şükela:  tümü | bugün
 • yarın başlayacak olan 11. selanik belgesel festivali'nde de gösterilecek filmdir.
 • 28. uluslararası istanbul film festivalinde yeni türk sineması başlığı altında gösterilmiş filmdir aynı zamanda. filmin sunumunu alin taşçıyan yapmıştır. sonrasındaysa uzunca bir soru cevap seansı olmuştur. en ilginç soru ise festivalde belgesel bölümünde gösterilen ölüm elbisesi kumalık-kirase mirinê hewîtî filminin yönetmeni müjde arslanın yönetmene yönelttiği "kürt müsünüz ve bu olayları siz de yaşadınız mı" sorusu olmuştur. ayrıca mardinde ilkokula gittiği yılları hatırlattığını ve filmi hem gülerek hem acıyla izlediğini belirtmiştir.

  kimse belirtmemiş, film kurmaca değildir. yönetmenler ordu ve milli eğitim bakanlığı ndan gerekli izinleri alıp bölgeye gitmiş, çekimleri kabul edecek bir köy ve bu köye atanmış yine çekimleri kabul edecek bir öğretmen arayışına girmiş. sonuçta film bu okulla*, bu çocuklarla*, bu öğretmenle* ortaya çıkmış. okulda birşeyler öğrenebilmek için anadilde eğitimin ne denli gerekli olduğunu gösteren bir film olmuş. çocukların canla başla ödev yapmaya çalışırken bir yandan da yeni bir dil öğrenmeye çalışması ve ikisini de tam anlamıyla yapamaması, öğretmenin birşeyler anlatmaya çalışırken kendisine bakan boş gözler, bir tuvalete gitmek için bile 5 dakikalık dil işkencesi çekmeleri insanın içini acıtır.
 • izledikten sonra yönetmeninin eğlenceli söyleşisini de dinleme şansına sahip olduğum oldukça etkileyici bir o kadar da güldüren belgesel/film. tüm sınıfların aynı derslikte eğitim gördüğü ve hemen hiçbir çocuğun okula başladığında türkçe bilmediği bir köyde geçen ilk öğretim macerasını ve anadilde (verilmeyen) eğitim konusu üzerinde sadece olanı yansıtarak nasıl çarpıcı olunabileceğini başarıyla gösterebilmiştir.

  şu haliyle devam ettirilmeye çalışan sistemin, sadece o okullarda okulun ilk 5 senesinde türkçe öğrenebilmesinin bile başarı sayılabileceği kürt çocuklarını değil, bütün bu olanlardan bihaber yetiştirilip büyük ihtimalle ilk öğretmenlik deneyimini bu kadar zor şartlarda yaşayan genç öğretmenler için de nasıl acı verici olduğunu net bir şekilde ortaya koyabilmiştir film.
 • 8 haziran 2009'da başlayacak 16. adana altın koza film festivali'nde yarışmadaki 12 filmden biri iki dil bir bavul.

  daha detaylı bilgiler için:

  http://www.facebook.com/…php?gid=28992872947&ref=nf

  trailer için:

  http://www.facebook.com/…9342900824&oid=28992872947

  bol bol şans dilediğim, hakettiği başarıyı yakalamasını umduğum, güzel insanların hem güldüren hem ağlatan sıcak, doğru ve samimi çalışması.
 • uluslararası seyehat için minimum konfigürasyondur.
 • bugün yıldırım türker radikal'de yazmış bu filmin hikayesini:

  http://www.radikal.com.tr/…30.05.2009&categoryid=97
 • urfada çekilmiştir.
 • yönetmenliğini
  (bkz: orhan eskiköy) ve (bkz: özgür doğan)'ın yaptığı filmdir.
 • 16. altın koza film festivali'nde siyad en iyi film ödülü ve büyük jüri yılmaz güney ödülü'nü kazanan filmdir. sonuna kadar hak etmiştir. helal olsun.
 • kendim yapsam bu kadar severdim dedigim filmdir... bugunu bilmem, ne kadar izlenir, ne kadar izlenmez ama biliyorum ki iki dil bir bavul, turkiyenin kurt meselesinde, mesela 50 yil sonra cozum icin ne yaptiginiz diye soruldugunda animsanacak, tarihe atilmis bir centiktir. 80 yillik kurt meselesini bu kadar naif bir yerden anlatabilmek herkesin harci degildir. belli ki yapanlarin harci iyi karilmistir.
  nuri bilge ceylan'in altin koza odul gecesinde soyledigi gibi "sonbaharda vizyona girdiginde hepinizin izlemesini rica ediyorum!"

hesabın var mı? giriş yap