şükela:  tümü | bugün
  • 1764-1795 yılları arasında lehistan kralı ve litvanya büyük dükası ünvanları sahibi olmuş bağımsız polonya'nın son kralı. polonya'nın rusya, avusturya ve prusya arasında paylaşılmasıyla hükümdarlığı da sona ermiştir. 1732-1798 yılları arasında yaşamıştır.

    önceki kral iii.august 1763 yılında ölünce polonyanın soylu ailelerinden olan poniatowski rus çarlığının nüfuzuyla tahta geçmiştir. askeri ve siyaysi reform çabaları da yine rus çariçesi yekaterina tarafından engellenmiştir. 1768 yılında katoliklerin ülkede başlattığı ayaklanmaların bastırılamamasıyla süren mezhep çatışması 1772'de ülkenin bir kısmının rusya, prusya ve avusturya tarafından ilhak edilmesine önayak olmuştur.

    bunun ardından ülkede rus nüfuzunu kırmaya çalışan stanislaw kısmi başarılar elde etse de ülkesini bir arada tutmayı başaramamış ve ülke toprakları büyük devletler tarafından iki kez daha pay edildikten sonra 1795'te tahttan çekilmek zorunda bırakılmıştır. sonraki 3 yılı zorunlu ikameti olan petersburg'da geçiren üzgün sabık kral henüz 66 yaşında kalp krizinden dolayı ölecektir.

    nitekim, siyasi, askeri ve ekonomik gücü olmadan, dış güçlerin taşeronluğunu yapmaya soyunan dünya lideri adayları için nice dersler vardır bu hazin yaşam öyküsünde.