şükela:  tümü | bugün
  • 2 temmuz 419 – ö. 16 mart 455 tarihleri arasında yaşamış, 425-455 arası batı roma imparatorluğu imparatoru olan kişi, meşhur galla placidia'nın oğludur. ölümüne kadar imparatorluğun batı ile doğusu arasındaki theodosius hanedanlığı bağının batıdaki son temsilcisidir.

    "önlerine buzlu bir cam koysunlar ve sorunlarını ona anlatsınlar."

    v.yüzyılın ilk yarısında imparatorluğun batısı cermen kökenli kavimler tarafından istilaya uğramıştı. roma'nın elinden zaten alabilecekleri topraklara el koymuşlar, fakat vandal kökenli kurnaz general stilicho -ki vandal stilicho olarak da bilinir- onları bir şekilde kandırmayı başarmış ve bahsi geçen kavimleri roma'nın federesi yapmayı başarmıştı. federelik şartı gereğince bu kavimler romalılar için gerektiğinde savaşacaklardı. öte yandan bu kavimlerden vergi tahsil etmek son derece güç bir işti. merkeze uzak yerlerde başta vergi isyanları olmak üzere çeşitli isyanlar çıkıyordu -bu isyanların en meşhur ve etkililerinden biri de bugün fransa sınırları içinde brötonya olarak bilinen eskiden aremorica olarak adlandırılan bölgede çıkan isyandır- . işte bu durumda merkeze yakın yerlerde gariban halk vergi yükü altında eziliyor, soylular zenginleşiyordu. roma'nın bu karanlık dönemi ile ilgili olarak şöyle bir söz vardı(sanırım jordanes'in getica'sında, ama emin değilim):"zengin zenginleşiyor, yoksul soyuluyor, pek çokları ve daha çokları bagaudelere[aremoricalı isyancılar] kaçıyorlardı.) bizim imparator vergileri bir nebze daha arttırmak istediğinde ona tepkisini söyleyen memurlarına işte böyle cevap vermişti: "önlerine buzlu bir cam koysunlar ve sorunlarını ona anlatsınlar.".
  • tarkan mars'ın kılıcı filminde kayhan yıldızoğlu tarafından canlandırılan imparator.
  • romanın dışında antreman yapan atletleri seyrederken çalılıkların arasından fırlayan iki barbarın balta darbeleriyle ölmüş imparator. herhalde tüm zamanların monarkları içinde en saçma şekilde ölmüş olan kişidir.