şükela:  tümü | bugün
 • kisilerin kendi yaptiklara ürünlere hazir halde olanlardan daha fazla deger vermeleri.

  adindan anlasilacagi üzere ikeanin prensibi ve stratejisinden esinlenilmistir.

  örnek olarak

  - kisilerin kendi yaptigi de monte ürünlere hazir halde alabilecekleri ve daha kaliteli ürünlerden daha fazla deger vermeleri

  hala yüksek degerli ürünler buna benzer etkilerin olup olmadigi kesin degildir.

  ayrica buna baska bi örnekte kisilerin cok cirkin, kara kuru bi cocukta olsa kendi cocuklarina en güzel, zeki cocuklardan daha fazla deger vermeleride bi örnek fakat burada attachment etkisi de gözlemlendiginden mükemmel örnek olamiyor.
 • dan ariely bu kavramın yaratıcılarından biridir vethe upside of irrationality adlı kitabında da kendinden örnekler vererek açıklamıştır. kendi yaptığın şeylerle çok daha fazla değer verdiğinizi anlatan bir kavramdır ve düşündüğünüz zaman hayatınızın her alanında ne kadar etkili olduğunu hemen fark edebilirsiniz. bilinçli davranıp bu etkiyi kendi çıkarınıza kullanabileceğiniz gibi onun etkisine kapılıp zarara da girebilirsiniz.
 • (bkz: ikea effect)
 • bir şey yapmaya niyetlendiğimde gidip neredeyse hammadde olarak aldığımdan bana aptalca gelen etki. üç-beş vida sıktım diye kendim yaptım sanacak kadar salak değilim ben ikea müşterisi gibi. bauhaus'tan 29,90 liraya aldığın 87 parça şarjlı tornavida + aksesuar setiyle bir şey yapmış olmuyorsun hacım.

  birkaç sene önce kitaplık yaptım ben meselâ. 14 tane. keresteciden sadece biçilmiş ahşabı aldım, zımparayla sildim, kestim, deldim, birleştirdim, boyadım, vernikledim. ama hepsini siktiret, tasarladım ben onu. oturup nasıl yapayım diye düşündüm. ben tasarlayıp son cıvatasına kadar dışarıda yaptırsam yine ben yaptım derdim. ama sen demonte ürünü alıp birleştirince tek yaptığın adamların depolama, nakliye ve montaj mâliyetlerini düşürmek oluyor. tasarım senin değil, zevk senin değil... mutlu oluyorsan senin bileceğin iş tabi, zaten senin gibi salak piyasada çok olmasa adamlar para kazanamaz.
 • bende sökmeyen effect. ben başkalarının yaptığı yemekleri yemeyi daha çok severim örneğin. kendi yaptığım da 10 kadınınkine taş çıkartır bu arada. ama işte yapılışını bildiğim şeyi yemek o kadar haz vermiyor. ayrıca mobilya monte etmekten de nefffret ederim.