şükela:  tümü | bugün
 • ilginç bir olay daha. benim ehliyetim olmasına rağmen babam kendi arabasını arada sırada veriyor, ehliyet alalı kaç yıl oldu hala içi el vermiyor adamın. haberde geçen olayda ise iki ehliyetsiz çocuk, altlarına araba almışlar ve 5 kişinin yaralanmasına sebep olabilecek bir kaza yapmışlar.

  asıl ilgimi çeken konu, kazaya karışan araçlar gördüğüm kadarıyla tofaş şahin ve 2000'ler model toyota corolla veya honda civic gibi duruyor. iki aracın da şöförlerinden daha yaşlı olması olayı da yarmadı değil.* hani ataşehir zengini* iki bebe kaza yapmış olsalar umursamam, iyi olmuş derim de gariban gençlere üzüldüm şimdi. arabası pert olmuş biri olarak acınızı iyi anlıyorum gençler, geçmiş olsun. he tabi ehliyetsiz yola çıkmışsınız ve yaşınız küçük, ayvayı yediğinizi şimdiden anlamışsınızdır, zengin de değilsiniz muhtemelen, zengin olsanız bu arabalarla kaza yapmazdınız, çok da yüklenmeyeceğim.*

  --- spoiler ---

  kaza, saat 20.00 sıralarında ortaca-dalyan karayolu okçular mahallesi camii kavşağı’nda meydana geldi. okçular camii kavşağında tali yoldan çıkıp yolun karşısına geçmeye çalışan 14 yaşındaki s.ç. yönetimindeki 48 rs 788 plakalı otomobil, dalyan´dan ortaca yönüne giden 16 yaşındaki ç.ç. yönetimindeki 48 gj 400 plakalı otomobil çarpıştı.

  --- spoiler ---

  haber (sözcü)

  edit: ehliyetsiz şoför olunamayacağı mantık hatası ve başlıktaki yanlış yazım, ikisini de değiştiremiyorum. kusura bakmayın. başlık sürücü şeklinde olsaydı daha iyi olurdu muhtemelen.
 • biri 14 diğeri 16 yaşındaki iki çocuğun kaza yapması olayı. ortada şoför moför yok.

  (bkz: doğal seleksiyon)
 • olasılık probleminin gerçeğe dönüşmüş hali. ulan lisede ne çektim be. türkiye'de ehliyetli kişi sayısı x ve ehliyetsiz araç kullanan kişi sayısı y. trafikte araç kullanan kişi sayısı x + y'dir kaza oranı z falan filan diye gider.