1003 entry daha
  • bunun restoranında yaran bir açıklama var, her gördüğümde gülmemek için zor tutarım kendimi.

soru ''neden kendi tepsimi kaldırmalıyım?''
    cevabı da ''size daha iyi hizmet verebilmemiz için..''

ulan zaten tepsimi kaldırarak, çorbamı tabağa kendim koyarak kendi hizmetimi kendim görmüş oluyorum, daha ne hizmetiymiş bu? utanmasa köfteyi de bana yoğurtacak.

edit: maliyeti düşürmek amaçlı yapıldığını pekala biliyorum da o düşen maliyet fiyatlara ya da hizmetin kalitesine yansımıyor işte, sorun orada. o tabelaya ''maliyetlerimizi düşürüyoruz ki daha çok kar edelim'' yazsa bir nebze anlaşılır.
  • yurtdışında* oldukça yaygın olan bir sistemi ülkemizde uygulayan, insanlara bunu alışkanlık edindirmeye çalışan mağazalar zinciridir. şöyleki, siz o über egonuzu yenip kendi tepsinizi kaldırdığınızda o iş için ayrıca eleman görevlendirilmeyip, o elemanlar genel temizlik, aşçılık, teknik destek vb. birçok alanda çalıştırılıp size daha iyi bir hizmet sunarlar. ayrıca çalışacak eleman sayısı düştüğü için giderler de azalacak buda ürün fiyatlarına yansıyacaktır.* bunu anlayabilmek lazım.

gelen mesajlar editi:
    kendi tepsimizi taşıdığımız için iş sahibi olamayan insanlar maalesef o firmayı ilgilendirmez. sizin bir iş yeriniz olsa edeceğiniz kâra bakarsınız. 2 eleman ihtiyacınız varken işsizlik azalsın diye kimse 15 kişi çalıştırmaz bu dünyada. mantıksızdır. işsizlik sorununun sorulması gereken yerler çok farklıdır.*

bir malın fiyatını belirleyen birçok faktör vardır. arz-talep bunlardan sadece biridir. eğer piyasada bulunmayan, yerine başka birşey kullanılamayacak, ender birşey üretiyorsanız bu geçerli olabilir ancak bahsettiğimiz sadece belli bir konsepti olan, ürünlerini almazsak da yaşayabileceğimiz bir mobilya ve ev dekorasyon ürünleri satıcısı. dolayısıyla bu çatal çok satılıyor, fiyatını 200 lira yapalım gibi bir mantık ancak müşteri kaybettirir.

ikea'da herşey ucuz demedim. maliyetlerini kısıyorlar dedim. bunun fiyatlara yansıyıp yansımaması bu entrynin konusu değildir. üşenmeyip o küçük yıldızın üstüne farenizi getirseydiniz "olması gereken budur." cümlesini okuyabilirdiniz. adam sonuçta kâr etmek zorunda, bunu yaparken ya maliyetini kısar yada diğer ürün ve hizmetlerine zam yapar. sende yıllardır, temel ihtiyaçlardan biri olan benzine zam geldiğinde yaptığın gibi "ama çok pahalı, olmaz ki bu kadar" diyip, daha sonra unutup tekrar alışveriş yapmaya devam edersin.

herhangi bir karşılaştırma yapabilmek için, benzer konseptte, aynı marka değerine sahip, tepsinizi görevli elemanların kaldırdığı bir şirket olması gerekli. böyle birşey olmadığından şu kadar ucuz, bu kadar pahalı gibi birşey söylememiz mümkün değil. gidip bir migros ile, praktiker ile karşılaştırma yapmak doğru değil.

yemek hizmeti sunup maaliyet kısmaya çalışmak, hiç yemek hizmeti sunmamak şirketin politikasıdır. öyle karar vermişler, öyle uyguluyorlar yapıcak birşey yok. o bölümden kâr ediyor da olabilir, zarar edip ürün satışından karşılıyor da olabilir. ikea'nın mali tablolarını incelemek hobilerim arasında olmadığından birşey söyleyemiycem.

nesi çok kötü? işine mi gelmedi? yoksa avrupa'da yaşamış biri olarak doğru olanın bu olduğunu söylemem mi hoşuna gitmedi? verdiğin üç kuruş parayla sen yedikten sonra arkanı toplayacak uşak tutma fikri mi hoşuna gidiyor? korkma bu kadar, eline yapışmaz.

benim üslubum budur. herkesin kendine özgü bir tarzı vardır. beğenirsen :) butonuna, beğenmezsen :( butonuna tıklarsın. hiç görmek istemiyorsan, eksi++ diye bir eklenti ve bunu kurunca çıkan 'donuz' diye bir buton mevcut, lütfen kullanmaktan çekinmeyiniz. "hiçbir zaman herkesi memnun edemezsin."

ikea fanboy'u filan değilim. hatta ikea'nın vampirlik yaparak iflas ettirdiği üreticilerden de haberdarım.
  • evimin her şeyi olmasını istediğim firma.
    edit:imla (teşekkürler)
  • bekliyoruz, miskin türk erkeğini bi tepsi kaldırtmak suretiyle eğitecek inşallah.
    o vakit kuşkusuz başımıza taş yağacak.
    düşün yane, tepsimi kaldırtıyo,
    çorbamı koydurtuyo,
    iyi bari getir köfteyi de ben yoğuruyum...
    yok artık hallam yaa..
  • bize daha ucuz ürün satabilmek için kendi tepsimizi kendimizin kaldırmasını istemiş firma.

yani en azından fan boyları böyle düşünüyor. peki adama sormazlar mı? allahın isveçlisi gelip ülkende dükkan açıyor. 200 lira etmeyecek siktiri boktan masa için 600tl+kdv istiyor, çok umursamadığın tepsi kaldırma işinden en az bir türk işçisine yol veriyor, işsiz bırakıyor ve sen bundan mutlu olabiliyorsun. oh mis!
  • çok ünlü bir restoran.
  • üniversiteli aşkı.. dandikliği belli bir yaştan sonra anlaşılıyor.
  • kolası kötü olan tükan... bas ediyolar içine buzlu suyu, ayıp lan!
  • dandik malzemelerden yapılan ev eşyalarını, güzel ve ergonomik tasarımlarıyla insanlara * satmayı başaran kazıkçı marka
  • özellikle mobilya ürünlerinin çok pahalı ve kalitesiz olduğu firma. ortalama bir tv sehpasının fiyatı minimum 250 ile 400 tl arasında değişebiliyor. minimum fiyattaki ürünün kalitesi de evlere şenlik. tavsiyem eğer bu tarz mobilyalar düşünüyorsanız tekzen'e bir göz atın. beğendiğim tv sehpasını ve daha kalitelisini 160 tl ye oradan aldım. aynı ürün evimizin herşeyi ikea'da 350-400 civarında idi. varın gerisini siz düşünün.

yemek konusuna hiç girmiyorum, ketçap, mayonezi bile parayla satıp, tepsinizi kendiniz kaldırın ki daha da iyi hizmet görün diyebiliyor. elime yapışmaz, lakin ketçaptan bile para isteyen bir firma beni yeteri kadar soyup, soğana çevirirken üzerine bir de iş yaptırtmaya çalışması çok yerinde oluyor. aferin onlara ve ürünlerini satma gücüne. biz kerizsek, siken çok olur.

ikea evinizin düzeni.
2336 entry daha
hesabın var mı? giriş yap