şükela:  tümü | bugün
 • iki aynanın paralel olarak karşı karşıya getirilmesiyle elde edilen sonsuz yansıma.
  web cam' ı monitöre tutarak da aynı görüntü elde edilebilir.
  (bkz: sonsuzluk)
  (bkz: berber dukkanlari)
 • insanoglunun yarattigi belkide en felsefi anlam tasiyan,enerjisi bitmeyen,ve sonlanmayan eylemdir.yani 2 aynayı paralel koyma enerjisi sonsuz bir ise dönüsüyor,düsünülesi bir durum,hoş bir entry.
 • özellikle berberlerde sık rastlanan bir durumdur. traş olurken koltukta sıkıntıdan patlayan kişi, bu sonsuz yansımaya dalarak bir tür düşünme ediminde bulunduğu hissine kapılır. ancak dördüncü ya da en fazla beşinci yansımadan sonrasını takip edemeyerek yeniden hemen karşısındaki görüntüye döner. bu takip işini daha ileriye götürebilen kimselere biz bugün filozof diyoruz.
 • karşı karşıya getirilen aynalar konuşan ayna ise sonsuza ıraksayan konuşmalarla sonlanabilecek bir durumdur. a prensesinin konuşan aynası b prensesinin konuşan aynasıyla karşı karşıya kaldığında ikisi de kendi prenseslerinin güzelliklerinden bahis açacak ve boş ve anlamsız olan bu tartışma günlerce sürecektir.
 • ray tracing algoritmalarının kalitelerini test etmek için kullanılan bir yöntem.iki aynayı karşı karşıya koyunca oluşan sonsuz görüntüde objenin kaçıncı yansımada ne kadar bozulmuş olduğuna bakarak algoritmadaki hata miktarı dolayısıyla kalitesi görülmüş olur.
 • benzeri efektler için (bkz: kameraya kendi video görüntüsünü çekmek)
 • reel aynalarda kirlilik, eksenlerin cakismamasi, mukemmel duzgunlukte bir yuzeyin olmamasi, ve isigin yuzde yuz yansitilmamasi nedeniyle sonsuza giden goruntuler bulaniktir. karsi karsiya gecmis iki ayna da birbirine birsey anlatmaya calisiyorsa ayni seyleri soyledikleri, ayni perspektifle baktiklari halde gelecekleri bulanik, camgobegi olmasa da grimtraktir. ha estetik midir, evet oyledir, ve fakat aynalar ayri durmuyorsa, aralarinda bir miktar uzaklik yoksa o goz alici goruntuler, o sasirtici imgeler nasil ortaya cikabilir ki? aynalar bir araya gelsin diyelim, iki aynanin da aynaligi mi kalir; sadece dis yuzeyi karartilmis bir dikdortgenler prizmasi, 2001 space odyssey hesabi, insanogluna titre ve kendine gel, evrim surecine dikkat kesil diyebilir. iceride ise isik yoktur, kaygan yuzeylerin kohezyonsuz birlikteligi vardir ki korkulan, korkutan birseyler vardir bu durumda. suphe yuklu bir eylem oldugu gibi gercek iliskilere birebir uyarlanmasi kavramsal anlamda dogru olamayabilen bir analojidir, sabahin 2'yi 10 gecesinde mesaj yoluyla ileri suruldugunde afallardan afal begendirir (bkz: afallamak).
 • - ayna ayna söyle bana var mı benden güzeli.
  - taşak geçme lan başım döndü mcık !
  - heh hee. artis artis konuşma bi daha pamuk mamuk diye.
  - çek lan şunu. dur duur çizik mi var benim camda ?
  - sıs lan.
 • bir an'lik sonsuzluk yakalamanin yolu..