şükela:  tümü | bugün
  • birinci dünya savaşı ile ikinci dünya savaşı arasındaki dönemi (yani 1918-1939 arasını) anlatmak için kullanılan bir tabir. sürrealizm'den ya da dönemin gerginliklerinden bahsederken kullanılır genelde. yalnız unutmamak gerekir ki bu dönemde yaşamakta olanlar "iki dünya savaşı arası dönemde" yaşadıklarının farkında değillerdir; kehanet güçleri yoksa tabiî.
  • hakkindaki en iyi ve yakin tarihli calismalardan birini avrupa tarihi ozelinde zara steiner'in kaleme aldigi ve 1919-1939 arasini kapsayan yillar. birinci cildi 2005'te cikan kitabin ikinci cildi de bu ay cikiyor. ilk cilt 1919-1933 arasini, ikinciyse sonraki donemi ele aliyor. oxford university press'ten cikan kitaplarin adlari sirasiyla the lights that failed ve the triumph of the dark.
  • 1919-1938'i mükemmel kapsaması ilginçtir. hatta bence manidardır.
  • 1918-1939 arası 21 yıllık bir dönem. aslında 1929 yılı öncesi ve sonrası olarak iki dönemde incelenebilir.

    dünya tarihinde o ana kadar yaşanmış en korkunç savaşlardan birinden çıkılıp barış yaşandığı için dünyada genel bir olumlu hava yaşanmasıyla başlamış, savaş ekonomisinin getirdiği bir ekonomik patlama ile görece bir zenginleşmenin de bu olumlu havaya katkısıyla çılgın yıllar(the roaring twenties) olarak sonradan tabir edilen bir dönem yaşanmıştır. bu dönemin bir başka öne çıkan olayı da amerika'daki içki yasağı yılları olmasıdır, bu da gece hayatını merdiven altlarına indirmiş, içki kaçakçılığı ve mafyayı azdırmıştır. avrupa'daki olumlu hava, özellikle savaş sonrası ağır bir yenilgiye uğrayan almanya'da bir özgürlük ve boş vermişlik havası estirmiş, özellikle bu dönemde berlin kenti avrupa liberalizminin en gözde kenti olmuştur.

    öte yandan bu olumlu hava 1929 buhranı ile dünya çapında bir çöküntüye dönüşür, 1933'te de alman iktidarına nazilerin gelmesiyle iyice boka sarar. sonrası malumunuz.