• insanlar arasından sıyrılmayı sağlayan kişisel özelliktir.

+ akılda kalıcılığın fazla olur. şu tanışma diyaloğunda görüldüğü gibi:
    -merhaba, ben ihi hihi.
    -hödö, hede hödö, hede hödö hüloğğ.
    bakın. nasıl da james bond oldu adamımız.

+eğer iki isimden biri biraz marjinalse (bkz: tonguç) ki zaten diğeri erkekse dede, kız ise nine ismi olur toplumumuzda, arkadaş ortamında marjinal olanı kullanırsınız. bir gün aileden biri o ortamda size diğer isminizle hitap ettiği zaman etrafındaki cicişlerin; ay senin iki adın mı vaar, tepkileri ile şu şekle bürünürsünüz.

+ mail adresi alırken iki isim bir soyisim kombinasyonu yapıyorsanız; bu isim daha önce alınmıştı, uyarısıyla karşılaşmazsınız.

+ sosyal ağlardan bulunmanız daha kolay olur. bu avantaj mı dezavantaj mı bilemem ama nerdeyse bütün ilk okul arkadaşlarım beni bulmuştu facebook ilk çıktığında. kimseyi eklememenin, her gün ekleme talebi almanın karizmasını yaşadım hayatımın bir döneminde.

+ herkesin kaldığı-alttan aldığı final açıklanmış, hoca panoya listeyi asmıştır. çarşaf liste mübarek, okulun yarısı orada. işte o listede kendi adını kolayca bulursun, yukardan aşağı bir çizgi düşün o çizgiyi haç haline senin adın getirir: hede hödö hüloğğ.

+ kadın için bir dezavantajı ise baba ile koca arasında kalmak olabilir. kocasını da babasını da çok seven kadın iki soyadından birinden vazgeçmek zorundadır. çünkü toplumumuz iki isme alışık değilken iki isim iki soyisim abes karşılar. bobo

+ dezavantajı da yok değildir. bir çağrı merkezi görüşmem şu şekilde sürmüştü:
    -iyi günler ben pıtı nasıl yardımcı olabilirim?
    -merhaba pıtı hanım, ben bankanızın anuna koyacaktım.
    -tabi. öncelikle bilgilerinize ulaşmak için isim soyisim alabilir miyim?
    -hede hödö hüloğğ.
    -size hangi isminizle hitap etmemizi istersiniz hede bey?
    -hede dedin ya devam et.
    -isterseniz diğer isminiz ile de hitap edebilirim?
    -daha çok hoşuna gittiyse onla hitap et.
    -tercih sizin hede bey, lütfen bana hangi isminizle hitap etmemi istediğinizi söyler misiniz?
    -erkeğim de aq! (çat! telefon kapanır.)
    peşin edit: eskiden banka sistemlerine hesap numarası falan tuşlayıp bağlanmıyorduk. şimdi telefonu açan; iyi günler hede bey nasıl yardımcı olabilirim diyor.
  • hiç kullanmadığınız ikinci isminizi eşinizin çok sevip sadece onun kullanması gibi hoş durumlar da yaratır
  • kimi banka arayanlarinca

-size hangi isminizle hitap edebilirim?

gibi bir soruya maruz birakir. gereksiz bi inceliktir. gorende 8-10 isimli arjantin kokenli biri sanacak. pehh!
  • -yırtarım optik formları, kutucuklara sığmam taşarım!!!
  • bir bayansanız ve yazım sırasına göre ortada kalan isim aynı zamanda soyadı olarak da kullanılabilen bir isim ise, ilk yazılanın isminiz, 2. ve 3. yazılanların da biri sizin, biri kocanızın soyadı olarak algılanarak evli sanılmanıza sebebiyet verebilir.

(bkz: kendimden biliyorum)
  • bi kuruma kayit icin gidilmesi durumumda tum isimlerinizi en az 3 defa tekrar soylemenize sebep olan durum.bazen insani o kadar cildirtirki ismi kim koyduysa ona sovdurtur.
  • bir bayan için evlendikten sonra kendi soyadını kullanmak istiyorsa eğlenceli bir durum değildir
  • iki soyadınız varsa da ilk soyadınızı adınız zannedebiliyorlar, çift soyad işine de hiç girmeyin derim.. iki isime yapacak bişey yok size sormadan konuluyor ama ben kendim ettim kendim buldum canlar.
  • iki adinizdan da nefret ediyorsaniz hiiic cekilmez bir durum...
  • tek isimli bir insan olarak kıskandığım olaydır.
    iki isimim ve şöyle kallavi bir soyadım olsun çok isterdim. oldukça karizmatik buluyorum böyle isimleri.
    bunun sebebi konsomatris ismi gibi bir ismim olması ve soy adımın onu tamamlayan bir dansöz soyadı olmasından kaynaklanıyor. ama kim istemez "bahadır kaan teomete" gibi bir isim soyisim kombinasyonunu. hey anam hey.
hesabın var mı? giriş yap