şükela:  tümü | bugün
48 entry daha
 • bu para 2020ye kadar bir kenarda öyle dururdu. sene sonunda hazineye aktarılırdı.

  şansa bak harcadığımız ilk sene corona patlak verdi. ne bok yiyeceğimizi bilemiyoruz.

  şans işte ne yaparsın.
 • devleti yönetenlerin eleştirilmesine neden olan, olağanüstü durumlarda(harp durumu, büyük ölçekli doğal afet, önüne geçilemeyen salgın hastalık) kullanılmak üzere ayrılan yedek hazine.

  evet hükümet yanlış ekonomik politikalar sonucu bu parayı farklı kalemlere aktardı. peki cayır cayır bağırıp, eleştiren vatandaş sen ne yaptın?

  kendi ihtiyat akçen olması gereken parayla 8 bin tl. verip iphone x bilmemkaç aldın, yazın çoluk çombalak toplaşıp bilmemne tatil köyüne gittin, sketchers indirim yapmış koştun, nike sevgililer gününe özel kazık hazırlamış aldın, bilmem kaç bin tl. kredi çekerek kıytırık bi araba aldın.

  peki bunları nasıl yaptın? kredi kartıyla 8 taksit, 36 ay kredi..vs. kazanılmamış, cebine koymadığın, olmayan parayla. şimdi ne diyorsun? vergiler ertelensin, krediler ertelensin, işten çıkarılırsam aç kalırım. en az 10 aydır ödediğin kredi taksidini 10 aydır elinin altında tutsan hiç yoktan 10 bin tl. keş paran olurdu. 8 aydır domaldığın iphone taksidin olmasaydı cebinde iphone yerine 8000+ödediğin faiz kadar keş paran olurdu.

  çocukluk arkadaşımdan biliyorum; taşeron işçi olan eşi şu an işten çıkarıldı. kendi durumu muğlak çünkü çalıştığı tekstil firması ücretsiz izne çıkarmayı düşünüyor. kredi borcu ödemeye çalışıyor ve 3 çocuğu var. ha bir de gaza gelinip yapılan 3., yetmediği yerde 4. çocuklar var.

  hasıl-ı kelâm; hesabını bilmeyen çavuşlar döner götünü avuçlar misali vatandaş olarak, eleştirdiğimiz devletten önce, kendi ihtiyaç akçemizi yedik. zenginlere bakmayın. onların tuzu kuru, kiminin adası, kiminin yalısı var.

  cahit berkay'ın dediği gibi;

  bol keriz, bol enayi
  ütüverirler gari.

  ücretli ya da ücretsiz troll değilim. ak, al, kara, sarı, yeşil, yavruağzı, cam göbeği, mürdüm rengi..vs herhangi bir partili ya da destekçisi de değilim. yukarıda yazdıklarım kendi yağında kavrulan, ekmeğinin derdindeki garibanlar için değildir.
 • #turkey discord
  türkiye - ya bu ihtiyat akcesini harcayalım ne olacak?!
  deprem just joined
  war just joined
  corona just joined
 • (bkz: o bizde yok)
3 entry daha