şükela:  tümü | bugün
  • bugün gönderdikleri maille, kişisel verilerin korunması kanunu kapsamında güncellenen ıkea üyelik koşulları'nda karşıma çıkan durumdur.

kişisel verilerinizi iş ortaklarına, tedarikçilerine verip, reklam yapmalarına izin vermezseniz hesabını sileriz demeye getirmişlerdir.

amk iki sehpa, bi perde alıcaz iletişimde olduğun herkese telefonumu maili paylaşmak nedir?!

onaylamaz isen online alışveriş hesabını siliyorlar..
    (not: kabul etmediğim için hesabım silindi)

{görsel} https://hizliresim.com/6jlnrn {görsel}
  • ikea dışında başka firmalardan da gelen zorlama. asıl sorun ise, bunun yasal bir dayanağı olup olmadığı. bilenler yeşillendirirse sevinirim zira onay vermeyi düşünmüyorum.
  • sadece ıkea değil, diğer tüm firmalardan aynı mesaj gelmiştir. resmen zorla onay aliyor hepsi, bunun neresi koruma anlayamadığım durum.
  • kişisel verilerin korunması kanunu nedeniyle gelen mesajdır. ülkemizde pek çok konuda olduğu gibi kişisel verilerin korunması kanunu'nda da aşırıya kaçılmıştır.
    şöyle ki, eğer siz onay vermezseniz size yönelik hiç bir kampanya yapamayacak bu şirketler. hatta gri listede olsanız bile kampanya mesajı alamayacaksınız.

tutarları sallıyorum, mesela 3 milyon müşteriniz var ve sms ve e-mail ile kampanya duyurusu yapıyorsunuz bu kişilere. maliyeti atıyorum 3 bin tl bu duyurunun. ama crm ölçümlerine göre size geri dönüşü 50 bin tl.

kanun gereği müşterilerin onayı olmadan bu kampanya duyuruları yapılamıyor ya, müşteri havuzu düşecek 100 bin kişiye. 1.000 tl maliyetle başlayacağınız kampanyanın geliri ise düşecek 5 bin tl'ye. ha ben bu 3 milyon müşteriye kampanyamı duyuracağım diyorsan da onun maliyeti diğer kanallardan (ilan, broşür, medya reklamı vs.) 30 bin tl'ye çıkacak.

kişisel verilerinizin paylaşılmasını istemiyorsanız onaylamayın, kampanyalardan ve indirimlerden haberdar olamaz ve de faydalanamazsınız sadece.
  • hemen her gün farklı işyerlerinden gelen ve müşterilerin zekasıyla alay eden mesajlardır. onay falan yok size.*
  • zorlama değildir, herkesin reddetme hakkı var.
  • reddedilen durumda ikea aile kartınızı da web sitesi üyeliğinizi de iptal eden zorbalık.

tamam kullanıcıdan veri talep edersin de kabul etmeyene artık internet alış verişini yasaklayıp ikea kartını da iptal etmek nedir? belki yasaya göre oynuyor olabilirler ama yaptıkları şeyin zorbalık olduğunu apaçık.

bu konudaki haklarımız şurada geçmekte. yani kabul eden kişilerin verilerini hangi şahıslar ile ne amaçla kullanıldığını öğrenme hakları var.

bu konuda yapılabilecek şey aslında bir daha buradan alış veriş yapmamak.

ama diyorsanız ki yok ben bunu yapamam o zaman bezdirme yöntemi ile her gün kişisel verilerimizi hangi şahıslar ile ne amaçla kullanıldığını öğrenmeyi talep etmek olabilir. sonuçta onlar oyunu kuralına göre oynuyorsa biz de oynayalım.

kendileri de böyle bir hakkımız olduğunu bildikleri için şöyle bir dilekçe örneği hazırlamışlar kimsenin zaten uğraşmayacağını düşünerek muhtemelen. gerçekten de biz böyle pasif pasif oturursak daha çok at oynatırlar.

alın bu dilekçeyi doldurun her gün yollayın, her gün hesap vermek zorunda kalsınlar.

ek olarak: edevlette gümrük ve ticaret bakanlığına şikayetinizi bildirin. yaptıkları şey yasayı çiğnemiyor olabilir ama bu çirkinlikte olursa ve çok kişi şikayet ederse duyarsız kalamazlar.

ayrıca twitterda ikea hash tagi ile aratınca bu konudan yakınan insan sayısı çok çok az, sosyal medyada bu konu daha çok gündeme gelmeli.
  • konuyu herkesin anlaması açısından kabul ettirilmeye zorlanan sözleşmeyi buraya ekliyorum:

"'kişisel verilerinizin; sunduğumuz ürün ve hizmetleri ihtiyaçlarınıza göre özelleştirerek sizleri ürün ve hizmetlerimizden faydalandırmak amacıyla ve ayrıca; sizlere tanıtım yapılması, sms ve eposta gönderimi ve mobil uygulama üzerinden bildirim gönderimi ve webpush gönderimi süreçlerinin yürütülmesi için; kimlik bilginizin, iletişim bilginizin, müşteri bilginizin, özel nitelikli kişisel verilerinizin aşağıda yer alan amaçlarla işlenmesini ve bu amaçlarla iş ortaklarımıza, tedarikçilerimize, kanunen yetkili kamu kurumlarına ve özel kişilere aktarılmasını kabul ediyor musunuz?'"

özellikle 'özel kişilere' kısmı çok ilginç. canımız kime isterse ona vereceğiz diyor.
  • yapılması gereken şey almamaktır. ben öyle yapıyorum. bırakın puanlarınızı sıfırlasınlar. ortada kaybedilen bir şey yok.
  • korkmayın lan kişisel veriye ulaşmak için bütün mağazayı gezdirir bunlar.
    (bkz: birşey almadan çıkmak)