şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bu olayın gerçekleşme şansı var mıdır bilmiyorum, gerçekleştiğini söyleyenler de az değil. duygularla matematiği birbirine katmayın da diyebilirsiniz ama düşünmeden de edemiyorum. şöyle basit bir hesap yapalım mesela,

  dünyada kabatasalak 3.5 milyar erkek, 3.5 milyar kadın var dersek ve aşık olunabilecek kişi sayısını yaş,coğrafya gibi özelliklerle filtrelersek bu sayıyı 100 bine (50bin erkek - 50 bin kadın) indirdik diyelim.

  bu 100 bin kişi içinde ali ve ayşe olsun. bunların birbirine aşık olma olasılığı

  ali'nin ayşe'ye aşık olma olasılığı --> 1/50.000
  ayşe'nin aliye aşık olma olasılığı --> 1/50.000

  ali ve ayşe'nin birbirine aşık olma olasılığı (bağımlı olay) ise

  (1/50.000)x(1/50.000) olur o da 0,0000000004 yani on milyarda 4 gibi çok küçük bir olasılık. (hesabı yanlış yapmadıysam tabii ama bu olasılığı yine çok arttırmaz herhalde)

  görüldüğü gibi çok basit bir hesapla iki kişinin aynı anda birbirine aşık olması imkansız gibi ama hala birileri birbirine aşık oluyor, kafam çok karışık.
 • - özet: 0,0000000004
 • 3.5 milyar kadın, 3.5 milyar erkek falan biraz boş hesaplar. günlük hayatta kaç kişiyle konuşup, kaç kişiye selam veriyorsun ki? diyelim ki günde 100 kişi, yarısı erkek yarısı kadın. aşık olabileceğin kişi sayısı da dolayısıyla maksimum 50. ki bu elli kişinin içinde kendi yaşlarında olacak kişi sayısı ortalama 20 olsun, e bu 20 kişinin de az çok ne tür bir kişiliği olduğunu vs. gözlemlersen geriye sana uygun 5 kişi bile çıkmaz. o 5 kişiden ikisiyle konuşursun, birisiyle sevgili olursun. yani %50 ihtimale çıkıyor her kapı. gerçi hiç uzatmadan şöyle de yazılabilir; aşkın matematiği olmaz.
 • uygun zaman ve kültür ortamında neden olmasın
 • herhangi bir şekilde ömrümüz boyunca kaç kişi ile iletişim kurarız? benim tahmini rakamım 20.000 kişi. ki bu rakam hani yolda yürürken size saati soranlar falan dahil.

  7 milyar ve belki de fazlası kişi içerisinde bunlardan biri işte..... olur mu olur bilemezsiniz.....
 • çok çok çok düşük olasılıktır. gerçekleşirse bile toplum, kültür, aile, statü gibi saçma sapan şeylerden dolayı bir ilişki başlama ihtimali daha da düşecektir.

  günümüzde insanların yaşadığı ilişkiler de esas olarak aşk ilişkisi değil "razı olma" ilişkisidir. insanlar birbirlerine aşık değildir ama birbirlerini kabul edilebilir görür. gerçek aşkta ise genelde bir tarafın istediği oranda karşı taraf istemez. bu yüzden bu tür bir ilişki ya çok kısa sürer ya da sömürü olur.
 • artık sosyal medya ile beraber pelinler gizemler merveler esralar, diğer tarafta mericler berkler de devreye girerek bütün hesaplamaları alt üst etmislerdir
 • aynı anda olmuyor, biri tam umudu kesince diğeri aşık olduğunu fark ediyor ama etse ne fayda, uzatmalarda ıkınarak atılan bir golle finale çıkıp, hakkıyla güzelce bir fark yeniliyor sadece.