gibi mutasyon geçirmekten korkar oldum.
  • ihracatçı firmanın o kadar malı imha etmeyeceği 2+2=4 gibi net bir sonuç olduğuna göre bizim yediğimiz de yüksek ihtimal.

afiyet olsun efem.
  • tabiikide bize iteliyorlar. ne sanıyorsunuz ki
  • yarı zamanlı bir çiftçi olarak demem o ki; ihracattan dönen malları şayet bozulma çürüme yoksa gayet rahat yiyebilirsiniz. zaten o kadar yoldan dönene kadar ilaç felan bişi kalmıyordur büyük ihtimal.
    ihracata yönelik üretim yapılıyor ise mümkün mertebe ruhsatlı ilaçları kullanıyoruz ve zirai ilaç kalıntısı olmamasına azami dikkat ediyoruz. iç piyasaya verilenler ise tam anlamıyla facia. çünkü iç piyasaya yönelik hiçbir denetim mekanizması maalesef yok. misal domateste kullanımı uzun yıllar önce yasaklanmış ve kullanıldığı zaman 6 ay etkin olan zirai ilaç kullananlar gördü bu gözler. yani iç piyasa saldım çayıra mevlam kayıra mantığı ile ilerliyor. tedirgin olunacaksa iç piyasadan olunuz.
  • o kadar yumurta ve domatesle menemen yapamayacakalarına göre bize ittiriyorlar, diye cevap bulabilecek bir konu.
    yumurta ve domatesteki bu kadar yeni fiyat düşüşüne hadi domates yeni hasat dedik de pwki ya yumurtaya ne diyeceğiz? tavuklara gaz mı verdiler?
  • kemoterapim bittikten sonra bilgi verec.....lkfnçddmj