şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bazı durumlarda gerçekten gerekli olandır.

  mesela israil'e gitmek durumunda kaldınız, vize aldınız ve pasaportunuzda giriş çıkış damganız var. bir çok arap ülkesi bu sebeple vize vermiyor ve sizi kabul etmiyor.

  aynı şekilde yunanistan da kıbrıs'ı kabul etmiyor. gerçi kktc'ye pasaportsuz, kimlikle giriş mümkün. boş bulunup pasaportla giriş yapmayın kktc'ye. sonra yazın yunan adalarını gezip geleyim dediğinizde, gümrükten geri çevrilirsiniz.
 • pilotların özellikle sahip olabildikleridir . birini vizeye verirken diğerinle uçuşlara devam etmekteler .
 • kimsenin 2nci pasaport için dilekçe örneği ile yardımcı olmadığı ancak dilekçe bulunduğunda başvuru yapılabilecek olan ikinci pasaport kolaylığıdır.

  çok soran oldu. örnek dilekçeyi buraya bırakayım.

  istanbul emniyet müdürlüğü’ne tarih: 08.05.2017

  halen u1xxxx seri numaralı pasaporta sahibim. işim gereği yurt dışına çok sık seyahat (ihracat amaçlı ticari seyahat) gerçekleştirmekteyim. bu seyahatlerimin çoğu ülkemize döviz kazandıran seyahatlerdir. ancak seyahat ettiğim ülkelerden bir çoğu (örnek: israil, iran, dubai, azerbaycan, ermenistan) birbirleriyle itilaflı olduğundan bir çok sorun yaşamaktayım. bu gibi durumlar seyahatlerimi kısıtlamakta ve hatta engellemektedir. ayrıca vize alım işlemlerinin uzun sürmesinden dolayı da çoğu zaman aynı zamana denk gelen seyahatlerimi iptal etmek durumunda kalmaktayım. bu gibi mağduriyetlerimin ortadan kalkması için ikinci bir pasaport talep etmekteyim.
  gereğinin yapılmasını rica ederim.

  saygılarımla,
  h.f.b.

  ev adresi: yenice
  tc no: 54
  tel: +90
 • çok fazla seyahat gerçekleştiriyorsanız, birbiri ile sorunlu ülkelerin vize veya giriş-çıkış mühürlerinin ileriki seyahatlerde sorun çıkarmasını önlemek amacıyla yapılması gereken eylem.

  (başvuruyu ankara emniyet müdürlüğü'ne yaptığınız varsayımı altında) görevliye iki pasaportunuzuda (bordo varken yeşile başvurulduğu varsayımı altında) kullanmak istediğinizi söylediğinizde mevcut pasaportnuzun süresi uzunsa (talebi iletttiğimde görevlinin ilk sorduğu soru mevcut pasaportun süresi olduğu için söylüyorum, diğer şehirlerde farklılık gösterebilir) matbu dilekçelerini imzalatıyorlar ve mevcut pasaportunuz geçerliliğini korumuş oluyor. görevli sorgulamadan tabiiki kullanabilirsiniz diyerek direkt dilekçeyi verdi, bunun dışında herhangi bir ekstra işlem yapılmıyor.

  edit: her iki pasaporta sahip olduktan sonra üç defa yurtdışına çıktım, bordo ile çıktığımda hiç evrak sormadılar (her ihtimale karşı kurum yazıları elimdeydi). polis memuru bordo ile çıkış yaparken evrak göstermeye gerek olmadığını söyledi ama memura göre durum değişiklik göstereceğinden bu bilgi çokta güvenilir gelmedi.
 • yukarıdaki arkadaşların dediği birebir doğru ve günceldir.

  hatta ben pasaport randevuma giderken geçerliliği devam eden pasaportum yanımda bile değildi (vize için konsoloslukta idi) ama problem çıkmadı.

  bahsedildiği gibi bir dilekçe yazdırıyorlar ve işlem bitiyor.
 • amaç birini iran/afganistan gibi ülkelere giriş/çıkışta kullanırken diğerini abd/ab ülkeleri için kullanan cin fikirli arkadaşların yaptığı icraattir.
 • sadece merkez müdürlüklerden mi veya kadıköy üsküdar gibi ilçe pasaport müdürlüklerinden de alınabiliyor mu bu? iran ve abd çatışmasında elzem oldu.
 • harç bedelinin iki defa alınmasının mantığını anlayamadığım durum. zaten ilk pasaportu alırken bir kez harç bedelini ödedik. ikinci pasaportu zorunluluktan alıyoruz çünkü pasaportlarımız okadar değersiz ki haftalarca konsolosluklarda beklemek zorundalar. bari ikinci pasaportu sadece defter bedeli ödeyerek çıkarttıralım ama yok. sanki ilk defa pasaport çıkartıyormuşuz gibi hem harç bedelini, hem defter bedelini istiyorlar. sonrada bütün haberlerde vatandaşa pasaport kolaylığı diye reklam yapıyorlar. lan neyin kolaylığı bu. en az 300 lira para veriyorum zaten sana sırf 1 2 senelik ikinci pasaport için.
 • başvuru süreci açısından ilk pasaport alımı ile arasında herhangi bi farklılık olmayan durum.

  http://www.pasaport.pol.tr/…pasaport-taleplerİ.aspx

  gerekli evrakları topladıktan sonra yine e-pasaport sitesinden randevu alıp başvuruyorsunuz. il emniyet müdürlükleri şart değil, ilçe emniyet müdürlüklerinden de alabilirsiniz. yukarıdaki linkte dilekçe gerekiyor demiş ama gideceğiniz müdürlükte matbu form olabilir, sormak lazım.
 • yeşil + bordo
  gri + bordo
  bordo + bordo

  kombinasyonlarda sorunsuz şekilde yapılabilir. iki adet yeşil pasaport da alınabilir ancak bu sürecin kolaylığı oradaki görevlinin bilgisiyle doğru orantılı. pes etmeyin.