şükela:  tümü | bugün soru sor
  • müstakbel bir şiir.

[iki nokta üst üste diye bir terim varken, '..' şeklinde gösterebileceğimiz ve 'yan yana iki nokta' diye tanımlamanın son derece yanlış olduğu, noktalama işareti kılıklı bir anlamsızlıktır da tabii diğer taraftan. sözlük yazarları arasında kendisine rağbet edenler de yok değil; ne anlatmaya çalıştıklarını hep merak ettiğim.]

iki nokta yan yana isimli, az sonra yazacağım müstakbel şiir ise şöyledir:

iki nokta yan yana

iki nokta yan yanaysa ediyorum itiraz
    ne anlatmak istiyorsun lütfen açık ol biraz
    imla bilgin sıfır ulan bu böyle nasıl bir tarz
    şair ettin akşam akşam koyma nokta yan yana

iki nokta yan yanaysa tüylerim dikiliyor
    ne anlatmak istiyorsun zerre anlaşılmıyor
    imla bilgin sıfır ulan yerlerde sürünüyor
    verem ettin akşam akşam koyma nokta yan yana

iki nokta yan yanaysa birini ayırıver
    hiç koymayan dangozlara bi' zahmet gönderiver
    imlan biraz düzgün olsa herkes seni çok sever
    "niyet ettim" de bu akşam "koymam nokta yan yana"

iki nokta yan yanaysa biri götüne girsin
    belki pişman olursun da gelir özür dilersin
    hem tanısan tek noktayı inan sen de seversin
    küfür ettim akşam akşam koyma nokta yan yana
  • hayata dair iç burkan bir detaydır..
  • iki noktanın sadece üst üste gelebileceğini, birden fazla nokta yan yana getirilmek isteniyorsa bunların sayısının ancak üç olabileceğini bilmeyen ergenlerin noktalama biçimi. yapmayın, etmeyin.
  • beni çok üzüyor nedense. mesela cümle içinde kullanalım:

sonsuza kadar mutlu yaşamışlar..

kim inandı, kimse. mesela şu anda mutsuzlar bence. olumlu bir cümleyi bile olumsuz gösterip buna inandırabilen noktalar, üzen noktalar..
  • üç noktadan daha şık ve kararında duruyor. üç nokta epey uzun ve kezbansal(?) kullanımlar sebebi ile yüzünü eskitmiş ve imajı sarsılmış durumda. bence tdk olaya el koymalı ve üç nokta kısaltılarak iki noktaya çevrilmeli.
  • tek nokta gibi olayı veya konuyu cümle içerisinde bitirmeyen, üç nokta gibi devam eden bir izlenim bırakmayan noktalama işareti. nerde okudum bu tanımı hatırlamıyorum. kullanan kişiden için "ne yapacağı belli olmaz" anlamı taşıyormuş. ben de neden bunu bu kadar sık kullanıyorum diyordum.
  • noktasız bir dünyada yaşıyoruz. kapanan mevzuların devri kapandı..
  • mehmet sözer tarafından yazılan şiir kitabıdır.
    yirmili yaşların başından itibaren yazılan, bazen günlük tadında, bazen karalama tadında şiirleri içerir.
    açılışı şöyle yapar:
    "iki nokta yan yana;
    nokta konup nihayete ermemiş
    veya üç noktayla sonsuza uzanamamış cümlelerin
    gayrı resmi noktalama işareti"
  • bu kitap,
    20'li yaşların başlarından itibaren yaklaşık on yıl içinde yazılmıştır.
    bavulsuz seyahat etmeye duyulan özlemden, umumi tuvaletlerin paydos saatine kadar sokakları, milyon yıl öncesini, yaşanmışlıkları ve yaşanmamışlıkları anlatır.