şükela:  tümü | bugün
  • emine bederin en gozde tariflerinden olup, artik entellektuel dunyayla isim kalmadi, kendimi bundan sonra esime ve cocuklarima adayacagim diyen ve meslegini birakip komsularina goturmek uzere bu tarifi uygulayarak sosyal hayatla baglantisini kesen turk kadininin muhakkak bilmesi gereken bir hamur isi cesididir. altin gunu, dolar gunugibi onemli rituellerin ilk basamagidir.
  • neredeyse her yemek kitabında bulunan bir tariftir, başka versiyonları da vardır, üç renkli pilav, dört renkli makarna gibi. temel prensip, hammaddeyi eşit parçalara bölerek renk verici diğer bazı maddelerle karıştırmak ve sürecin belirli aşamalarında (fırından önce ya da servis aşamasında) diğer parçalarla birleştirmektir. başka bir deyişle, yemek kitabının başında bunun yapılabileceği bir cümleyle anlatılabilir, bu prensipten kırk tane yemek tarifi çıkarmak gereksizdir. tatlı şeylere renk veren maddeler genellikle limon, kakao ve kırmızı meyvelerdir (çilek, frambuaz). tuzlularda ise çok daha fazla seçenek vardır, ıspanak, domates, safran kullanıp bir kısmını da beyaz bırakarak dört renkli pilav yapabilirsiniz mesela.
  • 90'lı yıllardan kalma antik bir kurabiye türü. 10-15 senedir görmedim herhalde kendisini, kalan son örneklerini de tarihi eser olarak müzeye kaldırmış olabilirler. yumurta bile kıramayan yeni nesil hanımları göz önünde bulundurursak doğru da yapılmıştır zaten, en azından ileride çocukları götürür gösteririz eskiden böyle şeyler vardı diye.