şükela:  tümü | bugün
 • --- spoiler ---

  if you have to ask, you'll never know. if you know, you need only ask.

  --- spoiler ---
 • harry potter serisinde kurgulanan odadır. bir duvardır yerini herkes bilmez onun önünden geçerken gerçekten ihtiyacın olduğu bir şeyi düşünür ve çok istersen duvarda kapı belirir ve odada ihtiyacın olduğu şeyi bulabilirsin.genelde saklanmak veya bir şeyi saklamak için kullanıyorlardı. böyle teknolojiler lazım bize.
 • hogwarts'ta bulunan -ya da daha çok beliren- büyülü bir odadır. ihtiyacı olana, ihtiyacına uygun bir şekilde görünür. az sonra bulunacağı boş duvarın önünden 3 kere konsantre olarak geçtiğiniz takdirde kapısı belirir. içeri girdiğinizde, az önce konsantre olduğunuz ihityaca uygun bir oda karşınıza çıkar. örneğin olağan da * toplantılarından birisi için belirecek oda, karanlık sanatlara karşı savunma * büyüleri çalışmaya feci derecede uygundur. eğer saklamak istediğiniz gizemli bir cisim varsa, kapının ardında üzerinde sonsuz tuhaflık bulunan raflar ve içinde türlü gizem bulunan dolaplarla dolu bir odayla karşılaşırsınız. eğer çok tuvaletiniz geldiyse, oldukça rahatlatıcı bir tuvaletle karşılaşabileceğinizi de umut ediyorum.
  (bkz: room of requirement)
 • veya bir diğer adıyla "gelen giden oda".

  bu odaya gerçekten ihtiyaç duyulan durumlarda girilebilir ortaya çıktığında ise arayan kişinin ihtiyaçlarıyla donatılmıştır. boşkafa barnabas'ın trollere bale öğretmeye çalıştığı goblenin karşısındaki duvardadır. içeri girebilmek ya da kapının belirebilmesi için duvarın önünden 3 kez geçmek ve ihtiyaç duyulan şeyin düşünülmesi gerekmektedir. filmin aksine kitaplarda harry 'e bu odadan bahseden ve odayı bulmasını sağlayan dobby'dir. *
 • seri boyunca farklı amaçlarla da kullandığını düşündüğüm odadır. sonuçta ihtiyaca göre şekillenip türlü fantezi gerecini barındırabilir.

  - oooo harry hayırlı işler...
  + şey ben karanlık sanatlara savunma kem küm....
  - belli belli kalkanları kırmışsın kıps.
 • ilk olarak dördüncü kitapta bahsi geçen odadır.

  noel balosunda igor karkarof ile dumbledore okullarının sırları hakkında sohbet ederken dumbledore şöyle der.

  “oh ı would never dream of assuming ı know all hogwarts’ secrets, ıgor,” said dumbledore amicably. “only this morning, for instance, ı took a wrong turning on the way to the bathroom and found myself in a beautifully proportioned room ı have never seen before, containing a really rather magnificent collection of chamber pots. when ı went back to investigate more closely, ı discovered that the room had vanished. but ı must keep an eye out for it. possibly it is only accessible at five-thirty in the morning. or it may only appear at the quarter moon — or when the seeker has an exceptionally full bladder.”

  harry snorted into his plate of goulash. percy frowned, but harry could have sworn dumbledore had given him a very small wink.

  serinin sonraki kitaplarında önemli bir yer tutan bu odanın böyle bir detayla ilk kez bahsedilmesi de rowling teyzenin kurgu konusundaki yeteneğinin bir başka örneğidir.
hesabın var mı? giriş yap