şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: ortada kalmak)
  • kumrular gibi olan sevişgenlerin*medeni türde ilişkilerine son vermesi eylemi..
  • ayrıldıktan sonra arkadaş kalabilmek.
  • üç medeni insan gibi ayrılmaktan daha kolaydır.
  • tarafların kendilerine başka manitalar bulması durumunda yaşanan, "sen de iyisini buldun ben de. bari kavga etmeyelim, alan memnun satan memnun,şeriatçı memnun. üstelik ilişkilerimiz yürümezse tekrar bir araya gelip yiyişmeye devam edebiliriz" meali taşıyan ayrılma biçimi.
  • ciftlerin ayrılma olayından sonra birbirlerinin arkasından "berkecan iktidarsizdi", "verengul kaltakti" gibi suclamalar yoneltmedikleri, yolda karsilastikca selamlastiklari, yeni sevgililerini birbirlerine tanistirdiklari bir ayrilik bicimi.
  • taraflarin birbirlerinin saygisini yitirmedigi, birbirlerine "ben sendne zaten ayrilmistim da, istersen bi de goruselim, yeter ki sen kizma, kizip da bana aman ha bi zarar verme" demedikleri ayrilma sekli. 2 medeni insan gibi ayrilinabilecegi gibi, 2 medeni insan taklidi yaparak da ayrilinabilir. 2. durumda taklitler elbette ki bir gün sona erer.
  • "medeni" olmak maskedir,iki tarafta bitişin verdiği acı,kırgınlık,üzüntü vs.gibi durumları gizlemek için bunun arkasına sığınırlar. ayrılık bir şeylerin bitmesiyse,iki insan bundan sonra birbirine "medenice" davranmak zorunda değildir ya da ayrılırken "medeni" olmak zorunda değildir.
    karşındakine söylemek istediklerin varsa, bunca zaman içinde tutmuşsan bunları yapmayıp sadece gülümseyip "e hadi eyvallah o zaman" demek en büyük medeniyetsizdir,böle olmak medeni olmak anlamına geliyorsa eğer.
  • üç çeşit ayrılma yolundan biridir. diğerleri iki bedevi insanın ayrılması ve bir medeni ile bir bedevinin ayrılmasıdır.