şükela:  tümü | bugün soru sor
 • japon çiçekçilik sanatı, bu adamlar ufak tefek ama işi biliyorlar
 • çiçek düzenleme sanatı
 • bulmaca cozerken cogu kez karsilasilan* cicek duzenleme sanati sorusunun cevabi.
  (bkz: potansiyel bulmaca sorulari)
 • japonların "ikebana geceler" türküsü de meşhurdur zaten..
 • bu japon çiçek düzenleme sanatında buketler üst üste değerlendirilen üç düzey olarak tasarlanıp düzenlenir ve gönderilecek kişiye göre buket değişir. her buketin taşıdığı bir anlamı, bir mesajı vardır ve bu nedenle her buketin bir dinamiği bulunmaktadır: en altta bulunan çiçek veya yeşillikler buketin hitap ettiği kişinin geçmişini simgeler, buketin orta katı kişinin bu gününü, en üst kademesi de geleceğini simgeler. bu şekilde genç bir insana verilecek olan kişinin buketi üst kısımda yoğunlaşırken, hayatta daha tecrübeli olan kişilere hitab edecek (bkz: politically correct) aranjman da ağarlık alt düzeye verilir.
 • ikebana, sozcuk anlami ile yasayan ya da yasatilan cicek anlamina gelir... canli ciceklerden yapilamayacagi gibi bonsai bir ikebana degildir mesela... ikebana icin buket buket cicek de gerekmeyebilir, yeri gelir tek bir dal cicekle, hatta tek bir dal ile bile ikebana sanati gerceklestirilebilir... ornegin ki$ mevsimini temsil etmek icin genelde yapraksiz ciceksiz dallar kullanilir... ama geleneksel ikebanada agirlikli olarak 3 farkli tarz kullanilir... bunlar ayakta duran adam(shin), yuruyen adam(gyou) ve kosan adam(so)olarak cicegin dinamizmini ortaya koyar... tai (ten, gok), yo(jin, insan) ve tome(chi, yer;dunya) adi verilen uc ayri katman ile cicegi tam olarak insanla ozdeslestirir...
 • yaşam felsefesi tasarımın her aşamasında görünür. nesne ilişkilerinin oluşumunun en güzel örneğidir. çiçeğin seçimi, düzenleme sırasındaki tutum ve davranışlar çok önemlidir. çiçek tasarımı hıza ve beceriye değil, alçak gönüllülüğe, çiçeklere saygıda kusur etmemeye bağlıdır.(bkz: o hana mi)
 • mouse on mars, dj spooky, nobukazu takemura, luke vibert, negativland, cornelius vs. katkili, merzbow remiks albumu. merzbow'un amlux adli albumundeki "sarki"(?)larin remiksleri.
 • japon kadinlarinin bos zamanlarini doldurmak icin delicesine ugrastiklari sanat. japonya'da ilce belediyeleri tarafindan bu sanatin kurslari duzenlenir. kursu veren boyle 50 yaslarinda yasli bi amcadir. kursa gelenlerse evde kalmis kizlar, liseyi bitirip koca bekleyen kizlar ve ev hanimlarindan olusur. yaptiklari cicekleri evlerinin en guzel yerlerine -tercihen salon zira kabul gununde okiwa'ya nisbet yapacaklardir- koyarlar. bu sanatla mesgul olanlar turkiye'deki bulmaca severler arasinda ne kadar populer olduklarini bilseler baya ego tatmini yasarlar sanirim. aynen bizim burdaki ahsap boyama ustasi hanimlarimizin bilicsizligi ile yasayip giderler. bizimkiler de duyduguma gore meksika bulmacalarinin bir numarasi imisler.
  solda saga:2- turklere ozgu bir el sanati.
  el-cevap: ahsap boyama
 • estetiğin kıt malzeme üzerindeki zaferi