• videoda belli olan diğer bir husus, saruhanlı ülkü ocağı başkanı, manisa kayışlar köyü muhtarı baki ulu tarafından 'her isini hallederim, ama bana geleceksin' denilerek tacize uğruyor olduğudur. umarim koyundekiler insan olup bu muhtari rezil ederler.
  • gördüğüm en hüzünlü yalnızlık hikâyelerinden biri…

birçoklarının yaptığı gibi ihsan'ı cinsel yönelimiyle kabul eden ve bağırlarına basmış görünen köylüleri çokça takdir edemedim maalesef.

ihsan'ın hep yardım, hep yardım, derken cinsel kimliğiyle değil de "zararsız" biri olmakla kabul edilebilmek için ne kadar çaba gösterdiği ortada. koca bir kasavetin içinde mutluymuş gibi rol yapmak zorunda kaldığı her halinden belli. onlara göre en ufak bir norm dışı hareketinde aforoz edileceği aşikâr…

seviyoruz çünkü çalışkan, çünkü zararsız, çünkü neşeli… ama kadın olursa eşlerimizden kıskanırız, ama kadın olursa onu bir kadın olarak görürüz... biz onu kadın veya erkek değil bir insan olarak görüyoruz... bunlar ihsan'ın duymak istediği şeyler değil; sadece zarar görmeden yaşayabilmek için kendi mücadelesiyle yarattığı eksik kabullenmişliklerin dile dökülmesi.

o cenderenin içinde yalan da olsa kendine bir mutluluk çıkarabildiği, bütün köşeli kafalara rağmen kendini bir nebze de olsa kabul ettirebildiği için dünyanın en güçlü insanı, kocaman, yapayalnız bir kahraman ihsan…

gönlünün arzu ettiği gibi sevil. bunu bütün kalbimle diliyorum…
  • hala tabiri sadece cinsel kimliğini vurgulamıyor. "köyün sempatik halası" olayında bir iddiasından vazgeçmişlik, bir "ununu eleyip eleğini asmışlık" durumu var. ihsan hala ve kayışlı köyü özelinde durum nedir bilmiyorum ama sosyal kabullenişte bunun etkisi olduğu muhakkak. halen aktif bir cinsel hayat yaşayan "ihsan sultan" olsaydı mesela, orada barınabilir miydi, emin değilim.
  • belgeseli izleyince bir burkuldum açıkçası.

farklılığıyla kendini kabullendirmek için, içe içe bastırılmış bir hayat.

bence tercihlerine saygı duyulma hali yok burada. tercihine, yönelimine ses çıkarılmasın diye her şeyden ödün veren, vermeye hazır olan bir insan var. kimin işi varsa gitmiş, kimin yardıma ihtiyacı varsa koşmuş.
    sanki kadın ve erkekler kendilerini kabullendirmek için yapıyor bunları!

yönelimden bahsetmek de sanki yersiz. onu yaşama şansı da çok düşük görünüyor.

bilemiyorum ya. her şeyi sorgulatıyor bu belgesel. büyük şehirde yaşasa evet bu kez de büyük olasılıkla fuhuş yapacak ve ömrü saçma biçimde nihayet bulacak.

umarım gerçekten mutludur.
  • köyde kabul görmesi tabii ki olumlu ama, bastırılmışlıklarla, zorunluluklarla bi hayat sürmek durumunda olan biri. güler yüzlü olmak zorunda, yardım sever olmak zorunda, az da olsa dindar olmak zorunda. bu normu ezmene izin verdik başkasına izin yok gibi bişey. köyden ali anrşist olabilir, mesela dini reddedebilir, birinin kalbini kolayca kırabilir, yardım isteklerini geri çevirebilir, herkese gülmek zorunda değildir, ama ihsan hala için durum biraz tersi. yine de güzeldi. yine de"bizim için ihsan iyi kalpli bir insan" diyebiliyorlar, ne mutlu.
  • birkaç gün önce kendisine iş teklif ettim, yanımızda yatılı kalması ve evden sorumlu olması konusunda... eşimle armağan çağlayan'da izledik ve birlikte düşündük bunu, kabul etmedi köyünde mutlu ve güvende hissediyormuş, nasıl uygun görürse dedik ama onunla yaşamayı cidden çok istedik. kendisine destek olması bakımından biraz yardımda bulundum.

