1. irc ve benzeri ortamlarda, başını saga doğru yatırmış ve şapka takmış birey anlamında kullanılır.
  2. bu denli igrendigim bu denli nefret kustugum, bulanin, icad edeninanasi avradi, colugu cocugu, bakkali komsusu bir araya getirip nevrow atesi halinde yakma, yanan cesetlerinin uzerinde ziplama istegi uyandiran baska bir sekil yoktur.

":p".

ne demek ulan :p ?

dil cikaran smileymis. once dil cikaran birisi adam gibi gulemez. bu bir.

dil cikaran smileyse agzinin kenari niye kivrik degil? bu ikiii

bu hareketin soylesi bir diyalog icinde kullanimi ne manaya geliyor:

- abi dun aksam kemancidaydik
    - :p

- ...iste bu yuzden parlementer sistemde daha degerli oy u olan birey olmamalidir.
    - :p

bu da uuc.

simdi oyle kaypak, miyminti, osuruk bir acilimi var ki, :p yapan adama usulunce cevap vermekte zorlaniyorum. yani :p derken "ah be abi ben de senin kadar igrendim, gulup geciyorum bu insanlara" denmek isteniyorsa, neden oyle denmiyor? neden gerginlik yaratiliyor?

yok eger "ooeh sana da verdigin ornege de sicayim. komik bile olamiyorsun" ise neden bu da adam gibi, muallakta birakmadan soylenmiyor? begenmediysen "kemanciya gideni sikeyim, seni de sikeyim" diyeceksen efendi gibi soyle

yoksa gelip o dilini turnike yapip, lades kemigine kadar sokmam mi sanirisin? sokarim :x ederim o suratini, sifatini. kus beyinli seni.
  3. an itibariyle yalnızca gammazların değil tüm yazarların kullanabildiği ispiyonla butonunun simgesi.
  4. yazınca inanılmaz utandığım ifade.
    hani elim gidiyor yazıyorum yazdıkça pişman oluyorum sonra bir sonraki mesaja bir daha yazıyorum entera bas bir daha pişmanlık.
    ne bitmez ikilemmişsin sen be (:p)

iki nokta üst üste p hakkında bilgi verin