şükela:  tümü | bugün
  • tam hali;
    "sosyal medyada iki kelimenin birini ingilizce yazmak" olacaktı.

son yıllarda sosyal medyada, çok fazla artan durumdur.

eleman paylaşım yapıyor, altına "aşırı true" yazıyor.
    e be yavşak, hepsini türkçe yazsan, validenle ilişkiye mi giriyorlar.

buarada bu durumun kendiliğinden çıkmadığını, bilinçli olarak, dili yıpratmak ve yok etmek için çıkarıldığını düşünüyorum.
  • bunu yapan kişiler aynı zamanda ağız erozyonuna da sahiptir.
    "doğru"ya "doru"yazarlar , iletişimi kesiniz.
  • yurtdışında yaşasalar anlayacağım amma bu plaza dili komik.bana öyle geliyor. anca bizim gibi cahillere ! havalarini atabiliyorlar.bana çok eğlenceli geliyor.çeketmek vs.mesela bayaa bayaa iyi.
  • basligin ilk uc entrysinde de yabanci kokenli kelimer var aslinda.
    valide arapca, spesifik fransizca, erozyon fransizca.
    cok da yabancisi oldugumuz bir davranis degil sanki.

edit : 4. de gelmis; plaza.
  • bildigin assholeluktur.

ingilizce bilmeyen seni nasil anlasin, motherfucker
  • işin üzücü yanı, bu gençler ingilizce bilmiyor.
    ingilizce bilseler ve global dünyaya uyum sağlasalar sıkıntı yok.
    tam tersine global dünya, onların cehaletinden ve zaaflarından faydalanarak, benliklerinden, özlerinden uzaklaştırıyor.
  • aynı hassasiyeti arapça ve farsça konusunda da bekleriz
  • plaza dili ve edebiyatçılarını es geçersek türkçenin biraz yetersiz bir dil olmasından ileri gelir. bazı kelimeler var türkçede karşılığı yok ama ingilizcede bir durumu tamamen özetleyen tek bir kelime var. ayrıca teknolojik ve bilimsel terimlerin tamamı ingilizce, malum bu iki alanda da hiç bir gelişme katedemediğimiz için kendi dilimizden kelime sokamıyoruz.

ayrıca türkçe konuşurken araya ingilizce kelime sokanlara sinir olanlar, almanca konuşulan bir ülkede restoranda garson fransızca afiyet olsun dese bacak arasından şelaleler boşalır “ay abi şekle bağkk” diye.
  • türkçe’yi bozmak için olabilecek en ideal yöntemdir.

bunun kurumsal versiyonları da “meeting schedule eder”, “down olur” veya “ assump eder”.

oktay sinanoğlu azap çekiyor bunlar yüzünden.
  • ı’mdrunkasfuckrightnow, anladın mı?