şükela:  tümü | bugün
 • şükrü elekdağ'ın 1994'te ortaya attığı bir kavram, aynen şunları yazmıştı:

  "türkiye'nin yaşamsal hakları ve toprakları üzerinde hak iddia eden yunanistan ve suriye, ülkemize karşı çıkar birliği içindedir ve türkiye'yi çökertmek amacıyla pkk'ya her türlü yardımı yapmaktadır. türkiye, bu ülkelere karşı savunma planlamasını, aynı anda iki ayrı cephede çatışmaya zorlanacağı varsayımı üzerine dayandırmalıdır" [1]

  bu stratejinin doğru bir tespit olup olmadığı tartışılır, ama şurası bir gerçek ki, bu stratejiden en çok yararlanan dış politika üzerinden meşruiyetini mutlaklaştıran silahlı kuvvetleri olmuş ve 1990'lar boyunca türk siyasetindeki dominant rolünü sürdürmüştür.

  [1] “iki buçuk savaş stratejisi”, milliyet, 27 kasım 1994
 • öyle görünüyor ki "2.5 savaş"ın tam sayı kısmının başka şekilde tezahür etme tehlikesi var: ekonomik darboğazın gittikçe bir devlet krizine dönüşmeye başladığı yunanistan ve iç çatışmalarla boğuşan suriye'nin oluşturduğu tehdit.

  yunanistan'ın kendi kendini idame edemez hale gelmesi ege'nin güvenliği açısından da bir risktir bence. yasadışı göç, kaçakçılık vb nedenlerle ege hattını kullanmaya çalışacak insan sayısını artırabilir. ege'nin iç içe girmiş yapısı ve her iki ülkenin hak iddia ettikleri bölgelerin kesişmesi nedeniyle bu sorun doğrudan bizi de ilgilendirir.

  suriye'nin durumu zaten malum. iran üstüne karabiber.
 • 1993-2003 aralığında türkiye'nin ulusal güvenlik politikasına hakim olmuş doktrindir. 2003 yılından itibaren dünya ve ortadoğu genelinde politik koşullarda kırılma niteliğinde ciddi değişimler meydana geldiği için geçerliliğini yavaş yavaş yitirmiştir. yunanistan ve suriye'nin aynı dönemdeki ulusal güvenlik politikaları da yine bu doktrinin ön gördüğü şekilde ortaya çıkmıştır. türkiye hiçbir zaman büyük bir savaşa girmek zorunda kalmadan, bu iki ülkeye karşı silahlanma, kıbrıs'taki "status quo", düşük yoğunluklu savaş, hidropolitik, diplomasi vb. pek çok kanaldan güç dengesini koruma yoluna gitmiştir.
 • ilk girdinin aksine şükrü elekdağ tarafından ortaya atılmamış, en masum tabirle ülkemize "adapte" edilmiştir

  stratejinin orijini, lyndon johnson dönemi abd'sinden gelmektedir. kısaca özetlemek gerekirse, dönemin abd savaş doktrininin taşıyıcı kolonlarından olan bu strateji, abd ordusunun eşzamanlı olarak avrupa topraklarında sscb ile topyekün bir savaştayken aynı zamanda asya'da çin ve/veya kuzey kore ile topyekün bir savaşı da devam ettirme, bunlara ek olarak 3. dünya ülkelerinden birinde de savaşabilecek kuvvette olmasını öngören ve talep eden bir stratejidir.

  abd politikasında revize edilerek yerini 1-4-2-1'e bırakmıştır.

  detaylı bilgi için united states başlığı incelenebilir
 • şükrü elekdağ'ın 1994'te ortaya attığı bu kavram günümüzde halen geçerliliğini korumaktadır.

  https://pbs.twimg.com/media/dv6d0dux4aezqhq.jpg
 • serbest çağrışım:
  (bkz: iki buçuk yaprak çay)
 • 4.5 cephe olarak 4 ana yön, buçuk terörle mücadele şeklinde ve ayrıca 3 denizde güvenlik olarak yeni ordu doktrinimizdir.

  hamaset vs değil, isteyen test edebilir.
 • iki buçuk + buçuk olarak değerlendirilebilecek savaş stratejisi.

  ''+ buçuk'' olan ekleme güney kıbrıs rum yönetimi sebebiyle devreye giriyor. tüm uluslararası sözleşmelere aykırı olarak fransa'ya adada üs verme gayretindeler üstelik.

  ayrıca (bkz: doğu akdeniz sorunu)