şükela:  tümü | bugün
 • iktidara oynayan iki partinin ağırlıkta olduğu parti rekabet sistemi. ingiltere ve amerika en sadık örneklerdir.
 • türkiye 1946 seçimlerinden sonra ilk kez 3 kasım 2002 seçimlerinden sonra iki partili meclis dönemini yaşamaya başlamıştır. bu da türkiye'de iki parti sistemine doğru bir gidiş olarak kabul edilmektedir.
  (bkz: siyasi parti sistemleri)
 • türkiyenin siyasal kültürü ingilterede ya da amerikadakindan çok farklıdır. mecliste iki parti yeralıyor olması bugünün koşullarında iki farklı doktrin ve farklılaşmış ideolojileri içine sindiren seçmen kitlesi anlamına gelmemektedir. o nedenle iki parti sistemine yatkınlaşılmış gibi bir tablo ortaya çıksa da aynı tas ve aynı hamamdır herşey.
 • sistem ikiden çok partinin kurulmasına ve seçimde yarışmasına izin vermiş olsa da, aslında rekabet halinde olan sadece iki büyük parti vardır. yani de jure olarak üçüncü partilerin kurulmasında bir engel yoksa bile, de facto olarak seçimlerde aslında sadece bu iki büyük partinin yarıştığı görülür. abd’de de uygulanan bu sistemde, büyük partilerin liderleri seçimden seçime genelde değişir; ancak parti çizgisi, sosyal olaylara karşı tepki (mesela kürtaj konusu), partiyi destekleyen sermaye büyük oranda değişmez. iki-parti sistemine sahip ülkelerde, bu iki büyük parti çoğunlukla politik yelpazede merkezin sağı ile soluna düşerler. örnek olarak, ingiltere’deki muhafazakar parti* ve işçi partisi* ya da abd’deki demokrat parti ve cumhuriyetçi parti gibi.
 • son günlerde ülkemizin de dahil olmaya başladığına inandığım politik sistem.

  ülkenin geleceğini ciddi anlamda etkileyecek olan, hatta belki ülkenin belli bir bölümünün kaderini değiştirecek olan görüşmelerin iki parti arasında yürütülmesinin aktif olarak savunulmasıyla yavaş yavaş bu kaymanın oluştuğunu görüyorum.

  doğrudur, belki o bölgedeki oyların çok büyük bölümü bu iki parti arasında dağılmaktadır. fakat esas olan hükümetler veya partiler değil, devletin ta kendisidir. burada içeriği sır gibi saklanan görüşmelerden bahsediyoruz, sonuç ne olursa olsun, şu bir gerçektir ki ülkenin huzur ve refahını bu kadar etkileyecek bir görüşmeye ülkede seçime katılma hakkını elde etmiş, bütün yasal partiler katılmalıdır.

  burada ülkemizin demokrasi sevdalılarının suskun kalması da tüm söylemlerinin ne kadar boş laflardan oluştuğunu göstermektedir. bugün akp ve bdp vardır, yarın abc gelir, ertesi seçimde def gelir, sonra mno gider prs gelir. bu kadar büyük meseleler iktidarların değil, devletlerin meseleleridir.