şükela:  tümü | bugün
 • türkiye'de 200 e yakın üniversite var.neredeyse çoğu üniversitede iktisadi ve idari bilimler fakültesi bulunuyor.2020 yılında işsiz kalan iibf mezun sayısı 500 binin üzerinde.
  hal böyle iken sağlık,eğitim gibi kadrolara her sene onbinlerce alım yapılırken iibf kadrolarına son 2 yılda yapılan alım sayısı nedir?kaç mezunun puanı atama beklerken yok oldu? devasa bir uçurum burası ve seslerini kimse duymuyor.
  müjde! 2000 atama verildi.sadece 2000 ! ve bu süreç kpss puanı,yazılı sınav ve mülakat(!) sonucunda gerçekleştiriliyor.yani referansın yoksa pekte heveslenme.
  madem bakanlıklara iibf alımı yapılmayacak,özel sektörde ihtiyaç olmayacak o halde neden iibf açılmaya devam ediliyor?kocaman bir paradoks maalesef.
  18,19 senelerinde yüksek puan alan öğrencilere üzülüyorum.keşke özel bir kurumda asgari ücretle çalışmaya başlasalardı en azından şuan asgari ücretten fazla maaş alırlardı.500 binde 2 bin.umarım bu sorun acilen çözülür.
 • 2 tane matematik 3 tane edebiyat sorusu çözerek girilen iibf'lerden mezun olup da bürokraside kariyer meslek sahibi olacağınıza mı inanıyorsunuz? kusura bakmayın öyle bir dünya yok.

  ben de iibf mezunuyum, bizim okuldan mezun olan bütün arkadaşlar gayet iyi şartlarda çalışıyorlar. o nasıl oluyor? belli başlı okullar dışında iibf okuyorsanız asgari ücretle çalışırsınız. ne kadar ekmek o kadar köfte.
 • iibf işsizlik getirir. şansınız varsa asgari ücret alırsınız. kendinizi geliştirmeyecekseniz iibf bölümlerini tercih etmeyin.
 • boğaziçi, odtü mezunlarının bile iş bulmada sıkıntıya girdiği, siyasal, hacettepe mezunlarının çoktan işsizlik sorunuyla yüzleştiği, büyümeyen bir kamu ve özel sektör içerisinde asla iş bulması mümkün olmayan, buna rağmen her yıl yüzbinlerce mezun veren bölümdür. bir kere taşradaki her boktan üniversitenin, iibf’nin tüm bölümlerini birinci ve ikinci öğretim olarak 300 300 kadrolarla doldurması tek kelimeyle rezilliktir. bunun yanında özel üniversiteler için de bulunmaz bir para basma makinesidir iibf. bu yüzden bir de onlar yüzer yüzer mezun alır. yani 7-8 bölümlük iibf’de örgün ve ikinci öğretim diye 200-300 kadro açıyorlar. sırf bir üniversite böylece 3000 civarı mezun bırakıyor piyasaya. kardeşim eğer kamu her sene 30 tane vergi dairesi ve başkanlığı kurmuyorsa, özel sektör her sene 100 tane banka şubesi açmıyorsa, devlet her sene 100 tane yeni ilçe kurup kaymakam atamıyorsa, her sene 300-500 fabrika kurulmuyorsa iibf’nin sonu işsizliktir.
 • askerliği kısa yapma fakültesi orası ne kadrosu mübarek
 • yabancı dil, orta seviye network ve biraz bilişim ile çözülebilecek sorunsal.
  tabi bunları yapabilmek için iyi bir fakülte, hatta lisede okumuş olmanız gerekiyor.