şükela:  tümü | bugün
 • sabahattin ali'nin asik oldugu ama kendisine yuz vermeyen hatta biraz da yukaridan bakan ayse'ye yazdigi mektuplarin derlendigi kitabin adi
 • sabahattin ali, sinop cezaevi nde kaldigi donemde yazdigi bir mektubunda her defasinda iki gozüm diye hitab ettigi ayse sine der ki; "ama unutma, taş duvarlar arasındaki karanlığımın senden başka penceresi yok"
 • nazım hikmetin hayali mektupları taranta babuya mektuplar ve kafkanın da mektuplarıyla bile nasıl büyük bir yazar olduğunu gösteren milenaya mektupları bulunur aynı kategoride.
 • (bkz: ayşe sıtkı)
 • kitap hakkında bilgi ve ayrıntılar için; iki gözüm ayşe
 • "...bu akşam bana acaip ve hazin şeyler düşündüren sebep, biraz evvel yaptığım uzun bir mehtap gezintisidir. bu akşam ayla uzun zamanların hesabını gördük. ne zamandan beri kaçmak istediğim bu an nihayet geldi, beni yakaladı. kurnaz ay benim ihtiyatsız yalnızlığımdan istifade etti.

  ben ne zaman mehtapta dolaşmaya çıksam yanımda birisini, ses çıkarmadan veya konuşarak yanımda yürüyecek birisini ararım. mutlak surette yalnızlığa alışmış olan dimağım yalnız o zaman bir arkadaş ister ve ben yalnız o zaman bir yoldaşa olan ihtiyacı duyarım, ben ay ışığı altında yürürken kolumda vücudunu bana yükleyerek giden birisini istiyorum. ve ay beni yalnız gördükçe: "nerde arkadaşın?" diye soruyor zannediyorum. ilk zamanlarda daha çocuk sayılırdım ve aya, "daha dur bakalım!.." diyebiliyordum, fakat zaman durmuyor ki... nitekim bu cevabı veremeyeceğim demler geldi... fakat başka bir cevap, onun istediği cevabı vermek hiç mümkün değil... ve galiba mümkün olmayacak da..."
 • yana yakıla aradığım kitap: http://eksiduyu.ru/791439
 • sabahattin ali, bir dönem nikâhına da talip olduğu ayşe sıtkı'ya, bir bölümü “iki gözüm ayşe” diye başlayan, çoğu cezaevlerinden yazılmış 67 mektup, şiirler ve öyküler gönderir.

  sabahattin ali'nin bu çok özel mektupları, "iki gözüm ayşe" başlığıyla bilgi yayınevi'nce neşredilir. uğur mumcu, "iki gözüm ayşe"ye bir önsöz yazar:

  "ömrümde yıllar kadar yâr sevdim
  her biri bir başkasının eşidir

  ayşe, bu sevgililerden biridir."
 • baskısı olmayan, sabahattin ali' nin yazmış olduğu mektuplardan oluşan dehşet ül vahşet güzellikteki kitap.

  baskısı olmadığından ötürü de her kula kısmet olmuyor tabi okuması. uzun süre aradım bu kitabı, eşe-dosta-arkadaşa haber ettim. sonra bu arkadaşlardan biri bulmuş. deli gibi sevindim ama sadece okumalığına verdiğini anlayınca ne kadar salak bir insan olduğum gerçeği ile tekrar yüzleştim. parası neyse verip alırız gözüyle bakmistim çünküm..

  bu arkadaş müsveddesi, haberinin dahi olmadığı kitabı sayemde bulup bir de üstüne kondu yani. evlat acısı gibi oturdu içime...
  sözlükte bu kitaba sahip olan var ise talibim.