şükela:  tümü | bugün
 • ekonomide diğerinin yerini tutan mal anlamına gelir. beyaz peynir kaşar peyniri ikame edebilir duruma göre. bütçe meselesi. ingilizcesi de "supplementary good"dur. ayrıca entry açılmaması rica olunur. (hastasıyım)
 • ekmek bulamazlarsa pasta yesinler önermesi bu kavrama güzel bir örnek teşkil etmektedir. (bkz: smiley koymak istiyorum)
 • (bkz: ikame atom)
 • hatta taner ongur ile tamer sahin de ikame edilebilir mallardır kanaatindeyim.
 • fiyatındaki değişmenin, diğer bir malın talep eğrisinin konumunu etkileyen mallar
 • ingilizce substitute
 • işlevleri bakımından birbirlerine benzer fayda sağlayan mallardır.

  tavuk-kırmızı et-balık üçlemesi buna örnek verilebilir.
  geçtiğimiz yıllarda kuş gribi nedeniyle tavuk satışlarında yaşanan şok düşüş, kırmızı et ve balığa olan talebi arttırmış ve dolayısıyla kırmızı et ve balık fiyatlarında farkedilir bir artış olmuştu.
  krizin tüketici tarafından iyi anlaşılması ve gündemden düşmesiyle birlikte kırmızı et ve balık fiyatlarındaki artış yerini nispeten bir durağanlığa bırakmış ve tavuk fiyatları kuvvetli bir düzeltme yaparak artmıştı. (buna benzer bir durumda daha önceki yıllarda deli dana hastalığı sebebiyle kırmızı ette yaşanmıştı)

  bu örnektede görüldüğü gibi tüketiciler et tüketimi ihtiyaçlarının tavuk ile karşılanan kısmını kırmızı ete ve balığa kaydırmıştır.(tümünü diyemeyiz. bir kısmıda çeşitli sebeplerden et tüketimini kısmış olabilir) kısacası tavuk ihtiyaçlarını kırmızı et ve balık ile ikame etmişlerdir.

  sonuç olarak ikame mal; tüketicinin aynı ihtiyacı karşılamak için satın aldığı diğer maldır.
 • piyasada, daha çok üretim içinde, birbirinin yerine kullanılabilen mallar demektir. örneğin, bir pasta yapımında süt değil de daha ucuz olan süt tozunun kullanılması gibi. bu durumda süt tozu, sütün yerine ikame edilmiştir. ikame mallar, üretici için üretim içerisinde üretim maliyetini düşürmek için tercih edilir. ama aynı zamanda tüketici de, çok çeşitli ürün piyasasında sonsuz tercih hakkı olduğundan, ikame mallar üreticiyi zora sokar. örneğin sadece bir blender yerine çok işlevli bir mutfak robotu alabilir tüketici. bu durumda blender, mıutfak robotuyla ikame edilmiş olur, blender üreticisinin pazar içerisindeki payı küçülür. iş piyasasında ise sendikaların en çok savaşması gereken noktalardan biridir bu. ürün sürecinde, üretici, emek gücü yerine robot teknolojisini kullanabilir. bu durumda insan (emek), robot (teknoloji) ile ikame edillmiş olunur. kapitalist sistemin gelecek dönemlerde karşılaşacağı en önemli srounlardan biridir bu.