şükela:  tümü | bugün
  • biri çabalar biri yapmıştır. biri dostoyevski'nin öteki 'sinden esinlenmiştir. diğerini bilemeyeceğim
    (bkz: beyaz kale)
    (bkz: puslu kıtalar atlası)
  • turk yazarlarinin ingilizce kisaltma ile karsilastirilmasi gibi fantastik bir tarafi da vardir. yok eger amac karsilastirmak degil de, hakikaten vs. vesaire amaci ile kullanilmissa, o zaman, ihsan oktay anar'dan orhan pamuk'a kadar olan yazarlari temsil eder.
  • ikisiyle de tanıştım.. çok mütevazi ve efendi insanlar.. severim ikisini de ama sanki içimdeki bir yan der ki; "ihsan oktay bir nobel sahibi değil, onu daha çok sev..." yok hacı, iksi de benim için paha biçilemez..
  • kumpir vs mcdonald's kizarmis patatesi
  • ikisi de eserlerini beğenerek olduğum edebiyatçılardır. orhan pamuk'un okuduğum her kitabında diğer yazarlardan hatta kendisinden farklı olan zor üslubu etkiler beni, ihsan oktay anar'ın ise eşsiz hayal dünyası. bence ikisi de ayrı ayrı mükemmel.
  • orhan pamuk: okuyamadığım.
    i. oktay anar: okumaya doyamadığımdır.
  • beyaz kale'yle karşılaştırmak daha doğru anar'ın kitaplarını. diğer pamuk kitaplarıyla hem hacim hem içerik olarak pek uyuşmuyorlar. ve dün tüm ihsan oktay anar kitaplarını, bugün beyaz kale'yi yaklaşık on yıl sonra tekrardan okurken diyebilirim ki

beyaz kale >>>>>>>>>>>>>> tüm ihsan oktay anar kitapları.

anar kitapları ilk okuyuşta çok zevk verir ama bir sonrakine mehh, bunu mu beğenmişim dedirtir. çünkü zorlamadır mizahı da dili de. popülerliğinin gazıyla beğenilmiştir, gerçekte hiçbir derinliği yoktur. oysa beyaz kale kült bir eser olduğu için ikinci okuyuşta ilk okuyuşta keşfedemediğin tonla ayrıntı yakalarsın, kitabın efsane sonunun baş taraflara nasıl yedirildiğini, mizahının ve olay örgüsünün, dilinin ne kadar doğal olduğuna şahit olursun.