devletten düzenli gelir alabilecek imkanlara sahip olmasını dilediğim kişi...
  • içinde bulunduğu son duruma çok üzüldüğüm yalnız insan.

veysel akşahin birkaç yıl önce ihsan hala'nın hayatını anlatan "hala" isimli bir belgesel çekti. bu kişi, ihsan çolak'ın (hala) anlattığına göre ona sadece üniversitedeki dersten geçmek için çektiğini söylediği belgeseli festivallerde dolaştırarak para kazanmış.
    kazandığı paradan ihsan hala'nın hakkı olan payı vermemiş. birkaç ay önce 3000 lira kazandığı festival gösteriminden ihsan hala'ya sadece 100 lira yollamış.

belgesel nedeniyle ünü artan ihsan hala bu ünden yarar göreceğine zarar görmüş. insanlar nefret mesajları yollamış ve kendisine gerçek olmayan yardım vaatlerinde bulunmuş. anlattıklarını dinlerken belgeseldeki hüzünlü gözleri aklımda kaldı.

yalnızlığı sindirmiş. etrafındakiler onu kabullensin diye içinden gelmese de her zaman gülmek ve herkesi güldürmek zorunda. şehre gitse transeksüele iş yok. fuhuş çetelerinin eline düşeceğini biliyor.
    kardeşleri zaten sırt çevirmiş.

belgeselde gösterilen tavukları da birkaç ay önce hastalıktan ölmüş ve tek gelir kapısı da böylece kapanmış. temizlik yapıyormuş ama köy yerinde temizlikçiye çok ihtiyaç olmuyormuş. eskiden üzüm zamanı üzüm toplarmış ama suriyeli işçiler çok ucuza çalıştığı için o işinden de olmuş ve kirasını ödeyemiyormuş.

durumundaki bu gelişmeleri bihter karal'ın kanalındaki röportajdan öğrendim.

hayat mücadelesini buna rağmen sürdürüyor bu insan ve röportaj ve belgesele gelen yorumların altında herkese samimi cevaplar yazıyor. belki bir yardım gelir diye çaresizce numarasını paylaşıyor.

keşke fakir bir öğrenci olmasaydım da ona yardım edebilseydim.

ihsan hala'ya destek olmak için youtube kanalına bakabilirsiniz

telefon numarasını da videolarının altında paylaşmış. o yüzden buraya numarasını yazmakta sakınca görmüyorum.

05445044934

yardım etmek isterseniz kendisine ulaşabilirsiniz.
  • köyündeki iş durumundan bahsederken söz arasında - burayı da suriyeliler bastı dedi.

ulan iyi kötü karın tokluğuna dağda çobanlık yaparım deyimi de bitti bu suriyelilerin sayesinde. adamlar her yerde ucuz iş gücü oldu.
  • kendisi çok iyi bir insandır. fakat mensubu olduğu kayışlar köyü tam bir orul orul orospu çocuğudur. bokun soyu akhisar belediyesi sokak hayvanlarını topluyor ve bu köye bırakıyor. yemin ediyorum kendi gözlerimle de gördüm içecek suyu bile çok görüyor köylü denilen bokun soyları. hayvanlar yerlere serilmiş ölmeyi bekliyor. köyününde toprağının da insanında birer birer amk hepsinin....
  • koyunde, korkmadan yasiyor olabilmesine sasirildigi icin utanilmasi gerekir toplumca. ne ihsan halalar var, oldurulen, eziyet goren, dislanan. halbuki ne kadar kolay aslinda boyle insanca yasayabilmek, nefret etmeden, ayiplamadan. helal olsun oldugu gibi olabildigi icin, dve dahi helal olsun o koylulere insana insanca deger verdiklerinden oturu.
hesabın var mı? giriş yap