şükela:  tümü | bugün
 • devlet bahçeli'nin 2019'da erdoğan'ı destekleme kararını aldık söylemesinden sonra fiilen geçilen durumdur. iki büyük parti küçük partileri yutacaktır. meral akşener'in kılıçdaroğlu'nu destekleme kararını vermesi yakındır. bir tarafta güçlü bir iktidar olacak karşısında güçlü bir muhalefet. hayırlı olsun.
 • seçimlere katılım oranını düşürecek olaydır. bırak sol cenahı, muhafazakar kesim bile tam temsil edilemediğini düşünüyor. "dış mihraklar" mevsimi bitince yüzlerce parti ön plana çıkacak. 2-3 seçim sonra hep beraber izleriz.
 • menemen'de kubilay'ın kafasını kesenleri idama mahkum eden, divan-ı harp başkanı orgeneral mustafa muğlalı'nın adının verildiği kışlanın adı kemal bey' in zoruna gitmiş olcak ki van mitingi sırasında şu sözleri söyledi kendisi: "başbakandan rica ediyorum, hükümetsin, başbakansın, 33 köylünün kurşuna dizildiği yerde, bunun ismini kışlaya verme, bu ismi değiştirin, istirham ediyoruz, buradan çağrı yapıyorum, bakalım recep bey çağrımıza nasıl cevap verecek.”

  4 sene sonra kobani'de ışid tarafından öldürülen ypg'li mahmut zengin'in cenazesi, van özalp'e getirildi. cenazeyi taşıyan yüzleri maskeli pkk'lılar, apo posterleri ve pkk bayraklarıyla bu adı değişen kışlanın önünden şov yaparak geçtiler.

  adamda kalkmış bu kemal ile bir olacakmış iyi parti de muhalefet olacakmış. bu vatan haini herifler ile neyin ortaklığı yapılacak? gazi paşa'nın emanet ettiği partinin savunduğu değerlere bak. yazık.
 • bizdeki sistem, iktidarı en küçük partinin belirlediği ve gücünü neredeyse ikinci partiye eşitlediği bir iki buçuk parti sistemi olacaktır. toplumsal değişimlere göre, buçuk olan partiyi -ve seçmenini- yönlendirmek ve şekillendirmek, büyük olan partiyi -ve seçmenini- yönlendirmek ve şekillendirmekten daha kolay ve risksizdir. elbette başkanlık sisteminde, -abd örneğinden hareketle- seçim öncesinde miting/kampanya organizasyonu halini alacak, seçim sonrasında ise halkla ilişkiler bürosu haline gelecek siyasi partilerin sahip olacakları ağırlık da görecelidir.

  (bkz: abra)
 • an itibariyle gayrı resmî olsa da türkiye'de mevcut olan sistemdir.

  bir tarafta ak parti-mhp ittifakı, diğer tarafta malum chp-hdp-iyip birliği. tahminen 2019 seçimlerinden hemen önce resmiyete dökülür bu ittifaklar.
 • ıyi partinin chp'ye yaklasmamasi kendileri icin en dogru karardir. bu ulkede chp'ye sirf chp oldugu icin oy atmayacak bir %60 mevcuttur. ıyi partinin bu %60'a da ihtiyaci vardir.