şükela:  tümü | bugün
 • o senin aşkın değil; oğlun, oğlun!

  cahil kadın, kocan mı o senin de aşkım diyorsun?

  edit 1 : bu bilimsel bi gerçek, bütün çocuk gelişimcilerin pedagogların ortak görüşü.

  sizin, eğitimli cahil kadınlarınızın yanlışını söyleyince; dinci de olunuyormuş.

  edit 2: bu başlık için bana küfredenlere bin misliyle küfrediyorum.
 • abartılı sevgi sözüdür sadece.
 • (bkz: why not)
 • ancak bir dinci böyle bir detaya takar dedim.

  profile girdim, veeee gol.

  edit: ayrıca bilimsellikten ve araştırmacı kişiliğinden bahsetmeden, aramaya inan derim (bkz: çocuklarına aşkım diyen kadınlar)
 • profili iyice incelenince dindar ama dinci olmadığı görülen yazar beyanı.
  biraz sıkıntılı bir beyan.
  anne ile çocuk arasına girilmez.
 • sevgiye aç ve sevgiyle olan her şeye bu yüzden karşı mahluk yorumudur. sevginin ne olduğunu bilmeyendir. ister aşkım der ister yavrum der ister oğluşum der size ne?
 • oğlunu çok seven annedir, post açılacak kadar bi numara olduğunu düşünmüyorum ben zira.
 • 17 günlük babayım. erkek evladım var. aşkım diye de seviyorum. çünkü böyle bir aşk yok. kesinlikle tarif edilebilir bir duygu değil. evlat sahibi olmadan kimse ezbere konuşmasın.

  gelen mesajlardan sonra mecburi edit:
  öncelikle tdk da aşk kelimesinin anlamına bakalım
  aşırı sevgi ve bağlılık duygusu, sevi, sevda, amor

  işbu entry başlık sahibinin;
  "o senin aşkın değil; oğlun, oğlun! cahil kadın, kocan mı o senin de aşkım diyorsun?" a tepki olarak yazılmıştır.

  arkadaş diyor ya kocan mı o senin, aşkım diyorsun diye.. aşkı sadece karıya, kocaya beslenebilecek bir duygu zannediyor. evlat sevgisi o kadar büyük bir şeymiş ki 34 yaşından sonra bu duyguyu yeni tadıyor olmaktan az da olsa pişmanlık duymuyor değilim.
  evlat sevgisi saf, katıksız, yalansız, dolansız tertemiz aşkmış.

  ben oğlumu; canım oğlum, babasının kuzusu, paşam, uslu oğlum, akıllı oğlum diye de seviyorum. elbette sadece aşkım demiyorum ama bazı arkadaşlar insanların hayatına karışmayı üzerlerine vazife görüyorlar. öyle demeyin böyle diyin diye. bu ne kendini bilmezliktir.
  sizin okuduğunuz o iki satır yazıları bizde okuyoruz. şunu demeyin bunu diyin diye, merak etmeyin.

  hem siz nerden biliyorsunuz benim ne şekilde, ne süreyle, hangi hitapla evladımı sevdiğimi?

  bilgisi yok ama fikri çok.
 • (bkz: aşk nedir)
 • canım ebeveynler sizi anlamaya çalışıyorum en kıymetliniz en sevdiğiniz o belli ki. ancak bu davranış çocuk psikolojisi açısından yanlış bir hareket. bir ailenin çocuğa bırakabileceği en güzel şey travmasız, olabilecek en iyi şekilde çocuğu yetiştirmek.çünkü bunun ilerde ne tür kişilik bozukluklarına yol açacağını ve düzeltmenin oldukça zor olduğunu tahmin bile edemezsiniz.

  gelelim nedenlerine. not olarak belirtmek istiyorum ki tıbbın içinden bir insan olarak bu bilgileri iletiyorum.

  ilk olarak çocuğun bireysellik kazanması için ismiyle hitap edilmesi şart. kendi bakış açınızla bu kelimelerin samimiyet sevgi göstergesini olduğunu düşünüyosunuz ama çocuk algısı için öyle değil. çocuk henüz bir birey olma ihtiyacı hisseden çevresini anlamlandıran bir canlı. ona ismiyle hitap etmeniz onun kendi bireyselliğini tanımasına ve özsaygı oluşmasında önemli.bakın çocuk rol modeli olarak anne babayı alır. anne-baba ilişkisi çocuğun hep gözlemindedir. aşkım canım dediğiniz eşinizle gün gelip aynı şeyi çocuğunuza söylediğinizde çocukta rol karmaşası olur. çocuk aile içindeki çocuk rolünü üstlenemez, bu gerçekten onun gelişimi için çok önemli.

  ikinci olarak ise çok önemli bi mevzu “istismar” çocuk kendine prenses,aşkım,balım, anneciğim,babacığım,amcacığım vs hitapları aldıkça ona bunlar sıradan gelmeye “ aile içinden biri” mesajı almaya başlar. bir yabancı ona istismar amaçlı “aşkım canım bebeğim” dediğinde çocuk bunda “aile içinden biri” algısı alır ve bir sorun görmez haberiniz olmadan çok ileriye gidebilir.

  lütfen onlar sizin en değerlileriniz ise kendi isteklerinizi bi kenara bırakıp onun gelişimi için hayatı için en doğrusu en iyisini bilerek ona davranın. başlık sahibine binaen yazılan entryler için söylüyorum bunun islamla, yobazlıkla kıl tüyle alakası yok. psikolojiyle alakası vardır.

  edit.işbu entry “çocuğun dudağından öpülmesi” konusunda da geçerlidir. o sizin çocuğunuz, ona öyle davranın.

  gelen mesajlar üzerine edit. ülkedeki insanların nasıl” her şeyi ben biliyorum”cu olduğunu bi kez daha göstertmiştir. “istediğim şekilde hitap ederim senin çocuğundan daha mükemmel olur”lar mı yoksa “çocuğun yok nerden bilceksin”ciler mi. koca koca insan olmuşsunuz hala egonuzu atamamış, çocuk yarıştıran, tek çocuk sahibi sizmişsiniz gibi davranan cahil ve eğitimsiz kalmışsınız.