şükela:  tümü | bugün
  • mümkünse hangi şartlarda mümkün olduğu merak edilen sorunsal.

edit: türkçeme takılanlar olmuş, özürlerimle beraber tükiye de büyümedim velhasıl türk de değilim. soruya cevabınız olmadığı gerçeğini böyle şeylerle çarpıtmayın. seviyorum sizi.

edit 2: bunun matematik formülünü gönderebilecek arkadaşlara selamım olsun. entry altına nickle beraber not düşülecektir.

not: @hegel kim lan adlı suser'den gelen: x = (d-b) / (a-c)
  • (bkz: yazım yanlışının amına koymak)

edit: başlığın orijinal hali "iki doğrubir kereden fazla kesişebilirmi" idi.
  • diren türkçe.
  • riemann uzayında mümkün olabileceğini düşünüyorum. ayrıca riemann geometrisinde iki paralel doğru mutlaka 1 noktada kesişiyor.
  • uzayı üç boyutlu olarak ele alırsak mümkün olmayan durum. fakat evrenin keşfedilmemiş derinliklerinde başka bir boyut var ise fizik kurallarının baştan yazılması hayal değil.
  • peki türkçe düzgün bir şekilde kullanılabilir mi delikanlı?

edit: uyaran arkadaşa teşekkürler soru işaretini ayrı yazmıştım.
  • düzlemde iki doğru birden çok kesişirse, o doğrular çakışıktır, yani aynı doğrulardır. üst boyutlarda da lineer sistemlerin çözüm kümelerinin ya sıfır, ya bir, ya da sonsuz tane elemanı vardır, yani birden çok çözüm varsa sonsuz tane çözüm vardır. sonlu boyut durumunda, matris gösteriminde, indirgeme sonucu oluşan matriste bu rahatça tespit edilebilir.

öklid yüzeyi olmayan yüzeylerde, iki 'doğru' birden çok kere ve sonlu sayıda kesişebilir. buna örnek olarak kutuplarda kesişen meridyenler verilebilir.

edit: bir hatırlatma sonucunda yanlışımı fark edip sayılabilir sonsuz kısmını sildim.
  • cevabı yere bakarak bulunabilecek soru.

ama boy hizasından değil, şöyle 50km civarı yukarı çıkıp bakmak lazım. o zaman her şey yerine oturuyor.
  • üst üste koyarsın, kesişme manyağı yaparsın.