5 entry daha
  • kurum eğitiminde konu olan tablo. konuyu işleyen eğitmen, ikarus’un düşüşü ile ilgili pek bilinmeyen bir hikayesini anlatmıştı.
    rivayet odur ki; kral minos, atinalı mimar daidalus’tan bir labirent inşa etmesini emreder.
    daidalus ve oğlu labirentin büyük karmaşasında kaybolmamak için bellerine bir ip bağlar. fakat ip bir gün kopar ve daidalus ile oğlu labirentte mahsur kalır. bu süre içinde, üzerlerinden geçen kuşların düşürdüğü tüyleri, labirentin yapımında kullandıkları balmumu ile birleştirip, uçarak kurtulmalarını sağlayacak kanatlar yaparlar. baba daidalus, oğlunu bu noktada uyarır ve güneşe veya denize çok yakın konumda uçmamasını ister. güneşe yakın uçması durumunda balmumunun eriyeceğini, denize yakın uçması durumunda da tüylerin nemlenip uçmayı zorlaştıracağını söyler. her ne kadar icarus öğütlere sadık kalacağını söylesede, uçmanın keyfine vardıkça ve güneşe ne kadar yakın olabileceğini merak ettikçe, daha yükseğe uçmaya başlar.
    balmumu erir ve icarus ege denize düşer.

icasun’un düşüşü konu alan tabloya gelirsek, flaman ressam pieter brueghel'e atfedilen tablodur. tuval üzerine yağlı boya ile 1558'de çizilmiştir.

merkezinde çift süren bir köylü görülür. hemen denizin yanında bir balıkçı balık tutmaktadır. balıkçının solunda ise bir başka köylü hayvanlarını gütmektedir. deniz olağan halindedir, icarus’un düştüğü yerin hemen ilerisinde bir gemi görülür ve oldukça durağandır. icarus’u kurtarmak için kimsenin özel bir girişimi bulunmaz. ve icarus o kadar küçük ve önemsiz resmedilmiştir ki, tabloya dikkatli bakmak gerekir, çünkü tablonun ana teması o değil gibidir.

eğitmenimiz bu tabloyu yorumlarken çok güzel bir noktaya değinmişti. kim olursanız olun, sadece size değer veren insanlar tarafından değer görürsünüz. ve kimse çok önemli değil, kimse size hak etmediğiniz değeri göstermek zorunda değil. herkes sizi umursuyor diye düşünmeniz sizin hatanız olur. gözler sizin üzerinde değil. aptalca fikirlere kapılmayın. bu fikirlerinizden sadece siz sorumlusunuz.

icarus’un düşüşü tablosu ve açıklamalar için:
    https://tr.m.wikipedia.org/…ü_sırasında_bir_manzara
  • melih cevdet anday'ın tam da bu tablo üzerinden ikaros'un düşüşünü anlattığı bir şiir de vardır.
    ikaros’un ölümü

doğum çoğuldur, ölüm tekil
    mumdandı aç tutkumun kanatları
    uçuyordum sevinç içinde.

herkes işinde gücündeydi
    yok olmuş damlar ki unuttum.

ve güneşin basamağından döndüm geri
    üfür üfürü uçardı yalnızlık
    zamansızlığın kanadı yalnızlık.

hiç yıldız doğmadı ben gökte iken
    ne düşlediğimi unuttum.

çift sürüyordu bir köylü iki büklüm