şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: cem seymen)’in paylaştığı twitteki grafiksel veriler üzerinden durumun gerçekten de hiç açıcı olmadığı aşikar

--- spoiler ---

“bilim yalan söylemez. bu iki grafik bize çok net bir şeyi söylüyor. salgının yayılma hızı bütün ülkelerde aşağı yukarı aynı, sadece başlama tarihi farklı. bu grafiğe göre italya olmamıza 2 hafta kaldı. kalabalık her yeri bir süreliğine hayatımızdan derhal çıkarmamız şart.”

--- spoiler ---

kaynak
  • kendimizi ve ailemizi hazırlayalım.. sıkıntılı günler maalesef kapıda
  • olsa bile türkiye'nin medeni avrupa ülkeleri gibi bu konuda şeffaf olacağını düşünmüyorum. büyük ihtimal ne olup bittiğinden bihaber oluruz.
  • ben kriz anında sakinliğin her şeyi değiştirebileceğini düşünüyorum, şimdi o bunu söylüyor şu şunu söylüyor dersek bu işin içinden çıkamayız gibi.

başımıza geldi artık bir şekilde kurtulmaya bakmalıyız, aslında her şey çok basit, böyle kasvetli düşünceler bizi yıpratır.
  • ahanda buraya yazıyorum. insanlar tatil bahanesiyle, aile ziyaretlerine devam ederlerse, çok daha kötü olacak

t: tahmin
  • bu adam da her konunun uzmanı. maaşallah.
  • sakin olmak ve tedbirli olmakta fayda var önceliğimiz bu olmalı. bu konuda bireysel önlemler hepimiz için yetersiz olacaktır. burada kontrolü tamamen ele alması gereken devlet yetkilileri, kamuya idari izin vermekle belki bir parça hızı yavaşlatabiliriz fakat düğün, mevlüt, ibadet, toplantı, seminer bir sürü şeyi de hemen yasaklamak gerekmekte eğer hala istenilen seviyede değilse bir süre sokağa çıkma yasağı bile ilan edilmeli.
  • ortada bir projeksiyon mu var?
    muhtemelen birden çok projeksiyon vardır ama bunu da sağlık bakanlığı ve içişleri bakanlığı yapmıştır.
    alınacak önlemler, virüsün bulaşma hızı, hastane ve teknik altyapı dikkate alınarak bir çok projeksiyon yapılmıştır.
    projeksiyonların temel noktası önlemlerin yapısına bağlı olarak değişebilir.

bir çok değişkene bağlı bu projeksiyonları kamu elbette yapıyordur, bizler ise sadece tahmin yapabiliriz, elimizde kamunun sahip olduğu veriler yok.
    ama hükumet eğer sokağı kontrol etmezse hastalık son derece hızlı yayılacaktır.
    sokak kontrolü önemli.
    bu nedenle acilen ülkede insanlara hastalığın bulaşmasını ve yayılmasını önleyecek tedbirler alınmalıdır.
    siyasi veya ekonomik kaygılar önlemlerin önüne geçmemelidir.
    bu vebalin altından kimse kalkamaz.
  • devletin ne kadar rakamları doğru yansıtacağını bilmiyorum. aşının bulunması en iyi ihtimal eylül-ekim. o zamana kadar, hastalığın yayılması10.000 ler, ölenler 1000'lerle açıklanacak bir çok ülkede. bizde bundan farklı olmayacağız.

şu anda devletin yapmaya çalıştığı hastalığı tamamıyla durdurmak değil, sağlık sistemi çökmeden gelecek bir yılı geçirmek ve bakımla hayatta tutulabilecek insanları, salgın ve sağlık sisteminin çökmesi nedeniyle kaybetmemek.

bu nedenler kişisel hedef bu hastalığa yakalanmadan gelecek bir yılı geçirmek ve aşı ile atlatmak yada olabildiğince kaçabilmek. yaşınız ve sağlık durumunuz ne olursa olsun, eğer hastalığı salgının tepe noktasında geçirirseniz, hiç bir sağlık ve doktor yardımı alamadığınız için büyük problemler yaşayabilirsiniz.