şükela:  tümü | bugün soru sor
 • balmumundandir ikarusun kanatlari..

  tanrıların kızıp onu kapattıkları labirentten kaçtı bir sabah. balmumundan yaptığı kanatları sabah ışığında parlıyordu. mutluydu ikarus gökyüzüne yükselirken. tekrar kavuştuğu özgürlüğüne bakıyordu yükselirken.
  özgürlük duygusu içini kaplamıştı ikarusun, babası dedalusun sözlerini bile unutturdu ona bu mutluluk. oysa ki kibirli olma demişti babası ona.
  ikarus yükseldikçe gökyüzünde, mutluluğuyla birlikte gururuda büyüdü içinde. kendini tanrılarla eş görme cesaretini gösterdi.
  güneşin altında kanatlarını daha bir geniş açıp, yükselmek istedi kendini layık gördüğü tanrılar katına.
  güneşte parlıyordu kanatları.
  ikarus yükseldikçe güneşe doğru, farkedemedi giderek ısınan ve gurur duyduğu kanatarının erimeye başladığını. gözleri kör olmuştu onun hırs yüzünden.
  kanatları eriyordu oysa ki ikarusun.
  güneşin altında toprağa hızla yaklaşırken ikarus ne düşünüyordu.
  bir düşme anında önemli olan düşüş değil toprağa çarptığın zamandır.
  neden diye sormuştu bu andan önce ikarus kendi kendine, neden?
  oysa ki onun unuttuğu tek bir şey vardı;
  ikarusun kanatları balmumundandi...
 • (bkz: ikarus), (bkz: icarus)
 • istanbul belediyesi'nin külüstür otobüslerine ne zaman takılacak diye merakla beklediğim mitolojik teknoloji harikası, gadget*. eşşek ölüsü gibi bu ikaruslar mübarek*.

  ayrıca ikarus'un güneşte yandığı doğru değildir. kendisi mütemadiyen yere çakılmış, çakıldığı yere olayın anısına binbilmemkaç yıl sonra bir bektaşi dedesi tarafından balmumcu ismi verilmiştir.

  (bkz: masal masal matitas)
  (bkz: bektaşi ve yunan mitolojisi)
 • ikarusun-haberci tanrıça, tanrıların ulağı-kanatları.
 • balmumundan yapilmistir bunlar, gunese yaklastikca ikarus, eriyip yokolurlar.

  ardindan (bkz: ikarus'un dususu)
 • her sabah milyonlarca istanbullunun altına girdiği şeylerdir ikarusun kanatları.
  (bkz: iett)
  (bkz: ikarus)

  uçuyoruz mübarek. hiç 30 yaşında gibi durmuyor bu otobüsler. daha doğrusu hiç durmuyorlar zaten. durmuyorlar. gidiyorlar da durmuyorlar.
 • birazdan okumaya başlayacağım kitap. yazarı kürşat başdemir
  işte buda arka kapak
  baş kişisi, balmumu kanatlı mitoloji kahramanıyla aynı adı taşıyan ikarus’un kanatları, zaman ve mekanda renkli, sürükleyici bir yolculuğa çıkarıyor okuru: eski dünyanın parlak dönemlerinin sonlarını yaşayan akdeniz uygarlığının “limanlarında” dolaşan ikarus’un serüvenine davet ediyor. depremlerle sarsılan efes’ten ölümü köleliğe yeğleyen özgürlük aşığı anadolu kenti ksanthos’a; egemenliği korsanlarla romalılar arasında gidip gelen akdeniz’in engin sularından ünlü kütüphanesi ile iskenderiye limanına değişimlerle dolu bir serüven bu da. anlam arayışı, umut, savaş, acı ve içsel barışla harmanlanan bir çağın ve geçerliğini günümüzde de sürdüren insan serüveninin hikayesi ikarus’un kanatları.
 • yazarı kürşat başdemir dir. güzel bir konusu olmasına rağmen kopukluklar fazladır. dönem dönem isimler ve detaylara fazla girmesi okunmasını zorlaştırır