• 23 aralık 1961'de kayseri'nin incesu ilçesi'nde doğan yazar. ilk, orta, lise tahsilini kayseri ve kırşehir'deki değişik okullarda tamamladı. 1980'de kırşehir lisesi’nden mezun oldu.

  12 eylul öncesi mttb ve akıncılar gibi islamcı gençlik grupları içinde aktif olarak yer aldı. (1977-1980) 1980 de 12 eylul öncesinde arkadaşları ile yahyalı gençlik kampı’nda yakalandı. cunta dönemi'nde mamak askeri cezaevi'nde akıncılar/akıncı gençler ana davası'ndan 1 yıl tutuklu kaldı, çıkarıldıkları ilk mahkeme'de beraat etti (1981). askerliğini kars/sarıkamış'ta tamamladı (1984).

  erciyes üniversitesi ilahiyat fakültesi'nde bir süre okudu, sonra kendi isteği ile falukte’den ayrıldı (1985-1988). böylece islami hareket içindeki sorumluluklarına ağırlık verdi. kayseri'de çizgi yayınları'nı kurdu (1987). ‘kayseri gündem’ adıyla 15 günlük yerel bir gazete çıkardı (1989 ve 1994). bir süre istanbul'a yerleşti (1991-93). bayazit eylemleri, değişik paneller ve gençlik eğitimine katkıda bulundu. kayseri'de ‘birlik fm radyosu'nun kurucuları arasında yer aldı ve radyo'nun genel yayın yönetmenliği'ni yürüttü (1993-1999). birlik fm'de tefsir proğramları düzenledi.

  bir grup arkadaşıyla birlikte istanbul'da aylık 'değişim dergisi'ni çıkardı (1993-99). 6 yıl bu dergi'de yazıları yayınlandı. yapısal bölünme'den sonra dergi’yi kayseri'de yeniden yayınladı (ii.dönem), kapanana kadar genel yayın yönetmenliği'ni yürüttü (1995-1999). dergi'de yayınlanan makalelerini 'değişim yazıları' adıyla kitap haline getirdi.

  http://www.ulumulhikmekoeln.de/…hi/ihsaneliacik.htm

  ukteyi veren: peynirlitombi (24.12.2006 03:07)
  notu: "akademik bir sahsiyet sanirim"
 • mütevazi bir adam. çok samimi. "benim nerde olduğum, ofisim, belli, istediğiniz zaman gelebilirsiniz." cümlesini iş olsun diye söylemez. davete icabet ettiğinizde, çalışanları yoksa, kalkar size kahve yapar.
  ufku da ve gönlü de geniştir.
 • "zamanın ruhu değişti" yazısıyla tanıdığım yazar. yazıları güncel olarak http://ihsaneliacik.wordpress.com/ adresinden takip edilebiliyor. söylemleri oldukça hoşuma gitti diyebilirim.
 • "...eliaçık, islami hareket içinde “yiyecek ekmeği olmadığı halde kınından sıyrılmış bir kılıç gibi isyan etmeyen insanın aklına şaşarım!” diyen, peygamber’in ‘kardeşim’ dediği ebu zer’in fıtratından geliyor. marksizme yakınlığıyla bilinen ve islam dininin devrimci yanını öne çıkaran iranlı düşünür ali şeriati’nin geleneğinden. bu sebeplerle eliaçık, türkiye’deki sermayeyi ve siyasi iktidarı büyük bir hınç ve hırsla ele geçirmek isteyen ‘ekibin’ pek görmek istemediği bir yüz. hayattaki söz hakkını vicdandan, eşitlikten yana kullanıyor..."

  ece temelkuran'in dilinden:
  http://www.milliyet.com.tr/…a=ece temelkuran&ver=98
 • allahlı gomünist.
 • kendi deyimiyle gerçek islamın rebeze çölünde ebu zerr'in mezarında gömülü halde olduğunu söyleyen ve onu oradan çıkarmak için uğraşan adam. "bir beldede, insanlar çalıştıkları halde hâlâ aç ve yoksularsa o belde halkı muhammed'in getirdiği dine iman etmemiştir." diyerek bir şeyleri bir cümle ile özetlemiş, yalnız yaşanıp, yalnız ölüp, yalnız haşrolunacak yolu seçmiş insan.

  yazılarına aşağıdaki linkten ulaşılabilir.

  http://ihsaneliacik.wordpress.com/
 • yazıları mutlaka okunmalı . bu ülkede böyle adamlar çok çıkmadığından yaşarken kıymetini bilmek lazım.
 • habertürk'te 20 ocak 2010 günü ilk kez karşılaştığım, anarşist görünümlü (belki de öyle) düşünür. islam'ın özünde de eşitliğin, bölüşümün, paylaşımın olduğunu ısrarla vurguluyor. abdestli kapitalizm olmaz diyor!
 • "islam'ın sosyalizmle farkının ne olduğu değil, aslında kapitalizmle farkının ne olduğu önemlidir." demiş, iyi de etmiştir.
hesabın var mı? giriş yap