şükela:  tümü | bugün
  • açık sözlü biri. gidiyor komutanına, hocam iki gün erken çıkayım ya, arkadaşlar tatile çıkıyor onlara yetişeyim olur mu paşam benim, diyor. cesur da biraz. evet.
  • erken terhis edildiği yıllar sonra bile farkedilse, erken terhis edildiği gün kadar askerliği, en yakın askerlik şubesinde yapmak zorunda kalacak olan askerdir. o yüzden sıksın dişini iki gün daha.
  • (bkz: beni idare et)
  • yıllık 600 milyon lira ciro yapan yeşil sermaye bir şirketin sahibinin oğlu denedi bunu. işin garibi albayı falan bağlamıştı. bölük komutanlığına vekalet eden üstteğmen düzgün bir adamdı da çıkamadı ibne.
  • badim olur kendisi. karakolda aynı kafadan 2 arkadaşım daha vardı ikimiz aynı gün çıkacaktık ama badim bizden 2 gün sonra çıkıyordu. karakol komutanı ve ilçe jandarma komutanının özel izniye üçümüz aynı gün sabah 5'de koşarak çıktık. (mazeret olarak aile tarafından gönderilen uçak biletini söylemiştik)
  • aslına bakılırsa çok da net olabilecek/olduğunu gördüğüm bir olay. gerçekten kritik bir durumu olan askere hava değişimi tadında izinin çakıldığı, önceden kullanılmayan yol izinlerine ayar çekildiğini görmüş birisi olarak "arkadaşlarla tatile gidecem gomtanım" değil de "babamı kaybettim cenazesini kaldıracaklar" şeklinde gerçekçe sorunu olanlara yardımcı olunmuyor değil. kimse hayvan değil yani.

bir diğer taraftan kimse aptal da değil. "bak şimdi kurnazca planımla komutanı nasıl da kandıracağım." mantalitesinde iş çevirmeye çalışan askerlerin ağzına sıçıldığını da gördüm. sizin çok zekice sandığınız mazeretleri başınızdaki herifler muhtemelen son 20 yıldır duyduğu için kimin yalan söylediğini, kimin numara çektiğini anlıyor adamlar.

dip not: 1-2 gün erken terhis edildiği ortaya çıkan adamların askerlik şubesinde yapacağı şeye askerlik denmeyeceğinden ağlanıp sızlanmasına da gerekçe yoktur.
  • çok yakın bir arkadaşımdır kendisi. evet yıllar önce kısa dönem askerliğini yapmakta olan bu er kişi arkadaşı ile birlikte komutana ankara'ya iş başvurusu yapmak için iki gün öncesinden erken terhis olmak istediklerini arz ederler. işin ilginç tarafı benim arkadaş yancı olarak gitmiştir ankara'ya gideceği yoktur. gidemezlerse iş başvurusunu kaçıracaklarını da ilave ederler. komutan insaflı bir adamdır ve bunlara izin verir. gerçekten iki gün önceden terhis olmuş olurlar.

çocuk ankara'ya gerçekten iş başvurusu yapmak için giderken arkadaşım ise istanbul'a çoktan gelmiş ve bu durumu bize anlatmıştır.

kısacası eğer şansı varsa gerçekten terhis olma şansı olan askerdir.
  • bugün 341. tertiplerin ilk günü olduklarını da göz önüne aldığımızda bu askere diyeceğim şudur ki;

hele bir otur soluklan amına koyim.
  • ben yaptım bunu.
    silahlı kuvvetlere umulmadık bir şekilde b grubunda davet edildiğim için terhisimi tam olarak nikah günümde alıyordum. komutanıma açıkladım durumu ve sağolsun iki gün erken aldım biletimi, hava değişimi böyle zamanlar için oldukça kıymetli bir hak.